İmam Maaşları 2024 Ne Kadar?

imam-maaşı
İmam Maaşları

Diyanet işlerine bağlı olarak görev yapmakta olan İmam kelime anlamı olarak Arapçadan gelmektedir. Önder, lider, devlet adamı anlamına gelmektedir. Terim anlamı olarak iste namaz kıldıran, cemaate önderlik eden demektir. İmamlık ilk olarak Hz. Muhammed döneminde uygulanmaya başlanmıştır. Fakat camiye imam atanması ilk olarak Emevi zamanında uygulanmaya başlanmıştır. Ayrıca Türkiye’de İmam yetiştirmek için imam hatip liseleri kurulmuştur. Bu sayede imamlık görevini yapacak adayların küçük yaşlarda eğitilmesi sağlanmıştır. Çokça merak edilen imam maaşları.

Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamalar ile İmam ve Vaizler in 2024’de alacakları maaş belli oldu. Bu yazımızda İmam maaşları ne kadar? Vaiz maaşları ne kadar? Müezzin maaşları 2024 ne kadar? Çalışma şartları neler? sosyal hakları nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız.

Diyanet İşlerinin açıklamalarında 2024 in ilk 6 ayı için hesaplanan İmam ve Vaiz maaşları açıklandı. Ülkemizde yaklaşık 100-110 bin imam görev yapmaktadır. Hemen hemen her cami de bir imam ve bir vaiz görev yapmaktadır.

İmam ,Vaiz ,Müezzin nedir? ne yapar?

İbadet her dinin gereklilikleri arasındadır. İslam dininde Müslümanlar için dünya üzerindeki her yer ibadet mekanı olarak kılınmıştır. Fakat birey ve cemaatlerin toplanarak daha rahat ibadet edebilmeleri için camiler devreye girmiştir. Bu camilerde maaşlı ve gönüllü olarak çalışmakta olan birçok vatandaş vardır.

İmam kelimesi Arapça da rehber, lider, örnek anlamlarına gelir. İmam cemaate 5 vakit namaz kıldırır, cuma ve bayram günleri namaz kıldırıp hutbe okur.

Camilerde sık sık vaaz verilir. Vaaz veren kişilere Vaiz denir. Daha önceden belirlenen günlerde vaaz verirler. Vaaz kürsüsünden cemaate beşeri ve dini konularda konuşmalar yapar.

Müezzin ise camilerde ezan okur. Namaz önceleri kamet getirirken namaz sonlarında cemaate tesbihat yaptırır.

İmam-Vaiz-Müezzin Maaşları 2024 ne kadar?

Yapılan son zamlardan sonra güncel olarak imam ,vaiz ,müezzin maaşları şöyledir;

  • İmam maaşı 2024             –                 17.000 – 25.000 TL 
  • Vaiz maaşı 2024               –                 18.000 – 28.000 TL 
  • Müezzin maaşı 2024        –                  17.000 – 25000 TL

İmam, Vaiz ve Müezzin maaşlarına ek olarak aile yardımı, çocuk yardımı gibi yardımlar ile maaşları daha da artmaktadır.

2024 İMAM MAAŞLARI

Her yıl düzenli olarak zam yapılan bir başka kurum ise Diyanet İşleri Başkanlığıdır. En fazla personel kadrosu ise imam maaşlarıdır. Bu doğrultuda 2024 imam maaşları 21.000 TL civarındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*