Tornacı Maaşları

Tornacı maaşları pek bilinen bir meslek olmamasına rağmen bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Günümüzde kullanmış olduğumuz bir çok eşya ve aletlerde tornacıların alın terine rastlamak mümkündür. Eskiye nazaran son yıllarda gelişen teknolojinin paralelinde tornacılıkta gelişmektedir. Şöyle ki; Günümüzdeki torna tezgahları ile bilişim sektörü birleşerek gelişen dünyaya ayak uydurmuşlardır. Eski torna tezgahlarının yerini hızla CNC torna tezgahları almıştır.

TORNACI MAAŞLARI

CNC torna tezgahları sayesinde işler daha hızla ve hassas olarak yapılmaya başlanmıştır. Buna bağlı olarak tornacılık mesleğine olan ilgi de artmıştır. bu ilginin karışında tornacılar ne kazar kazanıyor? Ve tornacı maaşları dikkatleri üzerine çekmiştir. Bizde bu yazımızda tornacı maaşları hakkında bilgiler topladık. Tornacılar ne kadar kazanıyor? Torna ustası maaşları sorularına cevap bulabilirsiniz. Ayrıca CNC torna ustası maaşları ve torna tesviye maaşları hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Tornacılık mesleğinin ve tornacılar ne kadar kazanıyor sorularının cevabından önce tornacılar ne iş yapar? Sorusuna yanıt vermekte fayda vardır.

Tornacılar Ne İş Yapar?

Yukarıda da belirtildiği gibi günlük hayatta kullandığımız bir çok üründe tornacıların eserlerine rastlayabiliriz. Özellikle metallerin şekillendirilmesinde büyük katlıları vardır. Örnek veya numune olarak torna atölyelerine gönderilen malzemelerin aslına uygun olarak yeniden üretilmesi tornacıların asıl görevidir. Tornacılar ayrıca teknik ressamların çizmiş olduğu resimlerde belirtilen ölçü ve ebatlarda ürünü torna tezgahından çıkarmak gibi vazifeleri de vardır. Ancak bu işlemler sanıldığı kadar kolay değildir. Öncelikle yeteri kadar teknik bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Teknik bilgi haricinde tornacılık mesleğinde tecrübe oldukça önemlidir. Tornacılar ne iş yapar sorusuna en kısa şekilde cevap vermek gerekirse; Özellikle metal alaşımlı ürünlerin şekillendirilerek yeni ürünler ortaya çıkarmakla görevlidirler. Görüldüğü üzere tornacılık mesleği sanıldığı kadar kolay değildir. Bu zorluk karşısında tornacı maaşları ve özellikle torna ustası maaşları bir takım kriterlere göre değişiklik göstermektedir.

TORNA USTASI MAAŞLARI

Daha önce de belirtildiği gibi tornacılık mesleğinde tecrübe oldukça önemli bir yere sahiptir. Torna tezgahlarına uzun yıllar alın teri dökmüş kişiler torna ustası olarak tabir edilmektedir. Buna bağlı olarak tornacı maaşları veya CNC torna ustası maaşları denildiğinde ilk olarak akıllara torna ustası maaşları gelmektedir. Her ne kadar iş yoğunlu, yapılan ürünün niteliği veya büyüklüğüne göre değişiklik gösterse de; Torna ustası maaşları ortalama 10.000.00 TL civarındadır. Genellikle özel sektör alanında tornacı maaşları geçerli olması nedeniyle kişinin tecrübe ve mesleki bilgisine göre torna ustası maaşları 20.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

CNC Torna Ustası Maaşları

Torna ustası maaşları ile birlikte CNC torna ustası maaşları da merak konusu olmaktadır. Ancak CNC torna ustası maaşları hakkında bilgi vermeden önce CNC açılımının ne olduğunu belirtmek gerekmektedir. CNC İngilizce “Computer Numerical Control” anlamına gelmektedir. Görüldüğü üzere bilgisayar aracılığı ile kontrol edilen torna tezgahları CNC torna olarak bilinmektedir. Günümüz teknolojileri ile CNC torna makinesi kıyaslandığında 3D yazıcılara benzetmek mümkündür.

Yukarıda da belirtildiği gibi gelişen teknolojinin ürünü olarak CNC torna tezgahları bu pazarda yerine almıştır. Bu nedenle CNC torna ustaları; Teknik bilgi ile birlikte bilgisayar ve bilişim sektörüne de hakim olmaları gerekmektedir. Bu nitelikler göz önüne alındığında tornacı maaşları kapsamında özellikle; Torna ustası maaşları karşısında. CNC torna ustası maaşları ayrı bir önem taşımaktadır. Her ne kadar manuel torna tezgahına nazaran. CNC torna tezgahında çalışmak daha kolay ise de. CNC torna ustası maaşlarının diğer torna ustası maaşlarına göre daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bu anlamda CNC torna ustası maaşları ortalama 10.000.00 TL civarındadır.

TORNA TESVİYE MAAŞLARI

Torna tesviye genel olarak tornacılık mesleğinin genel tabiridir. Bu nedenle tornacı maaşları, tornacılar ne kadar kazanıyor? Veya CNC torna ustası maaşları ve torna ustası maaşları denildiğinde genellikle akıllara ilk olarak akıllara torna tesviye maaşları akıllara gelmektedir. Bu bilgiler ışığında torna tesviye maaşları denildiğinde daha genel bir maaş belirtmek gerekmektedir. Bu nedenle torna tesviye maaşlarını tornacı çırağı maaşı veya tornacı kalfası maaşları olarak bir ayrım yaparak belirtmek gerekmektedir.

Tornacı Kalfası Maaşı

Torna ustası olma yolunda son adım olarak bilinen torna kalfası maaşı; Torna tesviye maaşları alanında sıkça araştırma konusu olmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi tornacılık mesleği yoğun bir tecrübe gerektiren bir meslektir. Buna bağlı olarak tornacı kalfası olmak da oldukça zordur. Bu nedenle tornacı kalfası olmak için de uzun süre meslekte tecrübe sahibi olmak gerekmektedir. Tornacı kalfası olabilmek için öncelikle torna tezgahı ve bileşenleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Makinelerin bakımı kısmen de olsa onarımı hakkında bilgi sahibi olmak da tornacı kalfası olmak adına önemli bir adımdır. Buna bağlı olarak tornacı kalfası maaşı da torna ustası maaşları kadar olmasa da belirli seviyelere ulaşmaktadır. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde tornacı kalfası maaşı ortalama 6.000.00 TL civarındadır.

Tornacı Çırağı Maaşı

Tornacı kalfası maaşları, torna ustası maaşları ve. CNC torna ustası maaşları kadar tornacı çırağı maaşları da araştırma konusu olmaktadır. Genellikle meslekte tecrübe sahibi olmak için yetiştirilmek üzere çalıştıklarından tornacı çırağı maaşları hakkında net bir bilgi vermek oldukça zordur. Daha çok çıraklık eğitim merkezine bağlı olarak çalıştıklarından zaman zaman asgari ücretin altında maaş aldıkları bilinmektedir. Ortalama bir tornacı çırağı maaşları belirtmek gerekirse 4.000.00 TL olduğunu söylemek mümkündür.

TORNACI MAAŞLARI

Tornacılık mesleğine dair yukarıda vermiş olduğumuz bilgilerden de anlaşılacağı üzere tornacılık sanıldığı kadar kolay bir meslek değildir. Genellikle özel sektör alanında faaliyet göstermesi nedeniyle tornacı maaşları, tornacı ustası maaşları. CNC torna ustası maaşları, Torna tesviye maaşları hakkında net bir bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü tornacılık daha çok iş yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Buna bağlı olarak tornacı maaşları ya da tornacılar ne kadar kazanıyor sorularına ortalama bir cevap vermek daha yerinde olacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda tornacı maaşları ortalama 10.000.00 TL civarındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*