Kimyager Maaşları ne kadar?

Kimyager Maaşları
Kimyager Maaşları

Ülkemizde popülerliği bir hayli yüksek olan Kimyagerlik bölümü Üniversite tercihi yapacak öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Bu sebeple Kimyagerlerin maaşı birçok insanın merak ettiği konulardan biridir. Bu tarz sorular vesilesi ile yazımızda kimyager maaşı ne kadar? ne iş yapar? çalışma şartları gibi soruları ve merak edilenleri ele alacağız. İşte kimyager maaşları.

Kimyager Nedir?

Kimyager molekül ve atomu inceleyip, gözlemleyip, tespitler yapan teknik elemanlardır. Bulduğu sonuçlara göre farklı kimyasallar ortaya koyar, üretir ve değiştirir. Peki kimyagerler ne iş yapar? nerede çalışır? maaşları ne kadar? işte tüm merak edilenler.

Kimyager Ne İş Yapar?

Kimyager Bulundukları işletmeye yada kuruma girecek olan ham maddeyi işletmenin faaliyetleri doğrultusunda işlemlerden geçirilir. Örneğin bir deterjan fabrikasında çalışan kimyacı, deterjan üretiminde gerekli olan ham maddeleri bir araya getirir veya farklı varyasyonlar deneyerek en iyi sonuçları elde etmeye çalışır. Bu mesleği yapmak isteyen adayların dikkat etmesi gereken birçok konu vardır. Örneğin bu mesleği yapacak kişiler titiz, düzenli, sabırlı çalışmalı. Bu çalışmaları yaparken özellikle inovatif düşünmelidir.

Kimyacı Nasıl Olunur?

Özel Sektör ve Kamu işletmelerinde birçok farklı alanlarda iş bulma imkanı vardır. Peki kimyager nasıl olunur. Üniversitelerin 2 ve 4 yıllık kimya bölümleri başarıyla bitirilmelidir.4 yıllık kimya bölümü mezunları 2 yıllık mezunlara göre daha kapsamlı ve kademeli iş imkanları bulabilmektedir. Kamuda çalışmak isteyen mezunlar KPSS sınavında (80-100 puan arasında) başarılı olarak atama bekler.

Kimyager Maaşları?

Kamuda ve Özel sektöre de çalışan kimyacı maaşları değişiklik göstermektedir.2 ayrı başlıkta maaşlarını inceleyeceğiz;

  • Kamu 

Devlet işletmelerinde çalışan Kimyagerlerin maaşı eğitim seviyesine ve tecrübelerine göre değişiklik göstermektedir. Kamuda en düşük Kimyager maaşı 5500 TL , en yüksek 9000 TL aralığındadır. Bu rakamların yanı sıra döner sermaye, çocuk yardımı gibi net maaşı arttıran etmenler bulunmaktadır.

  • Özel Sektör 
İlginizi Çekebilir  Alçıpan Ustası Maaşları

Özel Sektör de çalışan Kimyagerlerin maaşları ortalama 5500 TL – 10.000 TL arasındadır. Yeni başlayan kimyagerlerin maaşları genellikle 5500 TL dir. Zaman, bilgi, tecrübelere göre maaşları zamanda artmaktadır. Bu rakamların yanı sıra prim, çocuk yardımı gibi net maaşı arttıran etmenler bulunabilmektedir.

2023 KİMYAGER MAAŞLARI

Sağlık sektörü başta olmak üzere bir çok alanda faaliet gösteren kimgayer maaşları da 2023 yılında artış göstermektedir. Her ne kadar sektöre, eğitim durumu ve şehir bilgisine göre kimyager maaşları değişmekte isede; 2023 Kimyager maaşları ortalama olarak 13.000.00 TL’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*