TÜRKÇE ÖĞRETMENİ MAAŞI

Branş öğretmenliği alanında en çok sevilen öğretmenliklerin başında Türkçe öğretmenliği gelmektedir. Bu nedenle Türkçe öğretmeni maaşı oldukça sık araştırama konusu olmaktadır. İlkokuldan liseye ve hatta üniversite de dahi bir çoğumuz Türkçe dersi görmüşüzdür. Türkçemizi kurallarına uygun olarak konuşup, yazmak için Türkçe dersi eğitim – öğretim hayatımızın her anında karşılaştığımız derslerin başında gelmektedir. Bu nedenle ülkemizde öğretmenlik meleği alanında en çok aranan branş Türkçe öğretmenliğidir. Buna paralel olarak Türkçe öğretmeni maaşı da bir çoğumuzun merak etmiş olduğu konulardandır. Bu yazımızda sizler için Türkçe öğretmeni maaşı başta olmak üzere Türkçe öğretmeni nasıl olunur? Kadrolu Türkçe öğretmeni maaşları ve özel okullarda Türkçe öğretmeni maaşları ve Türkçe öğretmeni ek ders ücretleri ile birlikte Türkçe özel ders ücretleri hakkında bilgiler vereceğiz.

TÜKÇE ÖĞRETMENİ MAAŞI

Türkçe Öğretmeni Nasıl Olunur

Türkçe öğretmeni maaşı kadar Türkçe öğretmeni nasıl olunur sorusu araştırma konusu olmaktadır. Üniversitelerde benzer bölümlerin çeşitliliği göz önüne alındığında Türkçe öğretmeni nasıl olunur sorusuna birkaç farklı şekilde cevap vermek mümkündür. Üniversitelerin Türkçe öğretmenliği bölümlerinden mezun olmak Türkçe öğretmeni olabilmek için en sık başvurulan bölümdür. Ayrıca Fen Edebiyat Türkçe bölümleri veya. Türk Dili Ve Edebiyatı bölümlerinde mezun olmak Türkçe öğretmeni olabilmek için başka bir yoldur. Ancak yukarıda belirtilen bölümlerden herhangi birisinden mezun olarak Türkçe öğretmenliğine atanmış olmak Türkçe öğretmeni maaşlarına etki etmemektedir. Her iki durumda da kişi Türkçe öğretmeni statüsünü kazanmıştır. Bu bölümlerden mezun olmak haricinde ayrıca. KPSS’den diğer bir ifade ile Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puan almak gerekmektedir.

Kadrolu Türkçe Öğretmeni Maaşları

Kadrolu Türkçe öğretmeni maaşları ve özel okullarda Türkçe öğretmeni maaşları arasında zaman zaman oldukça fark olabilmektedir. Bu nedenle kadrolu Türkçe öğretmeni maaşları ile özel okullarda Türkçe öğretmeni maaşlarını ayrı başlıklar altında incelemekte fayda vardır Milli eğitim bakanlığına bağlı olarak kamu okullarında Türkçe öğretmenliği yapan kişiler genellikle kadrolu Türkçe öğretmeni olarak anılmaktadır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde yeni göreve başlayan bir kadrolu Türkçe öğretmeni maaşları 11.000.00 TL’dir. Kadrolu Türkçe öğretmeni maaşları derece ve kıdem yılına göre 15.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca ileride detaylandırılacak olan Türkçe öğretmeni ek ders ücretleri maaşlarına da ayrıca eklenmektedir.

Özel Okullarda Türkçe Öğretmeni Maaşları

Özel okullarda Türkçe öğretmeni maaşları çalışan kişinin durumuna göre oldukça farklı olabilmektedir. Şöyle ki özel okullar genellikle personel seçiminde daha çok tecrübe aramaktadır. Bu durum da Türkçe öğretmeni maaşına yansımaktadır. Ayrıca özel okullarda Türkçe öğretmeni maaşlarına etki unsurların başında özel okulun bulunduğu şehir gelmektedir. Türkçe öğretmeni nasıl olunur? Sorusuna vermiş olduğumuz yanıtlarda belirtilen üniversitelerin ilgili bölümlerinden yeni mezun olan kişiler özel okullarda Türkçe öğretmeni olarak çalışmaya başladıklarında en az 8.000.00 TL maaş almaktadır. Bu durum okulun bulduğu şehir, kişinin tecrübesi ve meslekte kıdemine göre 18.000.00 TL’ye kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Görüldüğü üzere kadrolu Türkçe öğretmeni maaşlarına nazaran özel okullarda Türkçe öğretmeni maaşları arasında oldukça fark olabilmektedir.

Türkçe Öğretmeni Ek Ders Ücretleri

Diğer öğretmenlik alanlarında olduğu gibi Türkçe öğretmeni ek ders ücreti almaktadır. İlkokul, ortaokul veya lise düzeyinde eğitim veren okullarda Türkçe öğretmeni ek ders ücreti değişmemektedir. Ek ders ücretinin farklı tutarlarda olması söz konusu dersin akşam veya gündüz saatlerinde yapıldığına bağlıdır. Şöyle ki gündüz ek ders ücretleri 2022 yılında 35 TL – 40 TL iken gece ek ders ücretleri ise 55 TL – 60 TL arasındadır. Ancak ek ders ücretleri genellikle kadrolu Türkçe öğretmeni maaşlarına yansıtılmaktadır. Özel okul Türkçe Öğretmeni maaşlarına mesai ücreti olarak eklendiği bilinmektedir. Bu nedenle Türkçe öğretmeni maaşına ayrıca ek ders ücretlerinin eklendiğini söylemek mümkündür.

Türkçe Öğretmeni Özel Ders Ücretleri

Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde. Türkçe öğretmeni özel ders ücretleri her ne kadar büyük ölçüde farklılık gösterse de ülkemiz genelinde saat başı 80 TL ile 140 TL arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

TÜRKÇE ÖĞRETMENİ MAAŞI

Yukarıda; Türkçe öğretmeni maaşı, Türkçe öğretmeni nasıl olunur? Türkçe öğretmeni ek ders ücretleri ve kadrolu Türkçe öğretmeni maaşları ile özel okul Türkçe Öğretmeni maaşları konusunda vermiş olduğumuz bilgilerden de anlaşılacağı üzere Türkçe öğretmeni maaşı sektöre göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca kişinin meslekteki kıdem ve tecrübesi Türkçe öğretmeni maaşına etki eden en önemli unsurdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*