Sunucu Maaşları

Sesli veya görüntülü bir çok platformda sunuculara rastlamak mümkündür. Dolayısıyla sunucular günlük yaşantımızda sıkça rastladığımız mesleklerdendir. Buna bağlı olarak sunucu maaşları da oldukça fazla araştırma konusu olmaktadır. Sunucu maaşları ile birlikte; Haber sunucusu maaşları, program sunucusu maaşları, yarışma programı sunucusu maaşları, radyo sunucusu maaşları, tv sunucusu maaşları da araştırma konusu olmaktadır. Bizde bu yazımızda sunucu maaşları ile birlikte sunucu nasıl olunur? sorularına yanıtlar aradık.

Bilindiği üzere sunuculuk görsel veya işitsel bir çok alanda ihtiyaç duyulan mesleklerin başında gelmektedir. Ayrıca bu yazımızda ülkemizde sevilerek takip edilen sunuculardan; Fatih Portakal maaşı, Müge Anlı maaşı, Ezgi Gözeger maaşı, İsmail Küçükkaya maaşı, Esra Erol maaşı, Zuhal Topal maaşı ve Cem Öğretir Maaşı hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Ancak unutmamak gerekir ki söz konusu maaşlar yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde edinmiş olduğumuz bilgilerdir.

SUNUCU MAAŞLARI

Sunucu Nasıl Olunur?

Spiker veya sunucu olabilmek için eğitim ve tecrübe yanında bir takım kişisel niteliklere de sahip olmak gerekmektedir. Sunucu olabilmenin ilk yolu eğitimden geçmektedir. üniversitelerin dört yıl süre ile eğitim veren “medya iletişim ve radyo – televizyon ve sinema” gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca sunucu olmadan önce spikerlik, muhabirlik ya da kameramanlık gibi mesleklerde bir süre çalışmış olmak oldukça önemlidir. Ayrıca bir çok kurum ve üniversitelerde sunuculuk kursları bulunmaktadır. Bu kurslara katılarak sunuculuk sertifikasına sahip olmak oldukça önemlidir.

Nasıl Sunucu Olunur?

Yukarıda da belirtildiği gibi sunucu olabilmenin en önemli şartı alanında eğitim veren üniversitelerden mezun olmaktır. Bunun haricinde sunucularda bulunması gereken bir takım niteliklere de sahip olmak gerekmektedir. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde sunucularda olması gereken özellikler özetle aşağıdaki gibidir.

  • Sunuculuk mesleği genel olarak iletişim üzerine kurulu olması nedeniyle iletişim de etkili olmak gerekmektedir.
  • Hızlı okuma yetisine sahip olunmalıdır.
  • Olaylar karşısında soğukkanlılığını koruyabilmelidirler.
  • Türkçemizi kurallarına uygun bir şekilde konuşması gerekmektedir.

SUNUCU MAAŞLARI

Yukarıda da belirtildiği gibi sunuculuk işitsel veya görsel alanda sıkça rastlanan bir meslektir. Sunuculuk genellikle radyo sunucusu ve tv sunucusu olarak alanında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sunucu maaşları; Radyo sunucusu maaşları ve Tv sunucusu maaşları olarak incelenmektedir. Ayrıca tv sunucu maaşları da haber sunucusu maaşları, program sunucusu maaşları ve yarışma sunucusu maaşları olarak kendi içerisinde farklılık arz etmektedir.

Radyo Sunucusu Maaşları

Günümüzde yerini daha çok görsel iletişim araçlarına bırakmış olan radyolar hala sevilerek dinlenilmektedir. Bu nedenle radyo sunucusu maaşları hakkında da kısa da olsa bilgi vermek gerekmektedir. Radyo sunucusu maaşları da yerel veya ulusal alanda faaliyet göstermesine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle radyo sunucusu maaşları hakkında ortalama bir miktar belirtmek daha yerinde olacaktır. Bu bilgiler ışığında radyo sunucusu maaşları ortalama 10.000.00 TL’dir.

TV SUNUCUSU MAAŞLARI

Tv programlarının niteliği dikkate alındığında Tv sunucusu maaşları da değişmektedir. Genellikle Tv sunucusu maaşları; Yarışma sunucusu maaşları, Haber sunucusu maaşları ve program sunucusu maaşları olarak kendi içerisinde ayrışmaktadır. Bu nedenle Tv sunucusu maaşlarını ayrı başlık altında incelemek gerekmektedir.

Haber Sunucusu Maaşları

Ülkemizde ve dünya genelinde meydana gelen gelişmeleri yakından takip ettiğimiz haberler tecrübeli bir çok sunucu tarafından bizlere iletilmektedir. Radyo sunucusu maaşlarında olduğu gibi haber sunucusu maaşları da yerel kanal ve ulusal kanal olarak farklılık gösterebilmektedir. Yerel kanallarda haber sunucusu maaşları 15.000.00 TL ile 20.000.00 TL arasında değişmektedir. Ancak ulusal anlamda yayın yapan kanallarda haber sunucusu maaşları 30.000.00 TL ile 200.000.00 TL arasında olabilmektedir. Konunun daha iyi anlaşılabilir olması açısında ülkemizde sevilerek izlenen haber sunucuları maaşları hakkında kısa da olsa bilgi vermek gerekmektedir. İsmail Küçükkaya Maaşı, Fatih Portakal Maaşı, Ezgi Gözeger Maaşı ve Cem Öğretir maaşı hakkında edinmiş olduğumuz tahmini bilgiler özetle aşağıdaki gibidir.

Sunucu Maaşları

İsmail Küçükkaya Maaşı

Uzun zaman FOX Tv ekranlarında sevilerek takip edilen İsmail Küçükkaya yakın zamanda; Halk Tv ekranlarında izleyicileri ile buluşmaktadır. Haber sunucusu maaşları ve sunucu maaşları alanında İsmail Küçükkaya maaşı bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. İsmail Küçükkaya 1970 Kütahya / Simav doğumludur. Ayrıca Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi “Gazetecilik” bölümünden mezun olarak haber sunuculuğu yapmaktadır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde İsmail Küçükkaya maaşı 150.000.00 TL civarındadır.

sunucu maaşları

Fatih Portakal Maaşı

1968 Aydın / Nazilli doğumlu olan Fatih Portakal da haber sunucusu olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Fatih Portakal FOX TV ekranlarında sevilerek takip edilmektedir. Haber sunuculuğu alanında oldukça tecrübe sahibidir. Kesin bir bilgi olmamakla beraber Fatih Portakal maaşı yaklaşık 180.000.00 TL’dir.

sunucu maaşları

Ezgi Gözeger Maaşı

Sunucu maaşları ve haber sunucusu maaşları alanında araştırma konusu olan bir başka kişi ise Ezgi Gözeger’dir. 1986 İzmir / Tire doğumludur. Uzun zamandır FOX Tv ekranlarında “Çalar Saat” isimli sabah haber programının sunuculuğunu yapmaktadır. Alanında oldukça tecrübe sahibi olan Ezgi Gözeger maaşı hakkında edinmiş olduğumuz kesin olmayan bilgi 140.000.00 TL civarında maaş aldığıdır.

sunucu maaşları

Cem Öğretir Maaşı

Haber sunuculuğu alanında tecrübe sahibi olan bir başka sunucu ise; Cem Öğretir’dir. Uzun yıllar çeşitli kanallarda haber sunuculuğu yapan Cem Öğretir maaşı da haber sunucusu maaşları alanında araştırma konusu olmaktadır. 1973 doğumlu olan ATV ekranlarında haber sunuculuğu yapan Cem Öğretir maaşı da yaklaşık 200.000.00 TL’dir.

Yarışma Sunucusu Maaşları

Sunucu maaşları alanında değerlendirilen bir başka durum; Yarışma sunucusu maaşlarıdır. Ülkemizde sevilerek takip edilen bir çok yarışma programı bulunmaktadır. Bu nedenle yarışma sunucusu maaşları da sıkça araştırma konusu olan personel maaşları alanında yer almaktadır. Her ne kadar tüm yarışma sunucu maaşları hakkında bilgi vermek oldukça zor ise de; Zuhal Topal maaşı ve Ali İhsan Varol maaşı hakkında kısa da olsa bilgi vermek istedik.

sunucu maaşları

Zuhal Topal Maaşı

1976 doğumlu olan Zuhal Topal aslen Gaziantep’lidir. Değişik Tv programlarında sunuculuk yapan Zuhal Topal son yıllarda yarışma programları ile ün kazanmıştır. bir çok dizi ve filmde de rol alan Zuhal Topal maaşı; Yarışma sunucusu maaşları alanında değerlendirilmektedir. Kesin bir bilgi olmamakla beraber Zuhal Topal maaşı yaklaşık 100.000.00 TL civarındadır.

sunucu maaşları

Ali İhsan Varol Maaşı

Kelime oyunu ile adeta bütünleşmiş olan Ali ihsan Varol bir çok kişi tarafından sevilerek izlenmektedir. Aslen Kayseri / Pınarbaşı nüfusuna kayıtlıdır ve 1976 doğumludur. Sevilerek izlenen kelime oyunu sunuculuğunu yapan Ali İhsan Varol maaşı yaklaşık 90.000.00 TL’dir.

Program Sunucusu Maaşları

Daha önce de belirtildiği gibi sunucu maaşları faaliyet gösterilen alana göre değişiklik göstermektedir. Sunucu maaşları alanında değerlendirilen bir başka durum ise program sunucusu maaşlarıdır. Haber sunucusu maaşları, yarışma sunucusu maaşlarına nazaran; Daha geniş bir izleyici kitlesine sahip program sunucusu maaşları oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Konunun bir örnekle açıklanması gerekirse; Müge Anlı maaşı ve Esra Erol maaşı program sunucusu maaşı alanında incelenmektedir.

müge anlı maaşı

Müge Anlı Maaşı

Uzun zamandır ATV ekranlarında sunuculuk yapan Müge anlı maaşı program sunucusu maaşı alanında nitelendirilmektedir. Bir çok kişinin sempatisine sahip Müge anlı 1973 doğumludur. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olan Müge Anlı maaşı ortalama 120.000.00 TL civarında olduğu tahmin edilmektedir.

esra erol maaşı

Esra Erol Maaşı

Sunuculuk alanında tecrübe sahibi olan bir başka kişi ise; Esra Erol’dur. Yıllarca çeşitli kanallarla sunuculuk yapan Esra Erol 1982 İstanbul doğumludur. Hala ATV ekranlarında sunuculuk yaptığı bilinen Esra Erol maaşı hakkında tam olarak bir bilgi sahibi olamasak da tahminen 100.000.00 TL maaş aldığı düşünülmektedir.

SUNUCU MAAŞLARI

Yukarıda da belirtildiği gibi sunucu maaşları faaliyet gösterilen alana göre değişiklik göstermektedir. Haber sunucusu maaşları, yarışma sunucusu maaşları ve program sunucusu maaşları bunlardan bir kaçıdır. Ancak unutmamak gerekir ki; program sunucusu maaşları kapsamında incelediğimiz; Müge Anlı maaşı ve Esra Erol maaşı web sitemizin edinmiş olduğu bilgilerdir. Ve bu nedenle kesinlik arz etmemektedir. Yine haber sunucusu maaşları başlığı altında belirttiğimiz. Fatih Portakal maaşı, İsmail Küçükkaya maaşı, Ezgi Gözeger maaşı, Cem Öğretir maaşı da sitemizin yapmış olduğu araştırmalar sonucu kesinlik belirtmeyen maaşlardır. Diğer sunucu maaşlarında olduğu gibi yarışma sunucusu maaşları alanında belirtilen. Zuhal Topal maaşı ve Ali İhsan Varol maaşı da tahmini maaşlardır. Spiker maaşları ve sunucu maaşları oldukça benzerlik göstermektedir. Bu nedenle web sitemizde mevcut spiker maaşları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*