Figüran Maaşı

figuran-maaslari
figuran-maaslari

Figüran maaşı hakkında bilgi vermeden önce kısaca; Figüran nedir, figüran ne iş yapar, nasıl figüran olunur gibi sorulara kısaca bilgi verelim. Figüranlık çok bilinmese bile bir çok kişinin meslek haline getirdiği bir kazanç kapısıdır. Unutmamak gerekir ki günümüzde çok izlenen dizi veya filmlerde başrollerde oynayan kişilerin kısa veya uzun mutlaka figüranlık geçmişi vardır. Bir anlamda oyunculuğa giden bir yoldur. Bu sebeple Figüran maaşı başka bir ifade ile figüranların kazancı merak edilmektedir.

Figüran Maaşı

Figüran Nedir

Her gün izlediğimiz dizi veya filmlerde mutlaka figüranlar rol almıştır. Bu sebeple figüran nedir sorusuna verilecek en kısa cevap dizi veya sinema oyuncu cevabını vermek mümkündür. Figüran nedir sorusuna ayrıca yardımcı oyuncu demekte yerinde olacaktır. Figüranlık bünyesinde yetenek ve sabır barındırması gerekli bir meslektir. Bu gün başrol karakteri ile ekranlarda yerini alan bir çok kişi figüranlık mesleğinin zorluklarını tatmışlardır. Bu nedenle figüran nedir sorusuna; başrole giden yolda bir basamaktır demek abartılı değildir. Ayrıca unutmamak gerekir ki figüranlar bir filimin veya dizinin ortaya çıkmasında katkıları oldukça büyüktür.

Nasıl Figüran Olunur

Figüran olmak için çoğunlukla özel bir eğitimden geçmeye gerek yoktur. Figüran nasıl olunur; sorusunun cevabı ise “cast” ajanslarındadır. Cast ajanslarında aday kişi kısa testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler ile bir nevi kişinin yeteneği ve oyunculuktaki kabiliyeti ölçülmektedir. Bu tür işlemlerden sonra cast ajanslarının veritabanlarına kişinin özellikleri değişik açılardan fotoğrafları kaydedilir. Dizi ve film şirketleri figüran arayışında bu cast şirketlerinden yardım almaktadırlar. Ayrıca üniversitelerin Radyo Sinema veya tiyatro bölümlerinde okuyan öğrenciler sahne tozu yutmak tabiri ile bir süre figüranlık yaptıkları bilinmektedir.

Figüran Maaşı

Figüran maaşı konusunda genel geçerli bir miktar söylemek pek doğru olmaz. Çünkü figüranların rolü, sahne sayısı hatta tecrübesi gibi birçok etken figüran maaşlarına etki etmektedir. Figüran maaşları daha çok dizi/film sahneleri dikkate alınmaktadır. Bu şartlarda en düşük figüran rolü cast ajanslarında 150 TL, en yüksek figüran rolü için 300 TL ile 400 TL arasında bir miktar olduğu bilinmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*