MUHABİR MAAŞLARI

muhabir-maaslari
muhabir-maaslari

Muhabir maaşları hayatımızın bir çok anında karşılaştığımız için merak edilmektedir.  Muhabirler başta her gün saatlerce izlediğimiz televizyon ekranlarında karşımıza çıkmaktadır. Muhabirler ayrıca her gün okuduğumuz bir gazete ve dergide bizlere haber iletmektedirler. Günümüzde radyo televizyon yayıncılığı ve medya sektörü özel kuruluşlar veya kamu kuruluşları tarafından yerine getirilmektedir. Bu nedenle; Muhabir maaşları da özel sektör muhabirleri maaşları? ve kamu sektörü muhabir maaşları olarak iki ayrı başlıkta belirtilmektedir. Bu yazımızda öncelikle muhabirlerin almış oldukları maaşlar? nasıl muhabir olunur ve muhabirler ne iş yapar? sorularına cevap bulabileceksiniz

Nasıl Muhabir Olunur

Nasıl muhabir olunur? sorusuna cevap olarak öncelikle bu alanda belirli bir eğitim seviyesine ulaşmak gerektiğini söylemek mümkündür. Özellikle üniversitelerin radyo televizyon bölümlerinden ya da gazetecilik ve medya iletişim bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu ve benzeri bölümlerden mezun olmak muhabir olma açısından oldukça önem arz etmektedir. Kişinin iletişim kurma açısından yetenekli olması ayrıca bir avantajdır. Muhabir nasıl olunur? sorusuna ayrıca bu sektörde belirli bir tecrübeye ulaşılması, radyo televizyon veya medya sektöründe çeşitli alanlarda çalışarak sektörün tüm inceliklerinin öğrenilmesini sağlar. Ayrıca unutulmamalıdır ki her sektörde olduğu gibi medya sektöründe tecrübe muhabir maaşlarına etki eden en önemli unsurdur.

Muhabir Ne İş Yapar

Muhabir ne iş yapar? sorusuna genel geçerli bir cevap verilmesi muhabirlik mesleğinin çeşitliliği nedeniyle tam anlamıyla mümkün değildir. Günümüzde muhabirlik; haber muhabiri, spor muhabiri, adliye muhabiri ya da savaş muhabiri olarak alınabilmektedir. Tüm bu muhabirlerin ortak olarak üstlenmiş olduğu görevleri belirtmek gerekirse özetle;

  • Muhabirler günlük hayat içerisinde haber konusu olabilecek olayları inceleyerek; bunları gerektiğinde görsel bir şekilde gerektiğinde yazılı bir şekilde insanlarla paylaşırlar.
  • Muhabirler yayın öncesi toplanmış olan haberlerin doğruluğunu teyit etmekle de yükümlüdür.
  • Gerek haber muhabirleri, adliye muhabirleri veya spor muhabirleri hazırlamış oldukları haberlerde insan haklarına ve Anayasa ile güvence altına alınmış diğer kişisel hakları saygılı davranarak haber yapmakla yükümlü kişilerdir.

Özel Sektör Muhabir Maaşları

Özel sektör muhabir maaşları yerel medya organları veya ulusal medya organlarında farklılık göstermektedir. Bu nedenle yerel muhabirlerin maaşları ortalama olarak 6.000 TL olduğunu söylemek mümkündür. Ulusal medya organlarında veya haber ajanslarında çalışan muhabir maaşları tecrübeye dayalı olarak oldukça farklılık göstermektedir. Bu maaşlar en az 8.000 TL olmasının yanında 100.000 TL maaş aldığı bilinen muhabirlerde vardır.

Kamu Sektörü Muhabir Maaşları

Kamu sektöründe muhabir maaşları belirlenmesinde daha çok tecrübe ve kıdem yılı esas alınmaktadır. Ayrıca kamu sektöründe muhabir olarak yeni göreve başlayan kişiler; yaklaşık 7.000 TL maaş alırken, bu miktar kıdem yılına göre 30.000 TL’yi bulmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*