Hurdacılar Ne Kadar Kazanır?

Geri dönüşüme büyük katkı sağlarken aynı zamanda bu uğraşı ekmek kapısı haline getiren; “Hurdacılık” günümüzde hızlıca artan mesleklerdendir. Bu durumda doğal olarak hurdacılar ne kadar kazanır? Hurda işi karlı mı? Veya 2023 hurda fiyatları ne kadar soruları gündeme getirmektedir. Bizlerde bu yazımızda, hurdacılar ne kadar kazanır? Eskiciler ne kadar kazanıyor? Ve hurda işi karlı mı? Sorularına yanıtlar aradık. Konunun daha anlaşılabilir olması için öncelikle hurdacılık mesleği hakkında kısadada olsa bilgi vermek yerinde olacaktır.

HURDACILAR NE KADAR KAZANIR?

Hurdacılar Ne Alır?

Günümüzde metalden cama, plastikten kağıda kadar bir çok ürün geri dönüştürülebilir haldedir. Bu nedenle hurdacılar ne alır? Sorusuna verebileceğimiz cevaplar oldukça azladır. Daha çok metal olarak değerlendirilen demir, bakır alüminyum ve krom gibi alaşımlar hurdacıların ilgi alanındadır. Ayrıca kağıt, plastik veya cam da hurdacılar ne alır sorusuna verilen cevaplar arasındadır. Görüldüğü üzere geri dönüştürülmesi mümkün her şey hurdacıların alabileceği ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle hurdacılar tarafından satın alınan malzemelerin niteliğine göre de; Hurdacılar ne kadar kazanır veya eskiciler ne kadar kazanır? Sorusunun cevabı değişmektedir.

ESKİCİLER NE KADAR KAZANIR?

Eskiciler Ne kadar Kazanır?

Hurdacılar ne kadar kazanır veya eskiciler ne kadar kazanır sorusu genel olarak aynı anlama gelmektedir. Kısmen de olsa hurdacılık ile eskicilik mesleği arasında farklar vardır. Eskiciler genellikle satın almış oldukları eski ürünleri herhangi bir geri dönüşüm işlemine tabi tutmaksızın tekrar kullanmak veya kullandırmak amacı ile satın alırlar. Hurdacılar da benzer ürünleri geri dönüşüme kazandırmak için satın alırlar. Her iki meslekte de sonuç itibariyle maddi gelir elde etme amacı bulunmaktadır. Konunun bir örnekle açıklanması gerekirse; Halen kullanılabilir olmasına rağmen kullanmaktan vazgeçtiğimiz bir buzdolabı veya fırın; Başka bir ihtiyaç sahibine kullandırılmak üzere satın alınması eskicilerin faaliyet alanındadır. Ancak söz konusu fırın veya buzdolabının kullanılabilir durumda olmaması halinde farklı bir uygulama ile karşılaşılmaktadır. Tamamen geri dönüşümde kullandırılmak üzere satın alınması ise hurdacıların iş tanımı içerisinde yer almaktadır. Daha çok faaliyet gösterilen alana göre değişiklik gösterse de, eskiciler ne kadar kazanır sorusuna ortalama olarak 7.000.00 TL – 8.000.00 TL olarak cevap vermek mümkündür.

Hurdacılar Ne Kadar Kazanır?

Geri dönüşüme konu olan malzemelerin niteliğine göre hurdacılar ne kadar kazanır sorusuna verilen cevaplar da değişebilmektedir. Konunun daha anlaşılabilir olması açısından 2023 hurda fiyatları üzerinden bir örnek vermek gerekmektedir. 2023 hurda fiyatlarında belirtilen paslanmaz demir alış fiyatı 5 TL iken; Satış fiyatı 8 – 9 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Arada oluşan 4 – 5 TL fark ise hurdacıların kazançlarına konu olmaktadır. Ya da hurda bakır alış fiyatı yaklaşık 80 TL iken satış fiyatı ise; 120 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yine aradaki fark hurdacıların kazanlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle hurdacılar ne kadar kazanır sorusuna da ortalama bir cevap vermek gerekmektedir. Her ne kadar yapılan işin niteliği; Geri dönüşüme konu olan malzemenin türüne göre değişmekte isede. Hurdacılar ortalama 9.000.00 TL kazanmaktadırlar. Ancak geri dönüşüm tesislerine sahip toptan hurda alımı yapan şirketlerde bu durum daha farklıdır. Geri dönüşüme sahip hurda alım –  satım yapan şirketlerin kazanları aylık 30.000.00 TL ile 50.000.00 TL arasında değişebilmektedir.

2023 Hurda Fiyatları

Hurdacılar ne kadar kazanır, sorusuna verilen cevaplar büyük ölçüde hurda fiyatlarına bağlıdır. Bu nedenle 2023 hurda fiyatları konusunda da bilgi vermek yerinde olacaktır. Her ne kadar kesin bir bilgi olmasada 2023 hurda fiyatları ortalama aşağıdaki gibi olması beklenmektedir.

  • Bakır 120.00 TL
  • Alüminyum 40.00
  • Demir 8.00
  • Kurşun Levha 25.00
  • Kalay 180.00
  • Çinko 25.000
  • Bronz 80.00

Hurda İşi Karlı Mı?

Toptan hurda alım işi yapan şirketlere geri dönüşümü mümkün malzemeleri temin eden kişiler genellikle hurdacılardır. Hurdacılar ne kadar kazanıyor? Başlıklarında verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı üzere ortalama olarak %30 – %60 kar oranı ile hurda alım satım işi yapılmaktadır. Bu oran zaman zaman %100 – %150’ye kadar çıkabilmektedir. Görüldüğü üzere hurda işi karlı mı? Sorusuna bu şekilde bir örnekle cevap vermek mümkündür.

Hurdacılar Ne Kadar Kazanır?

Eskiciler ne kadar kazanır? Veya hurda işi karlı mı? Başlıklarında belirttiğimiz gibi hurdacıların aylık kazancı konusunda tam olarak genel bir bilgi vermek olanaksızdır. Ancak yapmış olduğumuz araştırma neticesinde hurdacıların aylık kazancının. 5.000.00 TL ile 15.000.00 TL arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*