BARMEN MAAŞLARI

Barmen maaşları özellikle turizm sektöründe kariyer hayatına devam etmek isteyen kişilerin araştırma konusu yaptığı durumlardandır. Barmenlik görünenin aksine oldukça zor bir meslektir. İş yoğunluğu ve çalışma şartları dikkate alındığında barmen maaşları oldukça yüksek olabilmektedir. Gerek çalışma koşulları gerekse barmen nasıl olunur, hatta barmenin görevleri soruları da barmen maaşları kadar araştırma konusu olmaktadır. Bu yazımız ile barmen maaşları ile birlikte barmen nasıl olunur, barmenin görevleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Barmen Nasıl Olunur

Barmen nasıl olunur sorusuna bilindik ve genel bir cevap vermek oldukça zordur. Barmenlik daha çok mesleki tecrübe ve yeteneğe dayalı bir meslektir. Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de barmenlik kursları bulunmaktadır. Bu kurslarda gerekli eğitim alarak barmenlik mesleğine ilk adım atılmış sayılmaktadır. Ayrıca üniversitelerin özellikle mutfak sanatları, aşçılık veya turizm otelcilik bölümlerinden mezun olmak da barmenlik mesleği için oldukça önemlidir. Çünkü özellikle cafe/bar gibi işletmeler barmenlik için daha çok konusunda eğitim görmüş kişileri tercih etmektedir. Ayrıca özellikle turistik bölgelerde bir hatta bir fazla yabancı dil bilgili barmenlik için oldukça önemlidir. Bu durum barmen maaşlarına etki eden en önemli unsurlardır.

BARMEN MAAŞLARI

Barmenin Görevleri

Barmenin görevleri genel olarak içecek hazırlamak gibi görünse de oldukça farklı görevleri de vardır. Barda bulunan içeceklerin stok kontrolünü yapmak, müşterilerin istekleri doğrultusunda gerekli içecekleri hazırlamak, barın düzen ve temizliğini yapmak gibi görevleri de vardır. Bu nedenle barmenin görevleri dikkate alındığında yoğun bir çalışma hayatları olduğunu söylemek mümkündür. Bu yoğunluk doğal olarak barmen maaşlarına da yansıtılmaktadır. Yukarıda da görüldüğü gibi barmenin görevleri sadece müşterilere içecek hazırlamak değildir.

BARMEN MAAŞLARI

Barmenin görevleri, barmen nasıl olunur gibi sorulara yukarıda verilen cevaplardan da anlaşılacağı üzere; Hizmet bölgesine veya iş yoğunluğuna göre barmen maaşları oldukça değişiklik göstermektedir. Ayrıca barmenin eğitim ve yabancı dil bilgisi ya da mesleki tecrübe barmen maaşlarına etki eden en önemli unsurlardandır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde barmen maaşları en az 6.000.00 TL civarındadır. Bu miktarlar kişinin kriterlerine göre 14.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*