Hostes Maaşları

hostes-maaslari-ne-kadar
hostes-maaslari-ne-kadar

Hosteslik; günümüzde birçok kişinin merakla takip ettiği ve bu alanda iş sahibi olmak istediği bir meslektir. Bu yüzden hostes maaşları her zaman merak konusu olmuştur. Hostesler; yolculara her anlamda yardımcı olabilmek adına mesleklerini icra ederken oldukça yorucu bir sürece tabi olabilmektedirler. Bu yazımızda özellikle ülkemizde faaliyet gösteren havayolu şirketlerinde çalışan hostes maaşlarını araştırdık. Ayrıca yazımızda hosteslerin görevlerihostes olabilme şartları hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi; bu alandaki hosteslik kursları ve hosteslik eğitimleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hosteslerin Görevleri

Hosteslerin görevleri en basit anlamı ile; “yolcuların, güven ve konfor içinde seyahat etmelerini sağlamaktır” Yolculara bu konfor ve güveni sağlamak adına bir çok görevi de beraberinde üstlenmiş bulunmaktadırlar. Başlıca hosteslerin görevleri;

 • Yolcuların uçak içerisindeki koltuklarını bulmalarına yardımcı olmak
 • Yolcuları uçuş güvenliği hakkında bilgilendirmek
 • Acil durumlarda yolcuların tahliyesine yardım etmek
 • Yolcuların yeme – içme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak
 • Uçuş kuralları hakkında yolcuları bilgilendirmek
 • Yolculuğun sona ermesi ile yolcuların uçaktan inmelerine yardım etmek

Hostes Olabilme Şartları

Hostes olabilme şartlarının başında sağlık engeli bulunmamak ve güler yüzlü olmak gelmektedir. Bu şartların yanında genel olarak hostes olabilme şartları;

 • Üniversite mezunu olmak
 • Özellikle İngilizce olmak üzere iyi derecede yabancı dil bilmek
 • Bayan adaylar için en az 1,65 cm boyunda olmak
 • Erkek adaylar için en az 1,70 cm boyunda olmak
 • Hosteslik eğitimini başarı ile tamamlamak

Hosteslik Sertifikası

Ülkemizde bir çok özel eğitim kursları hosteslik alanında kurslar vermektedir. Hostes olmak isteyen kişilerin öncelikle bu kurslarda gerekli eğitimleri almaları faydalarına olacaktır. Ayrıca hosteslik kursu seçiminde kurs tarafından hosteslik sertifikası verilip verilmediği; bu hosteslik sertifikasının Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olup olmadığının araştırılması kişilerin yararına olacaktır. Ayrıca bu sertifikalar mesleğe başlanıldığında hostes maaşlarına oldukça etkisi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Modelist Maaşları

Hosteslik Eğitimi

Hosteslik eğitimi ile kişilerin mesleğe başladıkları sırada karşılaşabilecekleri temel sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak amacı ile yapılmaktadır. Eğitimlerde uçaklar hakkında bilgi vermekle beraber; acil durumlar için bir takım tıbbi konuda hosteslik eğitimi de verilmektedir. Bu sebeple hosteslik eğitimi tamamlanması oldukça önemlidir.

HOSTES MAAŞLARI

Her meslek dalında olduğu gibi; yaş, eğitim düzeyi veya tecrübe gibi konulara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle hostes maaşlarına etki eden en önemli unsur yabancı dildir. Örneğin birden fazla yabancı dil bilmek oldukça ayırt edici bir unsurdur. Ortalama bir hostes maaşı belirtmek yerine ülkemizde sık faaliyet gösteren havayolu şirketlerinin hostes olarak görev yapan çalışanlarına ödediği maaşları ortalama olarak sizler için derledik.

Türk Hava Yolları Hostes Maaşları

Türk hava yolları hostes maaşları genel olarak mesleğe yeni başlayan bir hostes için yaklaşık 7.000 TL iken; tecrübe ve diğer kriterlere göre hostes maaşı 12.000 TL’yi bulabilmektedir.

Pegasus Hostes Maaşları

Pegasus hostes maaşları da tecrübe ve eğitim düzeyine göre değişiklik gösterse de başlangıç olarak ortalama 6.500 – 7.000 TL arasında olmaktadır. Ayrıca bu maaşlar kıdem yılına göre; pegasus hava yollarında 10.000’ye kadar olabilmektedir.

Sunexpres Hostes Maaşları

Sunexpres Hostes Maaşları konusunda diğer şirketlere göre kıdem ve tecrübeyi daha ön planda tutmuştur. Bu nedenle yeni göreve başlayan bir hostes maaşı için 6.000 TL civarında bir maaş öngörmüştür. Bu rakam kıdem ve tecrübeye dayalı olarak 15.000 TL ‘yi bulmaktadır.

Yurt Dışı Hostes Maaşları

Hostes maaşlarına etki eden bir önemli husus ise uçuş güzergâhlarıdır.  Bu nedenle yurtdışı hostes maaşlarıyurtiçi hostes maaşlarına göre daha fazladır. Havayolu şirketlerine göre bu tutar farklılık gösterse de ortalama olarak yurtdışı hostes maaşları 12.000 TL ile 18.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir  ÇEVİRMEN MAAŞI

1 geri izleme / bildirim

 1. TÜRK HAVA YOLLARI PERSONEL MAAŞLARI - Personel Maaş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*