Diplomat Maaşı

diplomat-maaslari
diplomat-maaslari

Diplomat maaşı ne kadar olduğu konusu her ülkede olduğu gibi ülkemizde de merak edilmektedir. Diplomat maaşının merak edilmesinin başlıca nedenleri arasında oldukça saygın bir meslek olarak kabul görmüş olmasıdır. Bu yazımızda ayrıca diplomat maaşı başlıklı diplomatın görevleri nelerdir? Diplomatlar ne iş yapar? Nasıl diplomat olunur? Konularında bilgi verilecektir.

Diplomat olabilmek için kişi bir takım zorlu sınavlara tabi tutulmaktadır. Bu bakımdan diplomat maaşları oldukça tatmin edici tutarlardadır.

Diplomat Maaşı

Diplomatın Görevleri

Diplomatın görevleri çalışmış oldukları yabancı ülkelerde bağlı bulundukları ülkeleri temsil etmeleri nedeniyle oldukça çeşitli ve fazladır. Diplomatlar ülkemizde Dış İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. Görev yerleri genellikle yabancı ülkelerdir. Yabancı ülkelerde kendi vatandaşlarının haklarını koruyup kollamakla görevlidirler. Diplomatın görevleri arasında ayrıca iki ülke arasında baş gösteren uyuşmazlıklarda ara buluculuk görevi de vardır.

Diplomatlar Ne İş Yapar

Yabancı ülkelerle uluslararası ilişkilerde önemli bir yere sahip olan diplomatlar; görev yaptıkları ülkelerde büyükelçilik bünyesinde görev alırlar. Diplomatlar ne iş yapar sorusunun cevabı oldukça fazladır. Ülkemizde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında yaptığım bir çok resmi işlemi yabancı ülkelerde diplomatlar aracılığı ile yapmak mümkündür. Yurt dışı görevlerinde bulunmayan diplomatlar ülkemizde Dış İşleri Bakanlığında görev almaktadırlar.

Diplomat Nasıl Olunur

Diplomat nasıl olunur sorusunun cevabı olarak; Uluslararası İlişkiler, Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler gibi fakültelerden mezun olunması gerekmektedir. Diplomatlar genelde ülkemizi dış devletlerde temsil etmeleri sebebiyle en az bir yabancı dil bilmeleri diplomat olmanın başka bir şartıdır. Diplomat nasıl olunur; Diplomat olabilmek için öncelikle Dış İşleri Bakanlığı bünyesinde memur olarak göreve başlamak gerekmektedir. Kurumda uzmanlık alanlarına göre açılan görevde yükselme sınavlarında başarılı olması halinde diplomat ünvanı alınabilinir. Görüldüğü üzere belirle bölümlerden mezun olma şartı veya yabancı dil bilme şartı tek başlarına yeterli değildir.

Diplomat Maaşı

Diplomat maaşı; diplomatların genelde yurt dışında görev yapmaları nedeniyle oldukça tatmin edici miktarlardadır. Şöyle ki yeni göreve başlayan bir diplomat maaşı yaklaşık en az 15.000 TL maaş almaktadır. Bu miktar diplomatın görev alanına göre veya yaşadığı ülke şartlarına göre 30.000 TL civarlarında da olabilmektedir. Görüldüğü üzere diplomat maaşları oldukça yüksek meblağlarda olabilmektedir.

2 yorum

2 geri izleme / bildirim

  1. Konsolos Maaşları - Personel Maaş
  2. BÜYÜKELÇİ MAAŞLARI - Personel Maaş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*