Madenci Maaşları

madenci-maaslari
madenci-maaslari

Madenci maaşları bu sektörde iş arayışı içerisinde olan kişilerin sıklıkla merak ettiği bir konudur. Dünya çalışma örgütünün yapmış olduğu araştırmaya göre; madenlerde çalıma koşulları ile madencilerin almış oldukları maaş konusunda orantısızlığın en fazla olduğu meslek gruplarından olduğu tespit edilmiştir. Ancak ülkemizde yapılan son yasal değişiklikler ile çalışma koşulları ve madenci maaşları arasındaki oransızlık giderek azalmıştır. Bu yazımızda sizler için madenci maaşları, madenlerde çalışma koşulları, madenciler kaç yılda emekli olur. Madenci maaşlarının ne kadar olduğu sorularına cevaplar hazırladık.

Madenci Maaşları

Madenlerde Çalışma Koşulları

Madenlerde çalışma koşulları oldukça ağır olduğu söylenebilmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi Dünya Çalışma Örgütünün 2019 – 2021 yılları arasında yapmış olduğu araştırmada; İş kolları bakımından madenlerde çalışma koşullarının oldukça ağır olduğunu tespit etmişlerdir. Özellikle yer altı maden işçileri diğer sektörlere nazaran daha ağır koşullarda çalışmaktadırlar. Ağır çalışma koşullarının madenci maaşları üzerinde etkisi her zaman tartışma konusu olmuştur. Ülkemizde madenlerde çalışma koşulları her geçen gün eskiye nazaran daha iyi koşullara gelmektedir. Şöyle ki; yapılan son düzenleme ile maden işçilerin günde en fazla 7,5 saat çalıştırılmaları öngörülmüştür. Ayrıca haftada iki gün izinli olmaları kabul edilmiştir. Bu bilgiler ışığında madencilerin haftada toplam en fazla 37,5 saat çalıştırılmaları kararlaştırılmıştır.

Madenciler Kaç Yılda Emekli Olur

Madenciler kaç yılda emekli olur sorusuna iki farklı cevap vermek mümkündür. Sigorta prim hesaplaması 1999 yılı öncesi ve 1999 yılı sonrası sigorta kayıt durumu dikkate alınmaktadır. Ancak madenciler çalışma koşulları dikkate alınarak emeklilik yaşı belirlenmektedir. Yaş nedeniyle emeklilik durumları diğer sektörlere nazaran daha az olduğu söylenebilmektedir. Ülkemizde madencilerin emeklilik yaşı en az 50 olarak belirlenmiştir.

Madenci Maaşları Ne Kadar?

Madenci maaşlarıda her meslek kolunda olduğu gibi kıdem yılına göre zaman zaman farklılık göstermesi mümkündür. Madenciler diğer meslek gruplarına göre daha ağır çalışma koşulları altında çalışmaktadırlar. Bu nedenle asgari ücretin üzerinde maaş almaktadırlar. Ülkemizde en düşük madenci maaşı; 8.500TL İken kıdem yılı ve tecrübe durumuna göre 12.000TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu sebeple ortalama olarak madenci maaşlarının 9.500 TL olduğunu söylemek mümkündür. Yukarıda madenci maaşları, madenlerde çalışma koşulları, madenciler kaç yılda emekli olur sorularına cevap ararken bir çoğumuzun hala akıllarından silinmeyen 2014 yılı Soma Maden faciası akıllara gelmektedir. Bu nedenle 2014 yılında Soma Maden ocağında vefat eden 301 vatandaşımıza Allah’tan rahmet dileyerek yazımıza son vermek isteriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*