Şoför Maaşları

sofor-maaslari
sofor-maaslari

Kara yolu ulaşımında her çeşit aracı kullanan kimseye sürücü denir. Halk arasında daha çok kullanılan tabir ile şoför denir. 

Bu meslek tarihsel olarak 1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Otomobilin icadından yaklaşık bir asır sonra otomobillerin yaygınlaşması ile birlikte resmen devrim yaşanmıştır. O zamanların zenginleri yani otomobil sahipleri ulaşım için şoför çalıştırmaktaydı. Bir yerden başka bir yere işverenlerini güvenle götürmekle görevliydiler. 

Özel Şoför Nedir?

Bir aracı başkası adına özel bir amaç için kullanan sürücüye özel şoför denilmektedir. Genellikle politikacılar, yüksek rütbeli komutanlar, iş adamları ve makam sahipleri özel eğitimli şoför kullanmaktadır.

Özel Şoför Ne İş Yapar?

Özel şoförler hizmet ettikleri kişi ile ilgilenmekle kalmaz, kullanmakta olduğu araç ile de ilgilenmek zorundadır. Aracın bakımından iç dış temizliğine kadar ilgilenmektedir. Herhangi bir arıza durumunda tamirinin yapılması ile sorumludur. En ince detayına kadar aracın takibini, günlük akaryakıt takibini de yapmaktadır. Şoförlerin bir diğer sorumluluğu ise trafik kurallarına uymaktır. Özellikle trafik kazalarında kaçınmak için trafik kurallarına uymak zorundadır. Bunun haricinde araca iniş biniş yerlerine dikkat etmek, doğru şekilde park etmek, yol güzergahını belirlemek ile görevlidir.

Özel Şoförde Olması Gereken Özellikler

  • Öncelikle gerekli olan sürücü belgelerine sahip olmak.
  • Özel Şoförlükte Minimum en az 5 yıl tecrübeli olmak.
  • Sabırlı, dikkatli ve özverili çalışmak.
  • Hizmet verdiği kişinin özel hayatına saygı duymalıdır.
  • Yaptığı işte ve kullandığı araca karşı titiz olmalıdır.
  • Kılık kıyafetine özen göstermelidir.
  • İlk yardım konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
  • Diksiyonu düzgün olmalıdır.

Özel Şoför Maaşları

Araca, çalıştığı yere ve verdiği hizmete göre çok değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak özel şoför maaşları 5500-10500 TL arasındadır.

Şoför Maaşları Ne Kadar?

Şoförlük çok geniş kapsamlı bir meslektir. Birçok sektör de ayrıca incelenebilmektedir. Yalnızca birkaç tanesinden bahsedeceğiz.

İtfaiye Şoförü : 6500-8000 TL 

Makam Şoförü : 8820-9400 TL

Tır Şoförü : 8800-10000 TL

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*