Çevik Kuvvet Maaşları

Polis maaşları denildiğinde şüphesiz ki bir çok kişinin aklına ilk olarak çevik kuvvet maaşları gelmektedir. Çevik kuvvet polisi maaşları? Daha çok kariyer hayatına polis olarak devam etmek isteyen bir çok kişinin merak etmiş olduğu bir konudur. Emniyet birimlerine bağlı olarak kurulan çevik kuvvet polisleri daha çok toplumsal olaylara müdahalede ön plana çıkmaktadır. Polislik mesleğine başlayan bir çok polis memuru öncelikle çevik kuvvet polisi olarak göreve başlamaktadırlar. Bunun başlıca nedeni kişinin mesleğe alışma safhasından geçmiş olmasıdır. Bu durum bir çok polis adaya tarafından bilinmektedir. Bu nedenle çevik kuvvet maaşları ya da çevik kuvvet polisi maaşları bir çok polis adayının merak etmiş olduğu bir başka konudur.

Bu yazımızda çevik kuvvet maaşları ile birlikte çevik kuvvet polisleri ne kadar maaş alıyor? Sorularının yanıtlarını araştırdık. Ayrıca çevik kuvvet nasıl olunur? Çevik kuvvet doğu görevi kaç yıl? Çevik kuvvet tazminatı ne kadar sorularına yanıt bulabilirsiniz. Ancak bu sorulara detaylı olarak cevap vermeden önce; Çevik kuvvet nasıl olunur? Ve Çevik kuvvet ne iş yapar sorularına yanıt vermekte fayda vardır.

ÇEVİK KUVVET MAAŞLARI

Çevik Kuvvet Nasıl Olunur?

Polis nasıl olunur, çevik kuvvet nasıl olunur sorusunun cevabı ile sorusunun cevabı aynıdır. Çünkü çevik kuvvet birimi de polis mesleği kavramına dahildir. Çevik kuvvet nasıl olunur sorusuna genel ve özel şartlar dahilinde cevap vermek gerekmektedir. Çevik kuvvet polisi olabilmek için aranan genel şartlar özetle 657 sayılı devlet memurları kanununda belirtilmiştir. Buna göre çevik kuvvet olabilmek için aranan genel şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Türk Vatandaşı olmak
 • 657 sayılı devlet memurları kanunun 40. Maddesinde belirtilen yaş şartlarını elde etmiş olmak
 • 657 sayılı devlet memurları kanunun 41. Maddesinde belirtilmiş öğrenim şartlarını taşımak
 • Kamu haklarından herhangi bir şekilde mahrum olmamak
 • Rüşvet, dolandırıcılık, hırsızlık, sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma, güveni kötüye kullanma, irtikap ve Anayasal düzüne karşı suçlar nedeniyle hakkında mahkumiyet kararı bulunmamak
 • Askerlik ile ilişiği olmamak

Yukarıda belirtilen şartlar diğer devlet memurlarında aranan genel şartlardandır. Bu nedenle çevik kuvvet polisi olabilmek için ayrıca özel şartlar bulunmaktadır. Çevik kuvvet polisi olabilmek için aranan özel şartlar ise özetle aşağıdaki gibidir.

 • Otuz yaşını geçmemiş olmak
 • Silah taşımak için engeli bulunmamak
 • Reşit olmak
 • Erkek adaylar için en az 1,67 cm boyunda olmak
 • Kadın adaylar için en az 162 cm boyunda olmak gerekmektedir.
 • Polislik Görevini yapabilmek için herhangi bir sağlık engeli bulunmamak

Çevik Kuvvet Ne İş Yapar?

Her ne kadar polis olarak görev yapmakta iseler de polislerin görevleri ile çevik kuvvet ne iş yapar sorusunun cevabı kısmen de olsa farklıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi çevik kuvvet polisleri daha çok toplumsal olaylara müdahalede görev almaktadırlar. Bu izinsiz herhangi bir yürüyüş, gösteri veya eylem ya da protesto alabilmektedir. Bu tür durumlarda alınan talimat doğrultusunda izinsiz gösteri, yürüyüş ve herhangi bir eyleme katılan kişilerin zararsız bir şekilde bu eylemlere son vermelerini sağlamaktadırlar. Ayrıca yukarıda belirtilen durumların resmi rakamların izni ile gerçekleştirilmesi halinde güvenli bir şekilde devamını sağlamada görevlidirler. Görüldüğü üzere çevik kuvvet polisler zaman zaman yoğun çalışma temposu içerisinde olabilmektedirler. Bu yoğunluğun çevik kuvvet maaşlarına ya da çevik kuvvet polisi maaşlarına da yansıtıldığını söylemek mümkündür.

Tazminat Hakkı

Çevik kuvvet polisleri ne kadar maaş alıyor sorusuna genel bir cevap vermek oldukça zordur. Çevik kuvvet maaşları kıdem yılına, eğitim durumuna göre farklılık göstermektedir. İleride detaylı bir şekilde belirtilen olan çevik kuvvet tazminatı, çevik kuvvet maaşlarına etki eden en önemli unsurların başında gelmektedir. Ayrıca Çevik kuvvet tazminatları daha çok çevik kuvvet polisi doğu görevine göre de değişiklik miktarlarda olabilmektedir.

Çevik Kuvvet Tazminatı Ne Kadar?

Çevik kuvvet tazminatı daha çok görev yapılan bölge ve görev sayısına göre değişiklik göstermektedir. Şöyle ki doğu illerinde; herhangi bir toplumsal olaylara müdahalede görev başına 600 TL tazminat alınırken bu miktar diğer şehirlerde 300 TL’ye kadar düşebilmektedir. Bu nedenle çevik kuvvet maaşları ya da çevik kuvvet polisleri ne kadar maaş alıyor sorusuna tam olarak bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak çevik kuvvet tazminatı ne kadar sorusuna ortalama bir cevap vermek gerekirse görev başına 450 TL olduğunu söylemek mümkündür.

Çevik Kuvvet Doğu Görevi Kaç Yıl?

Çevik kuvvet maaşları kadar, çevik kuvvet tazminatı ne kadar ve çevik kuvvet doğu görevi kaç yıl soruları araştırma konusu olmaktadır. Uygulamada çevik kuvvet doğu görevi daha çok “şark görevi” olarak anılmaktadır. Göreve polis olarak başlayıp akabinde çevik kuvvet biriminde görevlendirilen çevik kuvvet polisleri olağanüstü haller dışında iki yıldan sonra doğru görevine diğer bir ifade ile şark görevi görevlendirilmektedirler. Burada 3 ile 5 yıl arasında görev yaptıkları bilinmektedir.

ÇEVİK KUVVET MAAŞLARI

Yukarıda da belirtildiği gibi; çevik kuvvet maaşları, çevik kuvvet tazminatı ne kadar, çevik kuvvet doğu görevi kaç yıl? Çevik Kuvvet Polisleri Ne Kadar Maaş Alıyor? Sorularına tam olarak bir cevap vermek oldukça zordur. Çevik kuvvet tazminatı hakkında yukarıda verilen bilgilerden de anlaşılacağı üzeri çevik kuvvet polisleri maaşlarına etki eden en önemli unsur görev yeri ve kişinin kıdem yılı hatta derecesidir. Ayrıca çevik kuvvet maaşlarını etkileyen bir diğer unsur ise eğitim durumudur.

Çevik kuvvet maaşları ile benzerlik gösteren web sitemizde mevcut polis maaşları ve bekçi maaşları hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıda belirtilen linkleri incelemeniz mümkündür.

Polis Maaşları Ne Kadar

Bekçi Maaşları Ne Kadar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*