Kaporta Ustası Maaşları Ne Kadar?

İstemesek de bir çoğumuz hayatımız boyunca bir ya da birden fazla kaporta ustasına ihtiyacı duymuşuzdur. Trafikte meydana gelen kazalar sonucu hasar gören araçlarımızı onarmakla görevli kaporta ustası maaşları otomotiv sektöründe kariyer sahibi olmak isteyen bir çok kişinin araştırma konusu yaptığı urumlardandır. Peki Kaportacı maaşları kadar, kaporta ustası nasıl olunur? Kaportacı maaşları, kaportacı kalfa maaşları ve oto boya ustası maaşları da sıklıkla araştırma konusu olabilmektedir. Kaportacı maaşları ve kaporta ustası maaşlarının daha anlaşılabilir olması açısından öncelikle kaporta ustası nasıl olunur? Sorularına yanıt vermekte fayda vardır.

Kaporta Ustası Nasıl Olunur?

Bir çok meslek kolunda olduğu gibi otomotiv ve kaporta konusunda da usta ünvanı olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Kaporta ustası maaşları ya da kaportacı maaşları konusunda araştırma yapan bir çok kişi öncelikle kaporta ustası nasıl olunur? Sorusuna da yanıt aramaktadır. Meslekte uzun yıllar tecrübe sahibi olmanın yanında kaporta ustası olabilmek için mesleki eğitim de şarttır. Tecrübe ile birlikte kaporta ustası olabilmek için meslek liselerinde eğitim görmek gerekmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren. Mesleki eğitim merkezlerinde bu konuda eğitim almak ta kaporta ustası olabilmenin bir başka yoludur. Mesleki eğitim sonunda öncelikle bu konuda kalfalık belgesi almaya hak kazanılmaktadır. Ustalık belgesi alınması için konusunda tecrübe edinilmesi gerekmektedir. Kalfalık belgesinin alınmasına müteaikp eğitim kurumlarının onaylamış olduğu yerlerde belirli sürelerde çalışmak gerekmektedir. Bu süre sonunda ustalık belgesi almaya hak kazanılmış olacaktır. Ancak unutmamak gerekirki; Kaporta ustası olabilmek için en az ilk okul mezunu olmak gerekmektedir.

Kaporta Ustası Maaşları

Meslek koluna göre kaportacılar eslek koluna göre kaportacılar özel sektör niteliğindedir. Bu nedenle kaporta ustası maaşlarında için genel bir miktar belirtmek oldukça zordur. Bu nedenle kaportacı maaşları, kaporta ustası maaşları veya kaportacılar ne kadar kazanıyor? Sorularına ortalama bir cevap vermek daha uygun olacaktır. Her ne kadar tecrübe ve işçilik gibi kriterlere göre kaportacı maaşları değişiklik gösterse de kaportacı maaşları büyük şehirlerde aylık ortalama 15.000.00 TL’dir. Küçük şehir veya ilçe merkezlerinde ise kaportacı maaşları aylık ortalama 10.000.00 TL civarındadır. Kaportacılık mesleği ile zaman zaman karıştırılan oto boya ustası maaşları da çoğunlukla kaporta ustası maaşları alanında değerlendirildiğinden oto boya ustası maaşları konusunda kısaca bilgi vermekte fayda vardır.

OTO BOYA USTASI MAAŞLARI

Oto Boya Ustası Maaşları

Konusunda uzmanlık diğer bir ifade ile ustalık gerektiren bir başka meslek kolu oto boya ustalığıdır. Kaportacılar gibi uzun emek ve tecrübe isteyen meslek kollarındandır. Daha çok kaporta ustalarının düzeltmiş ve onarmış oldukları kısımları orijinal rengine boyamakla görevli kişilerdir. Bu meslekte renk ve uyum oldukça önemlidir. Bu yüzden ustalık gerektiren bir konudur. Genellikle kordineli olarak çalıştıklarından kaporta ustası maaşı ve oto boya ustası maaşları birbirlerine oldukça benzerlik göstermektedir. Benzer şekilde oto boya ustası maaşları 10.000.00 TL ile 15.000.00 TL arasında değişmektedir.

Kaportacı Kalfası Maaşları

Her meslekte olduğu gibi otomotiv sektöründe de ustalık ünvanından önce bir süre kalfa olarak çalışmak gerekmektedir. Bu durum kaportacılık mesleğinde de böyledir. Bu nedenle kaportacılar ne kadar kazanıyor? ile birlikte kaporta kalfası maaşları da araştırma konusu olmaktadır. Daha çok mesleki tecrübe edinilmesi amacıyla çalışıldığından kaportacı kalfası maaşları, usta maaşlarına göre daha düşüktür. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde kaportacı kalfası maaşları tecrübe, yaş veya çalışılan bölgeye göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 8.000.00 TL civarındadır.

Kaportacılar Ne Kadar Kazanır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi kaportacı maaşı, ve kaportacı kalfası maaşları oldukça farklılık göstermektedir. Kaportacı nasıl olunur sorusuna vermiş olduğumuz yanıttan da anlaşılacağı üzere edinilmesi kolay bir meslek değildir. Uzun yıllar tecrübe gerektiren bir konudur. Buna kıyasen kaportacı maaşları ve büyük ölçüde tecrübe, yaş veya görev yapılan şehire göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle daha çok kaportacılar ne kadar kazanır? Şeklinde sorular yöneltilmektedir.

Kaporta Ustası Maaşları

Meslekte tecrübe edinilmesi ve işçilik kaporta ustası maaşlarına etki eden en önemli unsurdur. Daha çok kurumsal firmalarda kaportacı maaşları ile karşılaşılmaktadır. Kurumsal firmalarda veya esper şirketlerinde kaportacı olarak çalışan ustalar ortalama olarak 15.000.00 TL civarında maaş aldıkları bilinmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*