PİLOT MAAŞLARI

pilot-maaslari
pilot-maaslari

Pilotluk ülkemizde ve dünyadaki meslekler arasında şüphesiz en popülerdir. Her çocuğun hayalini süslemektedir. Pilot mesleği 1903 yılına uzanmaktadır. Çünkü Orwille ve Wilbur Wright isimli iki kardeş ilk motorlu uçağı icat etmiştir. Bu uçak 120 metre uzaklığa kadar havada kalmayı başarmıştır. Wright kardeşler ilk motorlu uçağı icat etmesinden önce birçok uçuş denemesi yapılmıştır. Bunlardan en eskisi 3000 yıl önce Çin de yapılmıştır.

Pilot Nedir?

Pilot kelime anlamı olarak bir hava taşıtını kullanmak ve yönetmek ile görevli kişilere denir. Pilotluk mesleğini askeri ve sivil olarak ikiye ayırabiliriz. Askeri pilotluk sivil pilotluğa göre çok daha zordur. Askeriyede liyakat ve rütbe esas alındığı için gerekli koşulları sağlamak zordur. 

Pilot ne iş yapar?

Bir pilotun en temel görevi hava taşıtını kullanmak ve yönetmek olsa da bu sadece buz dağının görünen yüzüdür. Bir pilot uçuş öncesi hava durumunu inceler, uçuş programını ayarlar, kule ile iletişimi sağlar, yakıt durumunu kontrol eder. Bunca iş yükünü ve sorumluluğu taşımak için iyi bir maddi gelir olması gereklidir. Birazdan pilotluk maaşlarına değineceğiz.

Bir Pilotda Olması Gereken Özellikler

Bu mesleği seçecek adaylar için bilinmesi gereken bazı karakteristik özellikler vardır. Bunlar;

Soğukkanlılık ; bir pilot için olmazsa olmaz özelliktir. Stres altında doğru karar verebilmek pilotlar için çok önemlidir.

Kendine güven ; stresli ve çekingen karakterli insanların hata yapma olasılığı yüksektir. Bu meslekte hataya yer yoktur. 

Takım çalışması ; uçuş görevlileri ile koordineli ve takım çalışması uçuş güvenliğini artırmaktadır. 

Pilot Çalışma Şartları ve İş Olanakları 

Pilotluk mesleği havalı ve prestijli olmasının yanında çalışma şartları ile dikkat çekmektedir. Örneğin bir pilotun maaşı saat üzerinden hesaplanmaktadır. Yani sefer sayısı olarak değil de sefer süresi üzerinden hesaplanır. Bir pilotun haftalık uçuş süresi 56 saattir. Aylık olarak ise 210 saattir. 

Pilotluk mesleği iş istihdamı olarak çok sınırlıdır. Sivil,askeri, tarımsal ve havacılık eğitimi alanlarında çalışabilmektedir. 

Pilot Maaşları 

Bu mesleği icra edenlerin hem sahip oldukları nitelikler, hem kariyerleri boyunca almak zorunda oldukları eğitimler hem de sorumlulukları göze alındığında aldıkları maaşı sonuna kadar hak etmektedir. 

  • Bir pilotun aldığı en düşük maaş 14.952 TL en fazla 45.000 TL dir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*