Bilgisayar Programcısı Maaşları

Dünya genelinde bilişim ve teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmelerin paralelinde bilgisayar programcılığı ön plana çıkmaktadır. Bu hızlı gelişmelerin olumsuz etkileri de olmasına karşın hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Buna bağlı olarak bilgisayar programcısı maaşları da merak konusu olmaktadır. Bizde bu yazımızda bilgisayar programcısı maaşları, bilgisayar programcısı ne kadar kazanır? sorularına yanıtlar aradık. Ayrıca bu yazımızda bilgisayar programcısı nasıl olunur? Feelancer bilgisayar programcıları ne kadar kazanır? sorularına yanıt bulmanız mümkündür.

Bilgisayar Programcısı Nasıl Olunur?

Bilişim sektörünün hayatımızın her yanına yerleşmesine müteakip bilgisayar programcılarına olan gereksinim de her geçen gün artmaktadır. Bu da bilgisayar programcısı nasıl olunur? Sorusunu gündeme getirmektedir. Ön lisans düzeyinde eğitim veren (2 yıllık) üniversitelerden mezun olmak bilgisayar programcısı olmak için en kısa yoldur. Ancak lisan düzeyinde (4 yıllık) eğitim veren üniversitelerin bilgisayar programcılığı bölümlerinden mezun olmak daha avantajlıdır. Elbette ki meslek hayatında her iki bölümden mezun olmak bilgisayar programcısı maaşları anlamında farklılık göstermektedir. Ayrıca günümüzde bilgisayar programcılığı alanında bir çok kişi online eğitim veren platformlarda bu alanda eğitim alabilmektedir. Akademik eğitim almak ayrıca bilgisayar programcısı  maaşlarına etki etmektedir. Akademik eğitim almak bilgisayar programcısı iş ilanları konusunda da avantaj sağlamaktadır.

Bilgisayar Programcıları Ne İş Yapar?

Bilgisayar programcılarının görev tanımları oldukça fazladır. Bu nedenle bilgisayar programcıları ne iş yapar? Sorusuna genel bir cevap vermek oldukça zordur. Bilgisayar programcısı olarak görev yapar kişilerin yapması gereken işler genellikle aşağıdaki gibidir.

  • Görev yapılan alanda sistem gereksinimlerini araştırarak buna uygun yazılımlar geliştirmek
  • Mevcut yazılımlar üzerindeki hataların düzeltilmesi ve gerekli güncellemelerin yapılması da bilgisayar programcılarının görevidir.
  • İş tanımına uygun kütüphaneler oluşturmak
  • Hazırlanan program ve yazılımların patent işlemlerini kontrol etmek
  • Mevcut iş tanımı hakkında araştırmalar yaparak gereksinimleri sağlamak

Bilgisayar Programcıları Ne Kadar Kazanır?

Günümüzde bilgisayar programcısı maaşları yerine daha çok bilgisayar programcıları ne kadar kazanır? Sorusu sorulmaktadır. Bunun başlıca nedeni daha çok freelancer olarak çalışmış olmaktır. Bu nedenle bilgisayar programcıları ne kadar kazanır? sorularına tam olarak cevap vermek olanak dışıdır. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde bilgisayar programcıları 5.000.00 TL ile 30.000.00 TL arasında değişen kazançlar elde etmektedirler.

Freelancer Bilgisayar Programcıları Ne Kadar Kazanır?

Frelancer bilgisayar programcıları ne kadar kazanır? sorusuna cevap vermeden önce; Freelancer ne olduğu hakkında kısa da olsa bilgi vermek yerinde olacaktır. Günümüzde bir çok kişi freelancer olarak çalışmaktadır. Kelime anlamı itibariyle freelancer; Serbest çalışma anlamına gelmektedir. Günümüzde ise daha çok evden çalışma olarak nitelendirilmektedir. Ancak bilgisayar programcısı maaşları anlamında freelancer bilgisayar programcıları ne kadar kazanır? sorularına verilen cevaplar oldukça farklıdır. Bu miktar; 2.000.00 TL ile 30.000.00 TL arasında olabileceği gibi; 20.000.00 TL ile 30.000.00 TL arasında da olabilmektedir.

Bilgisayar Programcısı İş İlanları

Bilişim sektöründeki nitelikli personel ihtiyacının her geçen gün artmasının karşısında bilgisayar programcısı iş ilanları da gündeme gelmektedir. Bir çok özel iş ilanı sitelerinde bilgisayar programcısı iş ilanlarına rastlamak mümkündür. Ayrıca resmi iş bulma kurumu olan iş kur web sitesinden de bilgisayar programcısı iş ilanlarına başvuru yapılabilmektedir. (www.iskur.gov.tr)

BİLGİSAYAR PROGRAMCISI MAAŞLARI

Bilgisayar programcılığı ve bilgisayar programcıları maaşları hakkında yukarıda verilen kısa bilgilerden de anlaşılacağı üzere; Tam ve genel bir miktar belirtmek zordur. Günümüzde bir çok özel şirketlerde bilgisayar programcısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında kamu kurumunda çalışan bilgisayar programcısı maaşları da sıkça merak edilen başka bir konudur. Bu nedenle bilgisayar programcısı maaşlarını iki ayrı başlık altına incelemek daha uygun olacaktır.

Kamu Kurumlarında Bilgisayar Programcısı Maaşları

Yukarıda da belirtildiği gibi günümüz bilişim ve teknoloji çağıdır. Bundan ötürü bilgisayar programcılarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu ihtiyaçların başında da kamu kurumları gelmektedir. Genellikle KPSS ile atamaları yapılan bilgisayar programcıları kamu kurumlarında ortalama 15.000.00 TL maaş aldıkları bilinmektedir.

Özel Sektör Bilgisayar Programcısı Maaşları

Bilgisayar programcılarının bir başka çalışma alanı ise özel sektörlerdir. Bilişim alanında faaliyet gösteren sektörlerde çalışan bilgisayar programcıları maaşları tecrübe, yaş ve faaliyet alanına göre değişiklik göstermektedir. Ancak yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde özel sektör bilgisayar programcısı maaşları ortalama 10.000.00 TL civarındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*