Tarih Öğretmeni Maaşı

“Kendi tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya da mahkûmdur” (Mustafa Kemal Atatürk). Tarih öğretmeni maaşı değinmeden önce insanın kendi geçmişini ve tarihini bilmesinin önemini vurgulayan bir sözü hatırlatmak istedik. Gerekten de bir milletin geçmişini bilerek geleceğine yön vermesi mümkündür. Geçmişte yapılmış olan ihmallerin tekrarlanmaması gerekmektedir. Geçmişteki başarıların birlikte harmanlanması sonucu insanını geleceğine olumlu etkileri olması gerekmektedir. Bu nedenle tarih tersi hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu önem dikkate alınarak ilköğretimden başlanarak üniversitelerin bir çok bölümünde tarih dersine devam edilmektedir. Bundan ötürü tarih öğretmeni maaşı bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bizde bu yazımızda sizler için tarih öğretmeni maaşları, tarih öğretmeni nasıl olunur? Ve Tarih öğretmeni ek ders ücretleri, tarih dersi özel ders ücretleri ve özel okullarda tarih öğretmeni maaşları ile birlikte. Kadrolu tarih öğretmeni maaşları hakkında bilgiler vereceğiz.

Tarih Öğretmeni Maaşları

Tarih Öğretmeni Nasıl Olunur?

Ayrıca Tarih öğretmeni maaşı kadar Tarih öğretmeni nasıl olunur sorusu da araştırma konusu olmaktadır. Tarih öğretmeni olabilmek için iki farklı bölümün herhangi birisinden mezun olmak gerekmektedir. Dört yıllık eğitim veren eğitim fakültelerinin tarih öğretmenliği bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Veya Fen Edebiyat Fakültelerinin tarih bölümünden mezun olmak öncelikli şarttır. Elbetteki ülkemizdeki personel rejimine göre bu bölümlerden mezun olmak tarih öğretmeni olabilmek için yeterli değildir. Devamında Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek ve yeterli puan almak gerekmektedir. Tarih öğretmeni nasıl olunur? Başlıklı yazımızda belirttiğimiz bölümlerden herhangi birisinden mezun olmak ileride meslek hayatında maaş konusunda ayrım yapılmamıştır. Her iki bölümden de mezun olarak öğretmenlik mesleğine atanan kişiler aynı tarih öğretmeni maaşını almaktadır.

Özel Okullarda Tarih Öğretmeni Maaşları

Yukarıdada belirtildiği gibi tarih dersi hayatımızın tüm anında özellikle eğitim hayatımız boyunca karşılaştığımız derslerdendir. Bu nedenle özel okul veya kamu kurumu ayrımı yapılmaksızın tarih dersi her iki durumda öğrencilere okutulmaktadır. Ancak özel okullarda tarih öğretmeni maaşları ile kadrolu tarih öğretmeni maaşları kısmen de olsa zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle tarih öğretmeni maaşlarını özel okullarda tarih öğretmeni maaşı ve kadrolu tarih öğretmeni maaşı olarak ayrı başlıklar altında incelemekte fayda vardır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde özel okullarda tarih öğretmeni maaşı 9.000.00 TL ile 15.000.00 TL arasında değişmektedir.

Kadrolu Tarih Öğretmeni Maaşı

Kadrolu tarih öğretmeni maaşı; özel okullarda tarih öğretmeni maaşından farklı olabilmektedir. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı olarak kamu okullarında tarih öğretmeni olarak yeni göreve başlayan bir öğretmen 12.000.00 TL maaş almaktadır. Bu maaş miktarı kişinin kıdem yılına ve kamu personellerinde uygulanan derece sistemine göre 15.000.00 TL’yi bulabilmektedir. Ayrıca; Kadrolu tarih öğretmeni maaşına ileride detaylandırılacak olan tarih öğretmeni ek ders ücretleri eklenerek bu maaşların değiştiği görülmektedir. Bu nedenle tarih öğretmeni maaşları özellikle kadrolu tarih öğretmeni maaşları konusunda tam ve net bir bilgi verilmesi oldukça zordur. Çünkü tarih öğretmeni ek ders ücretleri yukarıda belirtilen maaşlara etki edebilmektedir.

Tarih Öğretmeni Ek Ders Ücretleri

Diğer öğretmenlik branş alanlarında olduğu gibi tarih öğretmenleri de ek ders ücreti almaktadırlar. 2022  yılı itibariyle tarih öğretmeni ek ders ücretleri gündüz 33 TL’dir. Bu ek ders gece gerçekleşmesi halinde 55 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz tarih öğretmeni maaşı ayrıca ek ders sayısına göre tarih öğretmeni ek ders ücretleri eklenmektedir. Bu veriler ile birlikte kadrolu tarih öğretmeni maaşının ek ders ücretleri ile birlikte ortalama 12.500.00 TL olduğunu söylemek mümkündür.

Tarih Öğretmeni Özel Ders Ücretleri

Her ne kadar fazlaca özel ders konusunda karşılaşılan bir uygulama olmasa da zaman zaman tarih dersinden de özel ders alma gereksinimi duyulmaktadır. Bu nedenle tarih öğretmeni özel ders ücretlerini de belirtmekte fayda vardır. Yapmış olduğumuz inceleme sonucunda tarih öğretmeni özel ders ücretleri 100 TL (Saat) olduğu yönündedir.

TARİH ÖĞRETMENİ MAAŞI

Yukarıda Tarih öğretmeni maaşı, tarih öğretmeni nasıl olunur? Tarih öğretmeni ek ders ücretleri ve kadrolu tarih öğretmeni maaşları. Konularında vermiş olduğumuz bilgilerden de anlaşılacağı üzere genel olarak tarih öğretmeni maaşı farklılık göstermektedir. Özel okullarda tarih öğretmeni maaşları. Genel olarak okulun bulunduğu şehir bilgisine ve kişinin tecrübesine göre değişmektedir. Kadrolu tarih öğretmeni maaşları ise kıdem ve derece yılına göre değişiklik göstermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*