Uzman Çavuş maaşları ne kadar?

uzman-cavus
Uzman Çavuş Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetlerinin son dönemlerde popüler olan Uzman Çavuş’lar Kara Kuvvetlerinin gözbebeğidir. Havada, karada, suda görev yapan Mehmetçiğimiz ölümü göze alarak görevlerini yerine getirmeye çalışır. Peki Uzman çavuş maaşları 2024 ne kadar?

uzman çavuş

Uzman Çavuşların büyük bir bölümü daha önce Doğu’da ve sınır bölgelerinde aktif görevde bulunmuş askerlerdir. Bu sebeple “Uzman” denilmektedir. İnsanların çokça sorduğu Uzman çavuş ne kadar maaş alır? çalışma şartları? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) her yıl düzenli olarak uzman çavuş alımı yapmaktadır. Rütbesiz askerlere göre daha profesyonel görevlerde yer almaktadır. Bu sebeple uzman olma şartları daha yukarıdadır.

Uzman Çavuş olma şartları şunlardır;

 • TC Vatandaşı Olmak
 • Müracaat Tarihinde 26 Yaşından Gün Almamış Olmak
 • Askerlik Hizmetinin 6’ncı ayı ile terhisini takip eden 3 yıl içerisinde başvuruyor olmak
 • Ortaokul,lise,yüksekokul veya fakülte mezunu olmak. (Bazı alımlarda en az lise mezunu şartı aranmaktadır)
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce Subay,Astsubay,Uzman Jandarma,Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olması
 • Taksirli suçlar haricinde,affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak,soruşturma altında veya yargılanıyor durumda olmamak.
 • TSK manevi değerine gölge düşürücü,askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı,siyasi,yıkıcı,bölücü,ideolojik görüşü benimsememiş olmak.
 • Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için bağlı oldukları Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak (100 puan üzerinden) 
 • Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri Asker Hastanesinden Komando Uzman Erbaş Adayı seçilenler için “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar” , diğer sınıflar için ise “Sağlam,Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,
 • Boy ve kilo oranları tablosunda belirlenen değerler içerisinde uygun bulunmak. (Adayların en az 164 cm, en fazla 210 cm boyunda olmaları gerekmektedir)

Başvurular için Milli Savunma Bakanlığı ‘nı ziyaret edebilirsiniz.

Uzman Çavuş Maaşları Ne kadar?

Uzman Çavuşların görev yaptıkları bölgelere göre aldığı maaşlar değişmektedir. Bunun yanında kıdem, evlilik, çocuk gibi durumlar maaşı etkilemektedir. Bunun sonucu uzman çavuş maaşları aşağıdaki gibidir.

En düşük  uzman maaşı           –       23.000 TL

En yüksek uzman maaşı          –        57.600 TL

2024 Uzman Çavuş Maaşları

Kamu sektörü başta olmak üzere 2023 ve 2024 yıllarında bir çok meslek kolunda çalışan personellere %50’lere varan zamlar yapılmıştır. Bu zamlar sonrası 2024 uzman çavuş maaşları da araştırma konusu olmaya başlamıştır. kıdem, derece ve hizmet yılı hatta eğitim durumu gibi durumlar göz önüne alındığında 2024 uzman çavuş maaşları ortalama olarak 39.000 TL olduğunu söylemek mümkündür.

1 geri izleme / bildirim

 1. Albay Maaşları - Personel Maaş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*