Çiçekçi maaşı

Cicekci-maaslari
Cicekci-maaslari

Çiçekçi maaşı, çiçek severlerin bu işi yapmaya karar verdiğinde aklına takılan ilk sorudur. Bu yazımızda merak konusu olan çiçekçi maaşı ve bilinmesi gereken tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Çiçekçilik, ülkemizde yıllardır bulunan bir meslek dalıdır. Her zaman popülerliğini arttıran bu meslek dalı özel günlerde yüksek miktarda para kazandırabilmektedir. Bu özel günlerin başında ise sevgililer günü, doğum günü ve evlilik-tanışma yıldönümü gelmektedir.  Çiçekçilik, daha çok esnaf şeklinde olduğu gibi seyyar olarak da yapılmaktadır. Ayrıca bu sektörde büyük firmalar da bulunmaktadır. Bu sayede iş imkanı da oldukça yüksektir.

Çiçekçi iş ilanı örneğine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Peki, çiçekçi maaşı ne kadar? İşte çiçekçilik mesleği hakkında tüm detaylar…

Çiçekçilik Nedir?

Çiçekçilik; başta özel günler olmak üzere çiçek satan kişiye ve firmaya denir. Çiçekçiliği kimileri esnaf olarak kimileri de seyyar olarak yapmaktadır. Ayrıca çiçekçilik üzerine çeşitli büyük firmalar da bulunmaktadır.

Çiçekçinin Görevleri

  • Çiçeklerin bakımını yapmak
  • Müşteriye doğru hizmeti sunmak (tanıtım ve satış işlemleri)
  • Satış ile ilgili tüm işlemleri tamamlamak
  • Satış sonrası gerekli hizmetleri sunmak (paketleme, süsleme, teslimat vb.)

Nasıl Çiçekçi Olunur?

Çiçekçilik için herhangi bir eğitim seviyesine gerek yoktur. Zira bunun için bir bölüm veya kurs bulunmamaktadır. Dilerseniz seyyar olarak dilerseniz de esnaf olarak çiçekçi olabilirsiniz. (Bu belirtmiş olduklarımız genel anlamda böyledir, büyük firmalarda çalışmak için firmaya göre eğitim durumu istenmektedir.) Çiçek alacağınız toptan bir yer bulduktan sonra çiçekçi olabilirsiniz.

Çiçekçide Olması Gerekenler

  • Çiçek sektörüne ilgili olmalıdır
  • Çiçeklerin bakımını yapabilmeli
  • Müşteriye özel çiçek önerileri yapabilmeli
  • Yeri geldiğinde düğün arabası vs. süsleyebilmeli
  • Dikkatli ve özenli olmalıdır

Çiçekçi Maaşı

Çiçekçi maaşı çalışma durumuna ve konuma göre farklılık göstermektedir. Seyyar bir çiçekçi ortalama ayda 5000 – 6000 TL kazanırken esnaf bir çiçekçinin geliri 5000 TL -20000 TL arası değişebilmektedir. Bu gelir tamamen sizin çalışma şeklinize ve bulunduğunuz konuma göre değişmektedir. Ayrıca sabit bir gelir de söz konusu değildir. Özel günlerin olduğu aylar daha fazla kazanırken diğer aylarda kazancınız daha düşük olabilir.

 Bu yazımızda size çiçekçi maaşı başta olmak üzere çiçekçilik hakkında tüm detayları bir araya getirerek sizlere sunduk. Daha fazla içeriğin devamı için personelmaas.com’u takipte kalın!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*