Fotoğrafçı Maaşları

Fotoğrafçı Maaşları
Fotoğrafçı Maaşları

Fotoğrafçı maaşları iş alanının geniş olması nedeniyle zaman zaman farklılık göstermektedir. Günümüzde stüdyo fotoğrafçılığı olabileceği gibi düğün fotoğrafçılığı da olabilmektedir. Ayrıca çeşitli gazete dergi veya televizyon kanallarında da çeşitli alanlarda iş imkanları vardır. Değişik iş kollarında görev alabilecek bir meslek olduğundan fotoğrafçı maaşları merak edilmektedir.

Ülkemizde Fotoğrafçı Maaşları

Fotoğrafçı Nasıl Olunur

Fotoğrafçı nasıl olunur sorusunu amatör fotoğrafçılık ve profesyonel fotoğrafçılık olarak incelemek daha doğru olacaktır. Profesyonel fotoğrafçılar genel olarak; üniversitelerin Radyo-Sinema ve Televizyon bölümlerinden mezun olabilmektedir. Ayrıca kameramanlık bölümleri de profesyonel fotoğrafçılık için uygum bir bölümdür.

Amatör Fotoğrafçılık

Amatör fotoğrafçılık daha çok kişilerin hobi olarak başlayıp fotoğrafçılığı meslek edinmiş kişiler için kullanılmaktadır. Bir çok Halk Eğitim merkezleri amatör fotoğrafçılık alanında kurs hizmeti vermektedir. Ayrıca bu kurslarda gerekli eğitimi almış kişiler Milli Eğitim Bakanlı onayı ile “fotoğrafçılık” sertifikasına sahip olabilmektedirler. Böylece profesyonel fotoğrafçılığa doğru bir adım atmış olabilirler.

Fotoğrafçılar Ne İş Yapar

Fotoğrafçılar ne iş yapar sorusu bu mesleğe ilgi duyan kişilerin sıkça merak ettiği sorulardandır. Çalışılan alanlara göre değişiklikler gösterse de genel olarak;

  • Stüdyonun fotoğraf çekimine hazır hale getirilmesi
  • Dış çekim ekipmanlarının hazırlanması
  • Fotoğraf çekiminde kullanılan araçların bakımı
  • Çekilen fotoğraf üzerinde gerekli rötuşları yapmak
  • Çekilen filmlerin banyo işlemlerini yapmak
  • Olarak fotoğrafçı ne iş yapar sorusunun cevabını vermek mümkündür.

Fotoğrafçı İş Olanakları

Fotoğrafçı iş olanakları günümüzde oldukça fazla bir alana yayılmıştır.Kendi stüdyolarında fotoğraf çekimi başta olmak üzere; düğün fotoğrafçılığı günümüzde oldukça popülerdir. Ayrıca birçok gazete ve dergilerde oldukça fazla fotoğrafçı ihtiyacı bulunmaktadır. Nadiren de olsa kamu sektöründe örneğin Kültür ve Turizm Bakanlığı yada Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde dış çekim işlemleri için fotoğrafçı ihtiyacı bulunmaktadır. Fotoğrafçılar ayrıca reklam sektöründe de iş bulma imkanlarına sahiptirler.

Fotoğrafçı Maaşları

Fotoğrafçı maaşları çalışma koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Stüdyo fotoğrafçıları aylık 8.000 TL ile 10.000 TL kazanmaktadır. Gazete ve dergilerde fotoğrafçılık yapanlar ise yaklaşık olarak 5.000 TL ile 8.000 TL arasında maaş almaktadırlar. Düğün fotoğrafçısı maaşları ise iş yoğunluğuna göre farklılık gösterse de genel olarak 5.500 TL ile 8.000 TL arasında maaş almaktadırlar. Fotoğrafçı maaşları ülkemizde yaklaşık olarak bu aralıklarda belirlenmiştir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*