BERBERLER NE KADAR KAZANIR?

Close up of hairdresser arms cutting and combing male hair

Estetik açıdan günümüzde saç bakımı oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kadınlar kadar erkeklerde saç bakımına özen göstermektedirler. Haftada bir, ayda bir veya başka değişik periyotlarla berberlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bir çoğumuz buna bağlı olarak berberler ne kadar kazanır? Berber nasıl olunur? Berber dükkanı nasıl açılır, berber kalfası maaşı konusunda araştırmalar yapmaktayız. Bu yazımızda bizde sizler için berberler ne kadar kazanır sorusuna cevaplar aradık. Ayrıca daha çok özel sektör alanında bulunması nedeniyle berber maaşı konusunda da bilgi edinmeniz mümkündür. Ancak tüm bu hususlara değinmeden önce sanıldığı kadar kolay bir meslek olmayan berber nasıl olunur? Sorusuna kısa da olsa cevap vermekte fayda vardır.

BERBERLER NE KADAR KAZANIR

BERBER NASIL OLUNUR?

Berber maaşı veya berberler ne kadar kazanır sorusundan sonra berberlik mesleğine dair en çok merak edilen bir başka husus berber nasıl olunur sorusudur. Bir çok meslekte olduğu gibi berber olabilmek için de temelden mesleğe atılmak oldukça önemlidir. Bunun yanında yasal olarak tamamlanması gereken prosedürleri bulunmaktadır. Bunların başında çıraklık eğitim merkezlerinde verilen eğitimler gelmektedir. Bu nedenle berber nasıl olunur sorusuna öncelikle bulunulan yer il veya ilçe merkezinde bulunan çıraklık eğitim merkezlerine müracaat edilmesi gerektiğini belirtmek gerekmektedir.

Bunun akabinde burada gerekli teorik ve pratik eğitimleri tamamlamak gerekmektedir. Elbette ki bu işlemler ile birlikte ustalık belgesine sahi bir berber yanında pratik bilgileri pekiştirmek için belirli bir süre çalışmak gerekmektedir. (kalfalık için 6 ay ustalık için 1 yıl) Bu eğitimlerin başarı ile tamamlanmasına müteakip ustalık belgesine sahip olunabilmektedir. Pratik bilgilerin test edildiği uygulamalı sınavlardan başarı ile geçilmesinden sonra berber olmaya hak kazanılmaktadır. İlgililerin buralarda edinmiş oldukları tecrübeler ileride detaylandırılacağı üzere berberler ne kadar kazanır sorusuna da yön vermektedir.

BERBER DÜKKANI NASIL AÇILIR?

Berberlik mesleğine dair berberler ne kadar kazanır ve berber nasıl olunur? soruları ile birlikte berber dükkanı nasıl açılır? Sorusu da araştırma konusu olmaktadır. Bir çok ticari faaliyette olduğu gibi berber dükkanı açılışında da değişik prosedürler uygulanmaktadır. Bunun başında berber nasıl olunur başlığında belirttiğimiz eğitimleri tamamlamak gelmektedir. Bu eğitimleri başarı ile tamamlanmasının ardından iş yeri açılışı için Ticaret Sicil Memurluğuna ve Sosyal Sigortalar Kurumuna başvuru yaparak gerekli yasal işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Ayrıca bulunan il merkezinde berberler odasına kayıt olma şartı bulunmaktadır. Bu konuda serbest muhasebesi ve mali müşavirlik ofislerinden destek almak kişilerin işlemini oldukça kolaylaştırmaktadır.

BERBERLER NE KADAR KAZANIR?

Daha çok özel sektör olması nedeniyle berberler ne kadar kazanır? Veya berber kalfası maaşı konusunda tam olarak bir bilgi vermek oldukça zordur. Berber kazançları daha çok iş yoğunluğuna göre değişmektedir. Ancak berberler ne kadar kazanır? sorusuna “berberlik ücret tarifesi” göz önüne alınarak bir cevap vermek mümkündür. Her yıl veya belirli aralıklarla güncellenen berberlik ücret tarifeleri dikkate alındığında; Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Kayseri, Malatya gibi büyük şehirde berberler aylık ortalama 30.000.00 TL kazanmakta iken; İş yoğunluğuna göre bu miktar 15.000.00 TL’lere kadar düşebilmektedir. Ayrıca günümüzde 50.000.000 TL hatta 70.000.000 TL’ye kadar kazanç sağladığı bilinen berberler vardır. Bu şekilde berberler ne kadar kazanır sorusuna tam ve net bir cevap vermek görüldüğü gibi olanak dışıdır.

BERBER KALFASI MAAŞLARI

Berber dükkanı nasıl açılır? Başlığında da belirttiğimiz gibi berber ustalık belgesi almadan önce belirli bir süre kalfa olarak çalışmak zorunluluğu bulunmaktadır. Her ne kadar zorunlu bir çalışma dönemi olmuş olsa da meslekte belirli bir süre tecrübe sahibi olunması nedeniyle berber kalfası maaşları belirlenmektedir. Daha çok iş yoğunluğu ve berberin tecrübesi göz önüne alınarak berber kalfası maaşları belirlenmektedir. Bu ücret genel olarak asgari ücret tutarındadır. Yani günümüz konuşları göz önüne alınarak bir rakam belirtmek gerekirse berber kalfası maaşları yaklaşık 12.000.000 TL civarındadır.

BERBERLİK ÜCRET TARİFESİ

Yukarıda berberler ne kadar kazanır ve berber kalfası maaşları? başlıklarında da belirttiğimiz gibi; Berber kazançları genel olarak “berberlik ücret tarifesine” göre değişmektedir. Günümüz ekonomik koşulları göz önüne alındığında her gün güncelleme altında alınan mal ve hizmetlere zamlar yapılmaktadır. Son olarak yayımlanmış olan berberlik ücret tarifesine göre;

 • Saç tıraşı 150 TL
 • Sakal tıraşı 90 TL
 • Fön çekme 60 TL
 • Yüze ağda yapma İşlemi 70 TL
 • Saç yıkama İşlemi 70 TL 
 • Çocuk traşı 80 TL
 • Ustura yapma 60 TL
 • Saç boyama 200 TL
 • Manikür 120 TL
 • Pedikür 120 TL
 • Cilt Bakımı 100 TL

Şeklinde ücret tarifesi uygulanmaktadır.

2023 BERBER MAAŞLARI

Berberler ne kadar kazanır, berber kalfası maaşları, berber nasıl olunur? ve berber dükkanı nasıl açılır? başlıklarında berberlik mesleğine dair vermiş olduğumuz kısa bilgilerden de anlaşılacağı üzere genel bir berber kazancı belirtmek çok zordur. Bu nedenle 2023 berber maaşları hakkında da genel geçerli bir miktar belirtmek oldukça zordur. Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler daha çok tahmini ve yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde edinmiş olduğumuz bilgilerdir. Günümüzde berber ile kadın kuaförlüğü oldukça benzerlik göstermesi nedeniyle web sitemizde mevcut kuaförler ne kadar kazanır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

1 geri izleme / bildirim

 1. KUAFÖRLER NE KADAR KAZANIR? - Personel Maaş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*