Mc Donalds Personel Maaşları

mcdonalds-personel-maaslari
mcdonalds-personel-maaslari

Hamburger denildiğinde akla gelen ilk restoranlardan birisi de Mc Donalds tır. 1940 yılından bu yana dünya üzerinde açtığı 34 bini aşkın restoranıyla birçok rekora imza atmayı başarmıştır. Bu başarılı restoran zincirinin kurucuları ise Dic ve Mac McDonalds kardeşlerdir.

Günümüze kadar menüsünde birçok değişiklik yapılsa da ağırladığı günlük 60 milyon misafir sayısıyla ne kadar beğenildiğini kanıtlamaktadır. Mc Donald’s Türkiye’de ise ilk mağazasını Ali Vardar tarafından 1986 yılında Taksim’de açmıştır. Bu kadar başarılı bir fast food restoran zinciri elbette ki binlerce insana iş istihdamı sağlamaktadır. 

Mc Donalds Çalışma Şartları

Dönüşümlü vardiya sisteminin kullanıldığı restoranda  part-time veya full-time olarak iki şekilde çalışılmaktadır. İşe girerken part-time olarak girecek olan personellerin uygun zamanlarına göre çalışma saatlerinde düzenlemeler yapılabilmektedir. Yani bu da genellikle öğrenciler adına büyük bir avantaj sağlamaktadır. Part-time çalışanların haftada 30 mesai saatini doldurma zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat full-time çalışanlar ise haftanın bir günü izin kullanarak diğer günler 45 saat mesai yapmaktadır. Bu saatler mağaza müdürü tarafından belirlenmektedir. Belli zamanlarda şubenin yoğunluğuna göre full-time çalışanlar mesai yapabilmektedir. Ancak bu mesai ücretleri ekstra olarak maaşa yansımaktadır. 

Her zaman ilgili yasalara uygun hareket eden Mc Donalds’ ta çalışabilmek için 18 yaş üzerinde olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca personeller sigortalı olarak çalıştırılmaktadır. 

Mc Donalds Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri şubeye göre değişkenlik göstermektedir. Restoran bir AVM içerisinde ise açılış kapanış saatleri 10.00 ve 22.00 olarak belirlenmektedir. Onun dışındaki şubeler 24 saat açık  veya 02.00 a kadar çalışabilmektedir. Ancak vardiyalı sistem sayesinde personeller için bu durum bir sorun teşkil etmemektedir.

Mc Donalds Maaşları

1,5 milyondan fazla personeli bünyesinde barındıran Mc Donald’s her zaman çalışanın haklarını gözetmektedir. Yoğun iş temposundan dolayı personelini maaş açısından da memnun etmeye dikkat etmektedir. Statüye göre maaşlar değişkenlik gösterirken ortalama olarak 5500 TL gibi bir rakamdan bahsetmek mümkündür .Ekip üyesi, ekip lideri, vardiya müdürü , 1. müdür ve 2. müdür gibi kademelere yükselmek mümkünken rakam da ortalama 7.000 TL ye ulaşmaktadır. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*