Yönetici Asistanı Maaşları

yonetici-asistani-maaslari-yonetici-asistani-nedir
yonetici-asistani-maaslari-yonetici-asistani-nedir

Kelime anlamı “yardımcı” anlamına gelen asistan, birlikte çalıştığı yöneticisinin tüm idari işlerine destek olup, düzenlemelerini yapar. Yalnız idari işlerde değil günlük hayatında da yürütülmesi gereken işlerine yardımcı olur. 

Yönetici Asistan Ne İş Yapar?

Asistanın ne iş yaptığından yukarıdaki başlık altında genel olarak bahsetmiş olsak da biraz daha detaylı olarak inceleyebiliriz.

-Gelen çağrılarla ilgilenmek 

-Gerektiğinde yöneticisiyle seyahat etmek,toplantılara katılmak ve seyahatleri düzenlemek 

-Gelen misafirleri karşılayıp ilgilenmek 

-Maillerin günlük olarak kontrollerini sağlamak

-Dosyaların düzenini sağlamak 

-Yöneticisinin randevularını düzenlemek 

Yönetici Asistanda Olması Gereken Özellikler 

Bir meslek seçmeden önce kendinize sormanız gereken en önemli soru ‘ Bu mesleği yapmak için ne gibi karakteristik özelliklere sahip olmalıyım? ‘ olmalıdır. Çünkü kişiliğinizle uyum sağlamayan bir işte mutlu olmanız da başarı sağlamanız da mümkün olmayacaktır. 

Organize etme becerisine sahip olabilmek bu mesleğin en önemli şartıdır. Ortaya çıkabilecek herhangi bir soruna anında çözüm üretebilecek pratik zekaya sahip olmak gerekir. İnsanlarla iletişimi, ikna kabiliyeti güçlü olmalı ve bunun yanında en başta yöneticisine daha sonra muhatap olduğu insanlara güven verebilmelidir. Birçok planı aynı anda idare edebilmek oldukça zor bir iştir. Bunun için çok dikkatli, sabırlı ve tempolu iş ortamına ayak uydurmak gerekir. Zamanı iyi yönetmek işinizi kolaylaştıracak en önemli faktördür. 

Yönetici asistanı olabilmek için bunların dışında bilgisayar ve ofis programlarını bilmek, büro yönetim prosedürlerine hakim olmak zorundasınız. 

Yönetici Asistanı Nasıl Olunur?

Üniversitelerin Sekreterlik ve Büro Yönetimi Bölümlerinden mezun olduktan sonra yönetici asistanlığı yapabilirsiniz. Fakat yine de yönetici asistanı olabilmeniz için her zaman diploma şartı aranmamaktadır. Yazımızda değindiğimiz kişisel özellikleri bu mesleğe uyumlu, bu işi isteyen, çabalayan insanlar da yönetici asistanı olup büyük başarılar elde edebilirler bu alanda. 

Yönetici Asistan Maaşları Ne Kadar?

Her işte olduğu gibi bu meslekte de tecrübe doğrultusunda maaşlar değişkenlik göstermektedir. En düşük yönetici asistan maaşı asgari ücret yani 5500 TL olarak belirtilmiştir. En yüksek rakam ise 8.500 TL’dir. 

Eğer kariyerinizde başarı elde edip üst düzey yönetici asistanı olabilirseniz alacağınız en düşük maaş 5.500 TL. En yüksek maaş ise 11.000 TL dir. 

1 geri izleme / bildirim

  1. Kişisel Asistan Maaşları Güncel 2022 - Acil Sorgu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*