Hemşire Maaşları Ne Kadar?

hemsire-maaslari-ne-kadar
Hemşire Maaşları

Sağlık sektöründe önemli bir konumda bulunan bulunan hemşirelerin görevi çok kutsaldır. Bireylerin sağlığını korumak ve iyileştirmek için gerekli planlama, denetleme ve izlemesini yaparlar. Son zamanlarda çıkan şiddet haberleri için derin üzüntü içerisindeyiz. Bu sebeple sağlık sektörü çalışanlarımıza gereken saygı ve değeri göstermeliyiz. Bu yazımızda hemşirelerin maaşları ne kadar?, hemşire nasıl olunur?, 2024 hemşire maaşları ne kadar? gibi sorulara cevap arayacağız.

hemşire maaşları nekadar 2021?

2013 yılında yapılan kapsamlı istatistik raporlarına göre ülkemizde aktif görev yapan 139.544 hemşire bulunmaktaydı.2020 yılında yapılan araştırma raporlarına göre ise 247.581 tane hemşire görev yapmaktadır. Hemşire maaşları 2024 makalemiz ;

Hemşire Nasıl Olunur?

Sağlık meslek lisesi, ön lisans hemşire yüksekokulu veya hemşirelik bölümü mezunu olanlar KPSS ile atanma şansına sahiptir. Bunun dışında üniversiteler sözleşmeli olarak hemşire alımı yapmaktadır. KPSS sınavında başarılı olan adaylar hemşirelik mülakatı aşamasına gelir. Mülakatta başarılı olan adaylar görevlerini icra etmek için hemen aksiyon alır.

Hemşireler ne iş yapar?

Hemşirelerin yaptıkları iş saymakla bitmez. Ama yazımızda temel görevleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bu sayede mesleği seçecek adaylarımızın aklında birkaç fikir oluşabilir. Hemşire nedir, hemşire ne iş yapar, hemşire maaşları ;

  • Hemşire, hastaları kabul edip ve muayene için hazırlıklarını yapar.
  • Hasta bakımı yaparak solunum, beslenme, boşaltım gibi temel ihtiyaçları denetler.
  • Acil bir durumda ilk yardım tedavisi uygular.
  • Hastaların durumlarını rapor olarak kayıt eder.
  • Ameliyathaneyi hazırlar ve ameliyat ekibine yardımcı olur.
  • Doktor tarafından öngörülen tedaviyi uygulayıp takip etmek, ilaç teminini sağlamak, enjeksiyon yapıp serum takmak, bandajlama ve tansiyon ile vücut ısısını ölçmek de hemşirenin görevleri arasındadır.

Hemşireler Nerde Çalışır?

Çoğu insan Hemşirelerin sadece Özel ve Devlet Hastanelerinde görev yaptığını düşünürler. Aksine Hemşireler Dispanser ve Sağlık Ocaklarında da görev yapabilmektedir.

Hemşire Maaşları 2024

Yeni göreve başlayan lise mezunu hemşire maaşı 2024 Ocak ayı itibariyle 20.000 TL’dir. Yeni başlayan lisans veya ön lisans mezunu hemşire 22.500 TL maaş almaktadır. Bu rakama nöbet ve döner sermaye ücreti de eklendiğinde hemşire maaşı 2024 25.000 TL ile 30.000 TL aralığındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*