SİGORTACI MAAŞLARI

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de bir çok alanda sigorta hizmeti sağlanmaktadır. İnsanların gerek vücut bütünlüklerini gereke sosyal yaşamlarını garanti altına almaktan daha doğal bir duygu bulunmamaktadır. Bu nedenle insanlar ev, araba, bağ, bahçe gibi bir çok mal varlığını güvence altına almak istemektedir. Ayrıca insan başta can güvenliği olmak üzere bir alanda da kendini güvende hissetmek, öngörülemeyen durulmada yasal haklarını güvence altına almak istemektedirler. Sigortacı maaşları, sigorta danışmanı maaşları veya sigortacılar ne kadar kazanıyor gibi sorular bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda sigortacı maaşları başta olmak üzere; sigorta danışmanı maaşları, sigortacılar ne kadar kazanıyor gibi soruların cevaplarını araştırdık.

Sigortacı Maaşları

Sigorta Danışmanı Maaşları

Sigortacı maaşları değinmeden önce sigorta danışmanı maaşı hakkında kısaca bilgi vermekte fayda vardır. Her iki meslek kolu birbirlerine oldukça benzemesine rağmen farklı olduklarını söylemek mümkündür. Bu nedenle sigorta danışmanı maaşlarını ayrıca belirtmek gerekmektedir. Sigortacı daha çok işletme sahibi statüsünde iken sigorta danışmanları ise personel olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle sigorta danışmanlarının sigorta şirketlerinde çalışan kişiler olarak tanımlamak mümkündür. Her ne kadar sigorta danışmanı maaşları iş yoğunluğu ve mesleki tecrübeye dayalı olarak değişiklik göstermekte ise de; Ortalama 6.500.00 TL civarında olduğunu söylemek mümkündür.

Sigortacılar Ne Kadar Kazanıyor

Sigortacı maaşları denildiği zaman büyük ölçüde sigortacılar ne kadar kazanıyor sorusu akıllara gelmektedir. Sigorta danışmanı maaşlarının aksine sigortacılar ne kadar kazanıyor sorusuna genel geçerli bir cevap vermek mümkün değildir. Sigortacılar daha çok prim usulü ile çalışmaktadırlar. Bu nedenle sabit bir maaş bilgisi vermek oldukça zordur. Sigortacılar ne kadar kazanıyor sorusuna bir örnek ile cevap vermek gerekirse. Herhangi bir otomobilin sigorta işleminde sigorta bedeli üzerinden % olarak prim alınmaktadır. Örneğin 3.000.00 TL olan bir sigorta bedelinden sigortalanan aracın mahiyetine göre %3 ile %8 arasında prim alınmaktadır. Bu şekilde sigortacı maaşları belirlenmektedir. Ancak orta ölçekli bir iş hacmine sahip bir sigortacı maaşı ortalama olarak 12.000.00 TL civarındadır.

SİGORTACI MAAŞLARI

Sigorta danışmanı maaşları, sigortacı maaşları ve sigortacılar ne kadar kazanıyor? Sorularına yukarıda vermiş olduğumuz cevaplar doğrultusunda anlaşılacağı üzere tam olarak bilgi vermek olanaksızdır. Bu nedenle yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler daha çok tahmini ve ortalama bilgilerdir. Sigortacılar daha çok prim usulüne tabi olarak çalışmakta olduklarından, sigortacılar ne kadar kazanıyor? Sorusunun cevabı iş yoğunluğuna göre değişmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*