ÇÖPÇÜ MAAŞLARI

Çöpçü maaşları ne kadar veya çöpçüler ne kadar kazanıyor? Gibi soruların cevapları yallardır araştırma konusu olmaktadır. İnsan bir çok ihtiyacını gidermek için zorunlu olarak tüketmek durumundadır. Tüketmiş oldukları bir çok ürün ise doğaya atık olarak salınmaktadır. Bu atıkların toplanması, şehir merkezinden uzaklaştırılması ya da geri dönüşüm tesislerine götürülmesi çöpçülerin görevidir. Bu hizmeti genel olarak belediyeler üstlenmektedir. Büyükşehirlerde ise bu görev çoğunlukla büyükşehir belediyelerine aittir. Genel hizmetler sınıfına dâhil olarak görev yapan çöpçüler daha çok sözleşmeli çöpçü statüsünde işe başlamaktadırlar. Bu nedenle çöpçü maaşlarıda ve çöpçüler ne kadar kazanıyor? Soruları ile birlikte çöpçü iş ilanları da sık sık araştırma konusu olmaktadır.

Bizler de bu yazımızda çöpçü maaşlarıda başta olmak üzere; çöpçü nedir ne iş yapar? Çöpçüler kaç saat çalışıyor? Gibi konuları araştırdık. Ayrıca yazımızda çöpçüler kaç para maaş alıyor? Veya 2022 çöpçü maaşları ne kadar sorularının yanıtlarını da bulabilirsiniz. Görev yapmış oldukları şehir ya da belediyeye göre de farklılık göstermektedir Bundan ötürü belediye çöpçü maaşları hakkında da bilgi vermek gerekmektedir. Sözler için İstanbul belediyesi çöpçü maaşları, Ankara belediyesi çöpçü maaşları ve İzmir belediyesi çöpçü maaşlarını ayrıca araştırdık. Ancak çöpçü maaşlarına detaylıca değinmeden önce çöpçü nedir ne iş yapar sorularına yanıt vermekte fayda vardır.

Çöpçü Nedir Ne İş Yapar?

Çöpçü nedir ne iş yapar? sorusu da Çöpçüler kaç para maaş alıyor? sorusu kadar merak edilmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi insan sürekli tüketen bir varlıktır. Buna bağlı olarak çevriyi en çok kirleten varlık da insandır. İnsanların tüketimleri sonucu ortaya çıkan atıkların imha edilmesi veya göre dönüştürülmesinde çöpçüler birinci derecede görevlidirler. Zor şartlar altında çalıştıkları her durumda belli olmaktadır. Evimizde, iş yerimizde hatta okulumuzda ve sokaklarda çöpçülere yardımcı olabilmek adına atıklarımızı çöp kovalarına atmamız oldukça önemlidir. Bu nedenle oldukça yoğun, stresli ve zor bir meslek olmasına karşın günümüzde çöpçü maaşlarının beklenilenden az olduğunu söylemek mümkündür. Ancak son yıllarda yapılan zamlar ile çöpçülerin almış oldukları maaşlarda dikkati çeken bir artış söz konusudur.

Çöpçüler Kaç Saat Çalışıyor?

Çöpçüler kaç saat çalışıyor? sorusuna iki farklı şekilde cevap vermek gerekmektedir. Bilindiği üzere; yaya olarak ve çöp kamyonları ile çöp toplayan temizlik işçilerini genellikle farklı saatlerde görev yapmaktadırlar. Yaya olarak sokak, kaldırım veya caddeleri süpürmekle görevli olan çöpçüler genellikle sabah 07:30 ile 15:00 saatleri arasında görev yapmaktadırlar. Ancak çöp kamyonları ile çöp konteynırlarını boşaltmakla görevli temizlik işçileri ise genellikle gece geç saatlerde çalışmaktadırlar. Çöp kamyonları ile çöp toplayan çöpçüler ise çoğunlukla 22:00 ile 04:00 saatleri arasında 6 saat çalıştıkları bilinmektedir. Ancak bu sürelere bağlı olarak çöpçü maaşlarıda değişiklik göstermektedir. Ayrıca bu süreler görev yaptıkları belediyelere göre zaman zaman farklılık gösterebilmektedir.

Çöpçüler Kaç Para Maaş Alıyor?

Çöpçüler kaç para maaş alıyor? sorusuna genel bir cevap vermek oldukça zordur. Genellikle sözleşmeli olarak çalıştıklarından bu maaşlar değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak çöpçü maaşlarını belirtmek yerine belediye çöpçü maaşları hakkında bilgi vermek daha yerinde olacaktır. Örneğin İstanbul Belediyesi çöpçü maaşları. Ankara belediyesi çöpçü maaşları ve İzmir Belediyesi Çöpçü maaşları kısmen de olsa farklılık gösterebilmektedir.

BELEDİYE ÇÖPÇÜ MAAŞLARI

Belediye çöpçü maaşlarının daha çok görev yapılan il, ilçe veya büyükşehirlerde iş yoğunluğu ve çöpçülerin çalışma saatlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle belediye çöpçü maaşlarını ayrı başlıklar altında incelemek gerekmektedir. Ülkemizde nüfus yoğunluğuna paralel olarak en çok çöpçü çalışan belediyelere göre maaşlar yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.

İstanbul Belediye Çöpçü Maaşları

Çevre kirliliği ve atıklar insan nüfus yoğunluğu ile paralel olarak ilerlemektedir. Ülkemizde nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehirlerin başında ise; İstanbul gelmektedir. Bu nedenle İstanbul Belediyesi çöpçü maaşlarının en sık araştırma konusu olan durumlardandır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde. İstanbul Belediyesi çöpçü maaşlarının 6.500.00 TL ile 7.500.00 TL arasında olduğu yönündedir.

Ankara Belediyesi Çöpçü Maaşları

Ülkemizde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir başka şehir ise Ankara’dır. Bu nedenle Ankara Büyükşehir Belediyesi nezdinde de bir çok çöpçü görev yapmaktadır. Buna paralel olarak Ankara belediyesi çöpçü maaşlarıda sıkça araştırma konusu olmaktadır. Çalışma ve mesai saatlerine göre değişiklik gösterse de. Ankara Belediyesi çöpçü maaşlarının ortalama 7.000.00 TL olduğu tahmin edilmektedir.

İzmir Belediyesi Çöpçü Maaşları

Yukarıda da belirtildiği üzere belediyelerde çalışan çöpçülerin almış oldukları maaşlar her belediyede aynı olmamaktadır. Bu maaşlar kısmen de olsa farklılık göstermektedir. Bu farklılığın temel dayanacağı dah açok çöpçü çalışma saatleri ve çöpçü mesai saatleridir. Edinmiş olduğumuz bilgiler doğrulusunda İzmir Belediyesinde çalışan çöpçülerin almış oldukları maaşlarlar ortalam 7.500.00 TL’dir.

2022 ÇÖPÇÜ MAAŞLARI

Yukarıda belirtilen maaşlar büyük ölçüde 2022 çöpçü maaşlarını yansıtmaktadır. Yapılan son zamlar sonrası bir çok belediye de çöpçü maaşlarına zam yapma yoluna gitmiştir. Ülkemiz genelinde çöpçü maaşlarında bir genelleme yapmak gerekirse. Bir çok belediyelerin çöpçülere ödemiş oldukları maaşlar ortalama olarak 7.000.00 TL olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca bu maaşlar özellikle iş yoğunluğu, resmi tatillerde çalışma durumu gibi kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Çevre temizliği oldukça önemli olması nedeniyle bir çok çöpçüler resmi tatillerde ve bayramlarda da çalışmaktadırlar. Bu durumda almış oldukları mesai ücretleri de ayrıca çöpçü maaşlarına eklenmektedir.

Çöpçü İş İlanları

Çöpçüler genellikle sözleşmeli olarak görev yapmaktadırlar. Bu nedenle her belediye çoğunlukla kendi bünyesinde ihtiyaçları doğrultusunda çöpçü alımı yapmaktadır. Genellikle mevcut web sitelerini kullanmakla beraber zaman zaman www.iskur.gov.tr adresinden de çöpçü iş ilanlarına rastlamak mümkündür.

Çöpçü Maaşları Ne Kadar?

Yukarıda detaylı olarak çöpçü nedir ne iş yapar? 2022 çöpçü maaşları, Belediye çöpçü maaşları, İstanbul Belediyesi Çöpçü Maaşları? Ankara Belediyesi çöpçü maaşları? İzmir Belediyesi çöpçü maaşları ve çöpçüler kaç para maaş alıyor? konusunda vermiş olduğumuz bilgiler tahmini ve yaklaşık bilgilerdir. Bu nedenle tam olarak maaş bilgisi iş başında veya iş başvurusunda edinilmesi mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*