Hakem Maaşı

hakem-maasi
hakem-maasi

Hakem maaşı her futbolsever ve diğer spor severlerin merak ettiği bir konudur. Biz de bu yazımızda size hakem maaşı ve hakemlik ile ilgili diğer detayları aktaracağız. İşte hakemlik hakkında tüm merak edilenler…

Hakemlik, yüzyıllardır çok bilinen ve merak edilen bir meslektir. Özellikle neredeyse tüm futbolsever en az bir kere hakemler ne kadar kazanıyor diye sormuştur. Biz de sizin için hakemlik mesleği için bilgileri derledik. Bu yazımızda yer alan hakemlik daha çok futbol ağırlıklı olarak anlatılmaktadır.

Hakemlik Nedir?

Bir spor müsabakasında karşılaşmanın adil ve eşit bir şekilde tamamlanması için karşılaşmaya kararlarıyla direkt olarak müdahalede bulunan kişilere hakem denir. Her spor müsabakasında hakem olmakla beraber spor türüne ve klasmana göre hakem sayısı da değişmektedir. TFF’de bulunan hakem listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hakem Ne İş Yapar?

  • Karşılaşmayı kural kitabına göre yönetir
  • Ana hakem maçı başlatır ve bitirir
  • Yan hakemler pozisyonlarda ofsaytı kontrol eder ve görmüş olduğu bazı pozisyonlarda ana hakeme yardımcı olur
  • 4. hakem müsabakalarda duraklanan süreleri hesaplar ve uzatma dakikası olarak gösterir. Ayrıca oyuncu değişikliklerini de kontrol eder.

Nasıl Hakem Olunur?

 Hakem olmak için olarak yönetmelik tarafından belirtilen fiziksel şartlara uymanız gerekmektedir. Hakem yetiştirme kurumları tarafından verilen eğitimleri tamamlayarak kariyerinizi hakemliğe yönlendirebilirsiniz. Bu bağlamda amatör hakemlik veya profesyonel hakemlik yapabilirsiniz.

Hakem Olma Şartları

  • Yönetmelik tarafından belirlenen fiziksel şartlara uymak
  • Sağlık muayenelerinden geçmek (KBB, göz, dahiliye vb.)
  • Kilo-boy oranına uyuyor olmak
  • Adli sicil kaydının temiz olması
  • Tercihen 30 yaşını aşmamak olmak

Hakem Başvurusu Nereye Yapılır?

 Hakem başvurusu İl Hakem Kurulu’na yapılmaktadır.

Hakemler Ne Kadar Kazanıyor?

 Hakemler bulunduğu klasmana ve aldığı göreve göre maaş kazanmaktadırlar. Türkiye’de en yüksek maaşı üst klasmanda bulunan ana hakemler kazanmaktadır. Hakemler aylık olarak sabit bir maaş alırken görev aldığı maç başına da ekstra ücret almaktadırlar. Ayrıca 4 büyüklerin maçını yöneten hakemler o maçta 2 kat daha fazla ücret almaktadırlar.

 Ortalama olarak üst klasman hakemler ayda ortalama 27.500 TL – 36.000 TL kazanmaktadırlar. Aynı klasmanda yer alan yardımcı hakemler ise ayda ortalama 22.000 TL – 29.750 TL arasında kazanmaktadırlar. Klasman hakemleri ise (TFF ligi vb.) 18.750 TL – 24.500 TL arasında kazanırken yardımcıları ise 16.500 TL – 21.500 TL arasında kazanmaktadırlar. Yapılan ortalama hesaplara göre her hafta maç yöneten üst klasman hakemi ortalama 60.000 TL – 83.000 TL arasında kazanırken klasman hakemleri ise 50.000 TL – 65.000 TL arasında kazanmaktadırlar.

Bu yazımızda size hakem maaşları ve hakemlik maaşı hakkında detaylı bilgi aktardık. Bu tarz yazıların devamı için personelmaas.com’u takip etmeyi unutmayın!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*