Forklift Operatörü Maaşları

forklift-operatör-maaslari
forklift-operatör-maaslariforklift-operatör-maaslari

Forklift operatörü maaşları iş alanlarının oldukça geniş olması nedeniyle merak konusu olmaktadır. Günümüzde bir çok fabrikalar eşya ve mal yükleme ve bindirme işlemleri için Forklifte ve dolayısıyla Forklift operatörüne ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yazımızda forklift operatörü maaşları ne kadar? Forklift operatörü ne iş yapar? Forklift ehliyeti nasıl alınır? Ve forklift ehliyet fiyatları konuları hakkında bilgi verdik.

Forklift Operatörü Maaşları

Forklift Operatörü Ne İş Yapar

İnsan gücü ile taşınması mümkün olmayan mal veya eşyaları yükleme ve indirme işlemlerinde kullanılan makinelerdir. Bu makineleri kullanmaya yetkili kişilere ise forklif operatörü denilmektedir. Forklift operatörü ne iş yapar sorunun cevabi ise; büyük işletme ve fabrikalarda genellikle sevkiyat bölümünde çalışmaktadırlar. Forklift ile mal yükleyip indirme görevleri yanında bu araçların rutin bakımları ve kontrollerini yapmakla görevlidirler. Ayrıca forklift operatörleri sorumlu oldukları sevkiyat bölümünde mal stoklarını takip ederek bunlara göre yükleme planı oluşturmak gibi görevleri de bulunmaktadır.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır

Forklift operatörlüğü dikkat ve özen gerektiren bir meslektir. Bu sebeple forklift ehliyeti almak için bir takım eğitimlerden geçmek gerekmektedir. Forklift ehliyeti nasıl alınır sorusundan önce forklift ehliyeti nereden alınır bu konuda kısa bir bilgi vermek gerekirse; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş iş makinesi operatörlüğü kursuna kayıt yaptırmak gerekmeklidir. Burada gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra adınıza forklift operatörlüğü belgesi düzenlenmektedir. Bu belge ile sadece fabrika veya şantiye içerisinde forklift kullanmanız mümkündür. Trafiğe çıkabilmek için kullanmış olduğunuz sürücü belgesine “G sınıfı Ehliyet” bilgisini onaylatmanız gerekmektedir; Forklift ehliyeti nasıl alınır sorunun cevabını bu şekilde vermek mümkündür.

Forklift Ehliyet Fiyatı

Başvuru sırasında bir takım belgeler istenmiş olduğundan tam olarak sabit bir ücret belirtmek mümkün değil. Forklift operatörlüğü belgesi almak için; Aile hekimliğinden veya özel sağlık polikliniklerinden G Sınıfı sürücü olur sağlık raporu, sınav ücreti (140 TL), iş makinesi operatörlüğü kursu (ortalama 1.500 TL); Ayrıca alınan bu forklift operatörlüğü belgesini, forklift ehliyetine dönüştürebilmek için 827 TL harç ve ayrıca kart ücreti olarak 134 TL alınmaktadır. Bu bilgiler ışığında forklift ehliyet fiyatı yaklaşık olarak 2.600 TL olabilmektedir. Ancak forklift sadece fabrika veya şantiye sahası içinde kullanılacak ise forklift operatörlüğü belgesinin sürücü belgesine dönüştürülmesine gerek yoktur. Bu nedenle önemli bir miktarda tasarruf sağlamanız mümkündür.

Forklift Operatörü Maaşı

Forklift operatörü maaşı belirlenirken; iş yoğunluğu, tecrübe, eğitim ve yaş durumu gibi bir takım kriterler göz önüne alınmaktadır. Çalışılan sektöre bağlı olarak forklift operatörü maaşları farklılık göstermektedir. Ancak forklift operatörleri maaşı; konusunda yaptığımız araştırmalarda en düşük asgari ücret olan 5.500 TL ile 8.000 TL arasındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*