Starbucks Maaşları

Starbucks-maaslari
Starbucks-maaslari

Starbucks Amerika merkezli kahve satıcısıdır. İsminin anlamı Moby Dick romanındaki aynı adlı karakterden gelmektedir. Firma 2003’ten beri Türkiye pazarında bulunmaktadır. Ve son zamanlardaki büyüme oranlarıyla dikkat çekmektedir. Pandemi dolayısı ile 2020-2021 yıllarında zorlu bir sınav geçirmiştir. Buna rağmen yaklaşık 291.000 personeli ile büyük bir iş istihdamı yaratmaktadır. 2021 yılındaki verilere göre firma 78 ülkede 30.000 mağaza ile hizmet vermektedir. 

Starbucks Nedir?

Starbucks ismi Moby Dick adlı romanda bulunan denizkızı karakterinden gelmektedir. Firmanın kurucuları olan tarih öğretmeni Gordon Bowker, yazar Zev Siegel, öğretmen Jerry Baldwin dir. İlk mağazası 1971 yılında açılmıştır. 

Starbucks Çalışma Şartları 

Firma iş alımı yaparken öncelikli olarak tecrübe aramaktadır. Tercihen kahve yapmasını iyi derecede bilen veya işini severek yapacak personel aramaktadır. Starbucks mağazalarında barista ve kasiyer olmak üzere iki farklı bölüm bulunmaktadır. 

Barista; alkollü ve alkolsüz içkileri servis eden kişi anlamına gelen İtalyanca kökenli bir kelimedir. Aynı zamanda Profesyonel kahve ekipmanlarıyla kahve hazırlamak ve sunmakla görevli kişilerdir. 

Kahveleri ülkemizde çok sevildiği için mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşabilmektedir. Zaman zaman böyle yoğunlukla karşılaşan personeller bir hayli yorulmaktadır. 

Starbucks Çalışma Saatleri 

Cadde mağazaları 07.30-23.00 arası çalışmaktadır. Fakat AVM içerisinde bulunan mağazalar sabah 10.00 akşam 22.00 arası çalışmak zorundadır. Ayrıca hafta sonu ve birçok tatil günlerinde lokasyona bağlı olarak mağazalar açık bulunmaktadır. 

Starbucks Kahveleri 

30.000 den fazla mağazası ile kahvelerinin lezzetini kanıtlayan firma sektörde birçok rakibini geride bırakmıştır. Bu sayede Menüde birçok kahve çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok sipariş verilenler ise şunlardır:

-Amerikano

-Mocha 

-White Chocolate Mocha 

-Latte 

-Macchiato 

-Cappucino

-Flat White 

-Cold Brew 

-Caramel Frappuccino 

-Ristretto Bianco

Starbucks Maaşları 

Parttime ve fulltime olarak iki vardiyalı sistem ile çalışmaktadır. Personellerin parttime maaşları en az 3.500 en çok 5.000 TL olmaktadır. Fakat Parttime çalışan personellerin haftalık çalışma saatleri değişken olduğu için aldıkları maaş da değişkenlik göstermektedir. 

barista maaşları ise 5500-7250 TL aralığındadır. Fakat Tam zamanlı personellerin maaşı AGİ, çocuk yardımı, sosyal ödenekler ile artabilmektedir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*