OPTİSYEN MAAŞLARI

optisyen-maaslari
optisyen-maaslari

Optisyenlik son dönemlerde popülerliği artan bir meslek haline gelmiştir. Bu sebeple tercih yapacak öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Bu yazımızda çok merak edilen Optisyen maaşları, çalışma şartları, nasıl olunur gibi soruları cevaplayacağız.

Optisyenler göz doktorlarının reçete ile verdiği gözlük, lens dahil olmak üzere güneş gözlüğü ve göz ile alakalı tüm ürünlerinin satışını yapmaktadır. İnsanlara gözlük seçimi yaparken yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda gözlük ve lens bakımı hakkında insanları bilgilendirmek ile yükümlüdür.

Nasıl Optisyen Olunur?

Optisyenlik maaşı ve iş şartları dolayısıyla çokça tercih edilmektedir. Peki nasıl optisyen olunur? tüm detaylar yazımızda. 

Optisyen olmak isteyen adaylar üniversitelerin optisyenlik bölümünden mezun olmalıdır. Bunun yanı sıra uzman göz doktorlarının da kanunda belirtildiği üzere optisyenlik yapma ve optikçi açabilme imkanı bulunur.

Bu mesleği seçecek adayların bilmesi gereken en önemli şey Optisyen ve Gözlükçü ayrımı dır. İkisi aynı değildir. Gözlük mağazası açmak isteyen kişiler işletmesinde en az bir optisyen çalıştırmak zorundadır. Yani her gözlükçü Optisyen değildir.

Bir Optisyen de Olması Gereken Özellikler

Optisyenlik mesleğini seçecek veya mezun konumunda olan adayların bilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlar şöyledir;

  • Göz hassas davranılmasını gerektiren bir organ olduğu için bu işi yapacak kişilerin titiz ve dikkatli olması gerekir.
  • Bir Optisyen müşteriler ile ilgilenirken yardımsever ve sabırlı olmalıdır.
  • Mesleğe karşı ilgili ve meraklı olmalıdır.
  • Kullanılacak malzemeler için el-göz koordinasyonunu iyi kullanmalıdır.

Optisyen Atamaları ve İş İmkanları 

Optisyenlik mesleği için ne yazık ki Kpss atamalarında kontenjan verilmemektedir. Yani mesleği seçecek kişilerin kamuda çalışma imkanı yoktur.

Oldukça tercih edilen bir meslek olduğu için iş bulma konusunda sıkıntı yaşanabilmektedir. Bu sebeple tercih yapılırken dikkat edilmelidir. Fakat kendi iş yerini açmak isteyenler birçok yönden avantajlıdır.

Optisyen Maaşları Ne Kadar?

Meslek seçimi yaparken dikkat edilen en önemli kriterlerden biri de tabi ki maddi kazançtır. Dolayısıyla Optisyenlik maaşları şöyledir;

Bir optik mağazasında çalışacaksanız ortalama 5500-7200 TL arasında bir kazancınız olacaktır. Fakat kendi dükkanınızı işletecek iseniz ortalama 4500-15.000 TL arasında bir geliriniz olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*