Psikolog Maaşları

psikolog-maaslari-ne-kadar
psikolog-maaslari-ne-kadar

Genellikle insanlar psikolojiyi sihir, psikologları da gizemli insanlar olarak kabul eder. Halbuki ortada mucizeler ve gizemler yaratan herhangi bir sihirli değnek yoktur. Klinik psikolog larda günlük yaşamımızda doğumdan ölüme kadar psikolojinin uygulanabileceği pek çok sorunla ilgilenen önemli bir psikoloji dalıdır.

Öte yandan psikoloji dalı sözde bilimler gibi olmamaktadır. Belirsiz bir sağduyuya değil; araştırmaya, deneysel kanıtlara  ve eleştirel düşünceye dayanan bir bilimdir

Psikoloji son zamanlar da popülerliğini arttıran bir meslek haline geldi. Peki Psikologların maaşı ne kadar? çalışma şartları nelerdir? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Psikolog Nedir?

psikolog meslek grubunun yalnızca uygulama düzeyinde çalıştığı düşünülse de bilimsel çalışmaların ve araştırmaların yürütülmesinde de görev almaktadırlar. psikologların çalışma alanlarını özel klinikler, hastaneler, ruh sağlığı merkezleri, anaokulları, okullar, üniversiteler, rehabilitasyon merkezleri, danışmanlık ve rehberlik merkezleri olarak sıralamak mümkündür. Kişinin sorunlarının nedenlerini ve sorunların kişide yarattığı etkileri ele almaktadırlar.

Psikolog Nasıl Olunur?

Tıp fakültesini bitirdikten sonra, uzmanlık alanı olarak ruh sağlığı ve hastalıklarını seçen hekimlere Psikiyatrist denir. Tanı koyma ve tedaviye eşlik eden ilaçları reçetelendirme yetkisine sahiptirler. Psikiyatristler, Psikiyatrik sorunların tanı ve tedavisi hakkında bilimsel ve tıbbi temeller üzerinde güncel, gerçekçi çözümler üretmektedirler. Tıbbi yaklaşımın özünde sorunun doğru tanımlanması en önemli husustur. Gerçekçi çözümler ancak sorunu doğru anlama ve doğru tanımlar üzerinden üretilebilir.

Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Devlette kamu görevlisi olarak çalışmakta olan bir psikolog ortalama 8 bin 300 TL maaş almaktadır.

Özel Sektörde çalışmakta olan bir Psikolog ortalama 5.000 TL – 10.000 TL arasında maaş almaktadır.

Kendi Muayenehanesini işleten psikologlar ise seans başına 200 TL – 1000 TL arası ücret almaktadır. Bu sayede aylık ortalama 5.000 TL – 30.000 TL kazanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Taksi ci Maaşları Ne Kadar?

Psikolog Çalışma Saatleri

Psikologların mesai saatleri, özel sektör ya da devlet dairelerine göre değişmektedir. Fakat her iki koşulda da psikologlar kendilerine ait ofislerde, sakin bir ortamda görev yapmaktadır.

psikologlar kamu kurumlarında 09.00-17.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Özel sektörde çalışma saatleri genellikle 09.00 – 18.00 aralığında olur.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*