Taksi ci Maaşları Ne Kadar?

taksi-maas
Taksici Maaşları

1814 yılında başlayan Taksicilik mesleğinin en merak edilen soruları olan taksilerin tarihi? taksici maaşları? taksiciler ne kadar kazanıyor? nasıl taksi şöförü olunur? gibi soruların cevaplarını bulmak için detaylı bir araştırma yaptık.

Taksi kelimesinin kökeni 1867 yılının Almanya’sına dayanmaktadır. O yıllarda faaliyet gösteren “Thurn und Taxis” şirketi hükümetin postalarının ve mektuplarını dağıtıyordu. Ülkemizdeki PTT kurumu gibi düşünebiliriz. Üstelik bu şirket hükümetin postalarını otomobillerle dağıtıyordu. Bir süre sonra “Thurn und Taxis” şirketi postaların yanı sıra para karşılığı insanlarında taşıma başladı. Bu ücret karşılığı insan taşıma işine ailenin kökünden gelen “Taxi” ismini verdiler. Ve taksicilik mesleği doğdu.

Taksiler Neden Sarı Renktedir?

Taksiler ilk zamanlarda genelde siyah renkliydi. John Hertz adında bir girişimci Amerika da araba alım satım işleri ile uğraşırken Şikago Üniversitesinin araştırmalarına denk geldi.

Bu araştırma Sarı renginin insanların dikkatini çektiğini kanıtlıyordu. Bu araştırmalar üzerine John tüm araçlarına “Sarı Taxi” adını verip hepsini sarıya boyamıştır. Bu hamleden sonra yavaş yavaş dünyada yaygınlaştı.

İstanbul’da İlk Taksiler

19. yüzyılın sonlarında Türkiye’de ilk atsız 4 tekerlekli araçlar geldiği zaman insanlar hayrete düşmüştü adeta. Fakat İnsanlar yavaş yavaş atlı araba kültüründe otomobillere geçiş yapmaya başladı.

Otomobillerin yaygın olarak İstanbul sokaklarında gezmeye başlamıştı. Üstelik bu dönemde 14 yıl boyunca tek bir trafik kazası yaşanmadı. İstanbul’daki ilk trafik kazası olduğu zaman basın hayretler içinde haber yapmıştır.

Halbuki zamanla İstanbullular otomobillere alıştı ticari ve eğlence amaçlı kullanımlar artmaya başladı.

Nasıl Taksici Olunur?

Günümüz şartlarında taksici olmak için soğukkanlı ve sakin yapıda olmak gerekir. Çünkü İstanbul trafiği birçok insanı sinir, stres, acelecilik gibi çeşitli olumsuz duygulara kapılmaya iter.

Taksici olmak isteyenler bir ticari aracınız ve taksi plakanız olmak zorunda. Günümüzde taksici plakalarının değeri milyonlara çıkmıştır. Bir diğer yol ise Taksi Durağında başkasına ait taksinin şoförlüğünü yapmaktır. Gelin bunlara bir göz atalım;

Taksi Plakası Ücretleri

2019 Mart ayında Uber davaları devam ederken taksi plaka fiyatlarında ciddi dalgalanmalar olmaya başladı. Oysa Şu anki piyasada taksi plaka fiyatları 1.5 milyon TL ile 2 milyon TL arasında değişmektedir.

Taksi Kiralamak

Günlük taksi kiralayarak çalışma imkanı bulunmaktadır. Fakat bu yönteminde birçok olumsuz yanı bulunmaktadır. Öncelikle Taksi sahibine günlük kira bedeli olarak 800-1050 TL vermeniz gerekmektedir. Günlük yakıt masrafına da ortalama 800-1500 TL dersek sadece bir gün için 1600-2550 TL masrafınız olacaktır. 

2023 TAKSİCİ MAAŞLARI

Yoğun bir çalışma temposu içerisinde olan 2023 taksici maaşları ortalama olarak 10.000.00 TL ile 15.000.00 TL arasında değişmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*