KABİN GÖREVLİSİ MAAŞLARI

kabin-memuru-maaslari
kabin-memuru-maaslari

Bir süredir dünya genelinde devam eden pandemi hayatından en çok etkilenen sektörlerin başında seyahat ve turizm sektörü gelmektedir. Pandemi hayatının yavaş yavaş sona ermesi ile tekrar canlılık kazanan seyahat sektöründe çalışan kabin görevlisi maaşları tekrar merak konusu olmaya başlamıştır. Bu yazımızda kabin görevlisi maaşları, kabin görevlisi nasıl olunur gibi sorulara cevap bulabileceksiniz. Ayrıca kabin görevlileri ne iş yapar ve yurtdışı kabin görevlisi maaşlarının ne kadar olduğu konusunda da bilgi sahibi olabileceksiniz.

Kabin Görevlisi Ne İş Yapar

Kabin görevlisi ne iş yapar sorusundan önce; kabin görevlisi kimlere denir sorusuna cevap vermek yerinde olacaktır. Kabin görevlisi; uçaklarda yolcu konforu ile birlikte yolcu güvenliğinden sorumlu kişilerdir. Günümüzde bayan kabin görevlilerine “hostes”, bay kabin görevlilerine ise “host” adı verilmektedir. Kabin memurlarının görevleri başlıca;

 • Öncelikle yolcuların güvenliğinden ve konforundan sorumludurlar.
 • Acil durumlarda yolcuların tahliyesine yardımcı olmak
 • Uçuş sırasında yolcuların servis hizmetlerini karşılamak
 • Uçak içerisinde uyulması gereken kuralları yolculara bildirmek
 • Pilot ve yardımcı pilotların talimatlarına uymak, gibi görevleri vardır.

Kabin Görevlisi Olma Şartları

Kabin görevlisi olma şartları sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından belirlenmiştir. Buna göre;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Kabin görevlisi olmak için herhangi bir sağlık engeli bulunmamak
 • Erkek adaylar için en az 1.70 cm boyunda olmak
 • Bayan adaylar için en az 1.60 cm boyunda olmak
 • Kabin görevlisi olma şartları konusunda mülakatlarda başarılı olmak
 • Yurt dışı uçuşlar için İngilizce yabancı dil bilmek
 • Kabin memuru olabilme için yapılan sınavlarda başarılı olmak
 • Psikoteknik testlerinden başarıyla geçmek

Kabin Görevlisi Nasıl Olunur

Kabin görevlisi olabilme şartlarını karşılayan adaylar; kabin görevlisi için gerekli eğitimleri tamamlamaları gerekmektedir. Ülkemizde bu konuda eğitim veren bir çok özel eğitim kursları vardır. Ayrıca üniversitelerin “Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri” bölümlerinden mezun olmak kariyerine kabin memuru olarak devam etmek isteyen kişiler için ayrıca bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca birden fazla yabancı dil bilmek kabin görevlisi nasıl olunur sorusunda önemli bir yeri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

KABİN GÖREVLİSİ MAAŞLARI

Kabin görevlisi maaşları konusunda tek bir kalemde cevap vermek mümkün değildir. Genel olarak ülkemizde faaliyette olan hava yolu şirketlerinde çalışan kabin görevlisi maaşlarının kısmen de olsa farklılık göstermesi nedeniyle kabin görevlisi maaşlarının da ayrı başlıklar altında irdelenmesi uygun olacaktır.

Türk Hava Yolları Kabin Görevlisi Maaşları

Ülkemizde en fazla faaliyette bulunan hava yolu şirketlerinin başında Türk Hava Yolları gelmektedir. Bu nedenle kabin görevlisi alanında personel ihtiyacı en çok Türk Hava Yollarında oluşmaktadır. Türk Hava Yolları kabin görevlisi maaşları genel olarak 6.000 TL ile 12.000 TL olarak değişmektedir.

Pegasus Hava Yolları Kabin Görevlisi Maaşları

Pegasus Hava Yolları çoğunlukla yurt dışı uçuşlarında hizmet verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle Pegasus Hava Yolları kabin görevlisi maaşları da ortalama olarak diğer şirketlere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak eğitim ve yabancı dil seviyesine ya da tecrübeye göre bu maaşlar 7.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

Atlasjet Kabin Görevlisi Maaşları

Ülkemizde sıklıkla kabin görevlisi ihtiyacı doğan bir başka hava yolu şirketi ise Atlasjet Hava Yollarıdır. Atlasjet Hava Yolları kabin görevlisi maaşları ise ortalama olarak 6.000 ile 10.000 arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

Yurtdışı Uçuşlarda Kabin Görevlisi Maaşları

Kabin görevlisi maaşlarını etkileyen en önemli unsurlardan birisi de uçuş rotalarıdır. Şöyle ki yurtdışı uçuşlarda yukarıda belirtmiş olduğumuz maaşlar oldukça farklılık gösterebilmektedir. Yurtdışı uçuşlar hizmet verilen ülkeye göre de değişiklik gösterse de; yurtdışı kabin görevlilerinin maaşlarının ortalama olarak en az 9.000 TL olduğu bilinmektedir.

Kabin görevlisi maaşları, THY kabin görevlisi maaşları, Kabin görevlisi şartları, Kabin görevlisi nasıl olunur

1 geri izleme / bildirim

 1. TÜRK HAVA YOLLARI PERSONEL MAAŞLARI TÜRK HAVA YOLLARI PERSONEL MAAŞLARI

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*