İLKOKUL ÖĞRETMENİ MAAŞI

Eğitim hayatına ilk başladığımız günlerde bizlere okulu sevdiren, okumayı öğreten ilkokul öğretmenliği bir çok kişinin yapmak istediği mesleklerin başında gelmektedir. Bundan ötürü ilkokul öğretmeni maaşı bir çok kişi tarafından da merak edilmektedir. Branş öğretmenliği ile ilkokul öğretmenliği kıyaslandığında daha zor ve sabır gerektiren bir alan olduğunu söylemek mümkündür. Şöyle ki henüz okul hayatına yeni başlamış, okuma yazmayı daha bilmeyen taze beyinlere yeni bir şeyler öğretmek oldukça zordur. Bu nedenle ilkokul öğretmenliğinin diğer öğretmenlik branşlarına göre daha yorucu olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır. Bu durum ilkokul öğretmeni maaşlarına yansıtıldığını söylemek mümkündür. Çünkü yaklaşık olarak ilkokul öğretmeni maaşı ile branş öğretmeni maaşları arasında fazlaca bir fark bulunmamaktadır. Bu yazımızda sizler için ilkokul öğretmeni maaşları ile birlikte ilkokul öğretmeni nasıl olunur? Özel ilkokul öğretmeni maaşları,  ilkokul öğretmeni ek ders ücretleri ve kadrolu sınıf öğretmeni maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak öncelikle ilk okul öğretmeni nasıl olunur sorusuna cevap vermekte fayda vardır.

İlkokul Öğretmeni Maaşı

İlkokul Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf öğretmeni maaşları kadar başka bir araştırma konusu, ilkokul öğretmeni nasıl olunurdur. İlkokul öğretmeni olabilmek için öncelikle üniversitelerin “sınıf öğretmenliği” bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Ülkemizde bir çok üniversitede sınıf öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. Öncelikle dört yıl süre ile öğretim veren sınıf öğretmenliği bölümünü bitirmek gerekmektedir. Ayrıca 657 sayılı devlet memurları kanunda belirtilen genel şartları taşınması gerekmektedir. Ülkemizde öğretmen atamalarında genellikle KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) aracılığı ile ilkokul öğretmeni ataması yapılmaktadır. Sınavda yeterli puan alan kişiler yapmış olduğu tercihlere göre ilkokul öğretmeni olarak atanması mümkündür.

Özel İlkokul Öğretmeni Maaşları

Özel ilkokul öğretmeni maaşları konusunda standart bir uygulama bulunmamaktadır. Genellikle özel ilkokulun bulunduğu şehirlere göre özel ilkokul öğretmeni maaşları değişmektedir. Ayrıca özel ilkokul öğretmeni maaşları kişinin tecrübesine göre de farklılık göstermektedir. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde henüz göreve başlamış bir ilkokul öğretmeni maaşı 8.000.00 TL’dir. Bu durum tecrübe ve yetenek bilgilerine göre 20.000.00 TL’yi bulabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir şehirde görev yapan bir özel ilkokul öğretmeni maaşının ortalama 12.000.00 TL olduğu söylenebilir.

İlkokul Öğretmeni Ek Ders Ücretleri

Genellikle İlkokul öğretmeni ek ders ücretleri kamu kurumlarında diğer bir ifade ile MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) bünyesinde çalışan öğretmenler için ödenmektedir. İlkokul öğretmeni ek ders ücreti ders sayısına göre değişmektedir. Ayrıca bu derslerin zaman dilimine göre de değiştiği bilinmektedir. Örneği gündüz saatlerinde yapılan bir ek ders için 37 TL ek ders ücreti belirlenmiştir. Bu durum gece ek ders ücretleri ise 2022 yılında 50 TL’dir.

Kadrolu Sınıf Öğretmeni Maaşları

Kadrolu sınıf öğretmeni maaşları ile ilkokul öğretmeni maaşları kişinin çalışmış olduğu sektöre göre farklılık göstermektedir. Örneğin yukarıda da belirtildiği gibi özel ilkokul öğretmeni maaşı 20.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak kadrolu sınıf öğretmeni maaşlarının bu seviyeleri görmesi mümkün değildir.

İLKOKUL ÖĞRETMENİ MAAŞI

İlkokul öğretmeni nasıl olunur, Özel ilkokul öğretmeni maaşları, ilkokul öğretmeni ek ders ücretleri ve kadrolu sınıf öğretmeni maaşları hakkında yukarıda vermiş olduğumuz bilgileri ilaveten ilkokul öğretmeni maaşı daha çok kişinin öğretmenlik mesleğindeki kıdem yılına ve derecesine göre değişmektedir. Henüz yeni göreve başlamış bir ilkokul öğretmeni 11.000.00 TL civarında maaş almaktadır. Ayrıca bu maaş miktarı kıdem yılına göre değişmektedir. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde 20 –25 yıl öğretmenlik mesleği yapan bir kişinin almış olduğu ilkokul öğretmeni maaşı ise 14.000.00 TL civarındadır. Bu maaş miktarlarına ilkokul öğretmeni ek ders ücretleri de eklendiğinde 12.000.00 TL ile 16.000.00 arasında maaş aldıkları bilinmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*