Muhasebeci Maaşları Ne Kadar?

muhasebeci-maaslari
muhasebeci-maaslari

Muhasebeci kurumlarda ve firmalarda mali işler ile uğraşan uzmanlara denir. Kurum ve firmaların tüm parasal işleri muhasebecinin elinden geçmektedir. Bu parasal işlerin aktarımı, taşınması, transferi, kayıt altında tutulmasını sağlar. Bu mesleği yapmak isteyenlerin matematiksel kapasitesi ve iş sorumluluğu yüksek olmak zorundadır. Peki insanların merak ettiği  Muhasebeci maaşları ? aylık ücreti ? gibi soruların cevapları nedir?

Muhasebecilerin işleri bir hayli karmaşık ve zordur. Özel sektörlerde veya kamu kuruluşlarında mali işlerle uğraşan muhasebeciler genel olarak gelir-gider takibi, raporlanması işlerini yaparlar.

Muhasebeci Nasıl Olunur?

İş hayatının en popüler mesleklerinden birisi olan muhasebeci olmak için bazı şartlar aranmaktadır. Üniversitelerin hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler bölümlerinden birinden mezun olan adaylar, mesleğe başlayabilir. Başvuru yapılan firmanın isteklerine göre birçok yazılı veya sözlü sınavlara tabi tutulabilirler. Bu mesleği yapmak isteyen adayların özellikle matematiksel kabiliyetleri yüksek olmalıdır.

Muhasebeci Çalışma Saatleri

Muhasebeciler işleri gereği kurumların en kritik noktalarında bulunur. Ufak bir hesaplama hatası bile kurumlarına ciddi hasarlar verebilir. Bu hasar sonucunda işinden olabilme ihtimali vardır. Bu dezavantajların yanında birçok avantajları vardır. Örneğin bir muhasebecinin kendine ait odası vardır. Çoğu muhasebecinin yetkisi genel müdürlerle aynıdır. Yoğun tempo ve riskli bir iş yapmalarının yanı sıra yüksek yetkili ve rahat bir ortamda çalışmaktadırlar. Bu tarz avantaj ve dezavantajları bulunan Muhasebecilerin maaşı ne kadar? İşte tüm detaylar;

Muhasebeci Maaşları 2023?

Bu soruya cevap bulmak bir hayli zordur. Çünkü 3 tip muhasebeci vardır;

  • Özel Sektörde Çalışan Muhasebeciler,
  • Kamu Kurumlarında Çalışan Muhasebeciler,
  • Kendi Bürosunda Çalışan Muhasebeciler.

Bu sebeple Muhasebeci Maaşları 2023 hesaplanması zordur. Fakat sizin için ortalama Maaşlarına göz atacağız.

Özel Sektör Muhasebecisi; Yeni başlayan muhasebeciler maaşı ortalama 5.525 – 6.100 TL arasındadır. Firmada deneyim kazandıkça ortalama maaşları 10.000 TL ye kadar yükselmektedir.

Kamu Muhasebecileri; Enflasyon farkı, toplu sözleşme zammı, aile yardımı, çocuk yardımı gibi ödenekler eklendiğinde ortalama maaşları 5.500 – 7.000 TL olmaktadır.

Serbest Muhasebeciler; Gelirle net olmamakla beraber ortalama 5.500 – 25.000 TL arasında kazanıldıkları düşünülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*