Mali Müşavir Maaşı

mali-müsavir-maasi
mali-müsavir-maasi

Mali müşavir maaşı, mali müşavir olmak isteyenler için merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu yazımızda akıllardaki bu soruya cevap vermek için mali müşavir maaşı ve bilinmesi gereken tüm detayları sizler için bir araya getirdik. İşte mali müşavir hakkında tüm detaylar;

Mali müşavir, herhangi bir şirketin bünyesinde bulundurmak zorunda olduğu kişidir. Sayısal yönü kuvvetli olan kişilerin ilk tercihleri arasındadır. Ayrıca iş bulma olasılığı yüksek olması bu mesleği cazip kılmaktadır. Peki, mali müşavir maaşı ne kadar? Bu sorunun cevabı ve daha fazlası yazımızın devamında. Mali müşavir  iş ilanı örneğine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mali Müşavir Nedir?

Mali müşavir; temel alanının muhasebe olan, şirketlerin gelir-gider beyannamelerini yapan kişidir. Şirketin finansal yükümlülüklerini üstlenirler. Bu nedenle önemli bir meslektir. Mali müşavirler ilk aşamada Serbest Mali Müşavir olarak mesleğe başlarlar. 10 senelik meslek hayatının ardından Yeminli Mali Müşavir olarak mesleğe devam ederler.

Mali Müşavirin Görevleri

  • Şirketlerin/firmaların gelir-gider faturaları ile kaydını tutmak
  • Şirketlerin/firmaların, aylık/3 aylık/ yıllık vergi beyannamelerini yapmak
  • Mükelleflerine gerekli konularda danışmanlık yaparak bilgilendirmek
  • Şirketlerin kurulumu anından itibaren tüm değişiklerde yardımcı olmak

Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Mali müşavir olmak için üniversitelerin İktisat, İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilimler, Maliye, Bankacılık bölümlerinin herhangi birinden en az lisans mezunu olmak gerekir. Mezuniyetten sonra 3yıllık mali müşavirlik stajı başarılı olarak tamamlanmalı ve Serbest Mali Müşavirlik Sınavını başarılı bir şekilde geçtikten sonra meslek hayatına adım atılabilir.

Mali Müşavirde Olması Gerekenler

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Meslekten ihraç edilmemiş olmak
  • Sayısal zekânın kuvvetli olması
  • Dikkatli ve özenli olmak
  • İnsan ilişkilerinde kuvvetli ve güven verici olmak

Mali Müşavir Maaşı

Mali müşavir maaşı çalışılan yere ve çalışma şartına göre farklılık göstermektedir. Özel sektörde yeni başlayanlar için 5500-7500 TL arasında olmakla beraber tecrübe ve kıdemin artmasıyla 8000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Devlette çalışan mali müşavirler için kıdeme göre 5500-8000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bu yazımızda mali müşavir maaşı ve mali müşavirlik hakkında diğer tüm detaylar bir araya getirerek sizlere sunduk. Bu yazımızı okuyarak mali müşavirlik mesleği hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Daha fazla içeriğin devamı için personelmaas.com’u takipte kalın!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*