MATEMATİK ÖĞRETMENİ MAAŞLARI

Bilindiği üzere matematik hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle matematik öğretmeni maaşları fazlaca araştırma konusu olmaktadır. Matematik dersi ilkokulda başlayan eğitim hayatımızda üniversiteye kadar devam etmektedir. Bu bilgiler ışığında matematiğin hayatımızın bir parçası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Matematik ilmini öğrenmekle matematik öğrnetmenleri birinci derecede önem arz etmektedir. Matematik öğretmenleri branş öğretmenliği alanında oldukça ihtiyaç duyulan meslek dalıdır. Bizde bu yazımızda sizler için. Matematik öğretmeni nasıl olunur? Matematik öğretmeni maaşları, matematik öğretmeni ek ders ücretleri konularında bilgiler vereceğiz. Ayrıca özel okullarda matematik öğretmeni maaşı, kadrolu matematik öğretmeni maaşı, matematik öğretmeni özel ders ücretleri, ile matematik özel ders ilanları hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Ancak yukarıda belirtilen konularda detaylı bilgiler paylaşmadan önce matematik öğretmeni nasıl olunur sorusuna yanıt vermekte fayda vardır.

MATEMATİK ÖĞRETMENİ MAAŞLARI

Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Çoğunlukla; matematik öğretmeni nasıl olunur? Sorusu kariyer hayatına öğretmen olarak devam etmek isteyen kişilerin araştırma konusu yatığı durumlardandır. Matematik öğretmenliği diğer barş öğretmenliği ile kıyaslandığında kazanılması oldukça zor bölümlerdendir. Hatta zaman zaman matematik öğretmenliği bölümü puanları ile tıp fakütlesi ile aynı olabilmektedir. Günümüzde tıp fatülteleri diğer bir ifade ile doktorluk mesleği ile matematik öğretmenliği iarasında seçim yapmak durumunda kalınabilinmektedir. Bu nedenle matematik öğretmeni nasıl olunur? Sorusuna diğer branş öğretmenliği alanında verilen cevaplar kıyaslanması mümkün değildir. Üniversitelerin matematik öğretmenliği bölümünden mezun olmak matematik öğretmeni olabilmek için oldukça etkilidir. Ayrıca Fen Edebiyat Fakültesinin matematik bölümünden mezun olmak. Başka bir matematik öğretmeni olabilmek için tercih edilen yoldur. Gerek matematik öğretmenliği bölümü, gerekse Fen Edebiyat Fakülteleri matematik bölümü puanları oldukça yüksektir. Ancak branş öğretmenliği alanında bu farklılığın matematik öğretmeni maaşlarına yansıtıldığını söylemek oldukça zordur. Örneğin tarih öğretmeni maaşı ile matematik öğretmeni maaşları aynı olabilmektedir. Bu durum genellikle kadorlu matematik öğretmeni maaşı ile özel okullarda matematik öğremeni maaşı arasında fark edilmektedir.

Özel Okullarda Matematik Öğretmeni Maaşı

Matematik öğretmenliği genellikle kamu kurumlarında olduğu kadar özel okullarda ya da kurslarda da ihtiyaç duyulan bir branş öğretmenliğidir. Bu nedenle özel okullarda matematik öğretmeni maaşı ile. Kadrolu matematik öğretmeni maaşı arasında zaman zaman farklılıklar oluşabilmektedir. Özel eğitim kurumlarında genellikle matematik öğretmeni seçerken tecrübe ön plana çıkmaktadır. Bu durum gözönüne alındığında matematik öğretmeni maaşları konusunda farklılık ortaya çıkabilmektedir. Şöyle ki; özel eğitim kurumlarında matematik öğretmeni maaşı en az 9.000.00 TL iken bu miktar kişinin tecrübesine veya özel okulların veya kursun bulunduğu şehire göre 20.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Görüldüğü üzere özel okullarda matematik öğretmeni maaşı arasında oldukça büyük farklılıklar olabilmektedir. Ancak aynı durum kadrolu matematik öğretmeni maaşı için geçerli değildir.

Kadrolu Matematik Öğretmeni Maaşı

Uygulamada kadrolu matematik öğretmeni maaşı tabiri genellikle kamu kurumlarında öğretmenlik yapan kişilerin almış olduğu maaşlar için kullanılmaktadır. Matematik öğretmeni nasıl olunur? Sorusuna vermiş olduğumuz yanıtlarda belirttiğimiz bölümlerden mezun olan kişiler genellikle öncelikle kadrolu matematik öğretmeni olmak istemektedirler. Bu nedenle Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek gerekmektedir. Kadrolu matematik öğretmeni maaşında; Özel okullarda matematik öğretmeni maaşında olduğu kadar fark oluşmamaktadır. Şöyle ki yapılan sınav sonucu atanmaya hak kazanan yeni bir kadrolu matematik öğretmeni maaşı. 11.000.00 TL iken uzan yıllar öğretmenlik yapan başka bir kadrolu matematik öğretmeni maaşı. 15.000.00 TL civarındadır. Görüldüğü üzere her iki durumda da öğretmenler arasındaki maaş farkı özel okullarda matematik öğretmeni maaşı kadar fazla değildir. Ayrıca üniversitelerde akademik personel sıfatı ile kadorlu matematik öğretmenleri ile ilk ve orta öğretimdeki kadrolu matematik öğretmeni maaşlarının birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Bu konuda web sitemizde mevcut akademisyen maaşlarını incelemenizde fayda vardır.

Matematik Öğretmeni Ek Ders Ücretleri

Diğer branş öğretmenliğinde olduğu gibi matematik öğretmeni ek ders ücretleri adı altında ücret almaktadırlar. Bu durum matematik öğretmeni maaşlarına yansıtılmaktadır. Ek ders ücretleri konusunda öğretmenin branş alanı fazlaca bir fark yaratmamaktadır. Her durumda matematik öğretmeni ek ders ücretleri gündüz 37,5 TL iken gece 55,5 TL’dir. Öğretmenin ek ders adı altında yapmış olduğu dersler karşılığı belirtilen maaşlarına ek ders ücretleri eklenmektedir. Bu nedenle matematik öğretmeni maaşlarının daha çok ekders sayılarına göre farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür.

Matematik Özel Ders Ücretleri

Yukarıda da belirtildiği gibi matematik hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle gerek eğitim öğretim sırasında gerekse; sınavlarda karşılaştığımız en fazla sorular metamatik alanından gelmektedir. Buna bağlı olarak matematik özel ders en sık karşılaşılan alanlardandır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde matematik özel ders ücretleri arasında oldukça fark oluşabilmektedir. Şöyle ki; saat başı 100 TL civarında matematik özel ders ücreti var iken. Bu miktar kişinin tecrübe ve meslek hayatındaki kıdemine göre 400 TL’lere kadar çıkabilmektedir.

Matematik Özel Ders İlanları

Matematik özel ders ilanları sıklıkla karşılaştığımız ilanlardandır. Günümüzde ilan sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında matematik özel ders ilanlarına rastlamak mümkündür. Özel ders ilanları genellikle ek gelir kapısı olarak görülmektedir. Bu nedenle özel ders konusunda matematik öğretmeni maaşları konusunda bir ayrım yapmak gerekmektedir.

MATEMATİK ÖĞRETMENİ MAAŞLARI

Matematik öğretmeni maaşları, matematik öğretmeni nasıl olunur? Ve kadrolu matematik öğretmeni maaşı, özel okullarda matematik öğretmeni maaşı gibi konularda yukarıda vermiş olduğumuz bilgeler web sitemizin edinmiş olduğu bilgilerdir. Özellikle özel okullarda matematik öğretmeni maaşı konusunda tam ve net bir bilgi vermek oldukça zordur. Ancak unutmamak gerekirsi kadrolu matematik öğretmeni maaşına etki eden en önemli unsur öğretmenin kıdem ve derecesidir. Ayrıca matematik dersi ek ders ücretleri, kadrolu matematik öğretmeni maaşına etki eden başka bir durumdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*