Yardımcı Hakem Maaşları

yardimci-hakem-maaslari
yardimci-hakem-maaslari

Yardımcı hakem maaşları spor severlerin merak ettiği veya hakemlik mesleğine ilgi duyanların araştırdığı konulardandır. Hakemler özellikle futbol maçlarının yönetilmesinde birinci derecede görevlidirler. Futbol müsabakalarında olduğu diğer bir çok spor dallarında da yardımcı hakemler vardır. Bu yazımızda başta yardımcı hakem maaşları olmak üzere; yardımcı hakem nasıl olunur, yardımcı hakem olabilme şartları hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca yardımcı hakemlerin bulunmuş oldukları klasmanlara göre almış oldukları yardımcı hakem maaşlarını ayrı başlıklar altında bulabilirsiniz.

Hakem Nasıl Olunur

Daha çok futbol müsabakalarında bir çoğumuzun görmüş olduğu hakem ve yardımcı hakemler dolayısıyla bir çoğumuzun aklına yardımcı hakem nasıl olunur sorusu gelmiştir.  Aşağıda belirtilen şartları taşıyan kişiler Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan hakemlik kursları ve akabinde yapılan hakemlik sınavlarını başarı ile tamamlamaları gerekmektedir.

Yardımcı Hakem Olabilme Şartları

Hakemlik ya da yardımcı hakem olarak kariyer hayatına devam etmek isteyen kişilerin öncelikle bir takım şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar gerek hakem olabilme şartları gerekse yardımcı hakem olabilme şartları için farklılık göstermemektedir. Bu nedenle sizler için yardımcı hakem olabilme şartlarını özetle sıralamak istedik. 

  • 30 yaşından gün almamış olmak
  • Affa uğramış olsa bile herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
  • Hakemlik mesleğini yapmakta sağlık açısından engeli bulunmamak
  • Yönetmeliklerde belirtilen boy ve kilo şartların uymak

Hakem Maaşları

Yardımcı Hakem maaşları ülkemizde amatör lig yardımcı hakemlerinin almış olduğu maaşlar, 1. ve 2. Lig maçlarında görev alan yardımcı hakemlerin maaşları olarak oldukça farklılık göstermektedir. Bu nedenle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ayrı klasmanlarda görev alan yardımcı hakemlere ödenen maaşları belirtmek uygun olacaktır. Ayrıca yardımcı hakemlerin maaşları yönetmiş oldukları maç sayılarına göre de değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bu maaşları belirtmek daha yerinde olacaktır.

  • Amatör Lig Yardımcı Hakemleri Maaşları

Amatör lig yardımcı hakem maaşları daha çok yönetmiş oldukları maça göre şekillenmiştir. Ayrıca amatör lig yardımcı hakemleri ortalama olarak her maç için; 250 TL ile 400 TL arasında bir ücret almaktadırlar.

  • 3. Lig  Yardımcı Hakemleri Maaşları

3. ligde görev yapan hakem maaşları için ortalama olarak her maç için 500 TL 700 TL arasında bir ücret almaktadırlar.

  • 2. ve 1. Lig Yardımcı Hakemleri Maaşları

1. lig yardımcı hakem maaşları her maç için ortalama 2.500 TL iken 2. Lig yardımcı hakem maaşları için her maç için yaklaşık olarak 1.800 TL ödenmektedir.

  • Süper Lig Yardımcı Hakemleri Maaşları

Süper lig yardımcı hakemleri ülkemiz takımlarının oynamış olduğu maçlarda en çok ücret ödenen maçlardandır. Yaklaşık olarak her maç için süper lig yardımcı hakemlerinin maaşları 8.000TL ile 15.000TL arasında değişmektedir.

  • FİFA Yardımcı Hakemlerinin Maaşları

Dünya genelinde bir çok maçta görev alan FİFA yardımcı hakemler ortalama olarak her maç için 18.000 TL ile 25.000 TL arasında maaş almaktadırlar.

Yukarıda da görüldüğü üzere yardımcı hakemler bulunmuş oldukları klasmana göre almış oldukları yardımcı hakem maaşları oldukça değişiklik göstermektedir. Hakem ve yardımcı hakem maaşları her yıl ülkemizde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Uluslar arası maçlarda ise FİFA ve UEFA tarafından alt ve üst sınırları belirlenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*