Bakkallar Ne Kadar Kazanır?

Alışveriş merkezleri veya süper marketler haricinde bir çok ihtiyacımızda imdadımıza bakkallar yetişmektedir. Alışveriş merkezleri veya gros marketlerin sayısı son yıllarda olağan dışı artış göstermektedir. Ancak bulunduğumuz her mahallede, her caddede hatta her sokakta hala bakkallara rastlamak mümkündür. Yıllardır bir çok ihtiyacımızda en yakınımızda olan bakkallar ne kadar kazanır? Sorusu da merak konusu olmaktadır. Bizde bu yazımızda bakkallar ne kadar kazanır, bakkal açmak maliyeti? Market işinde para var mı, bakkal açmak için neler gerekir? sorularına yanıtlar aradık.

Bakkal Açmak Maliyeti

Bakkal açmak maliyeti genellikle marketin büyüklüğüne konumuna veya bulunduğu şehre göre farklılık göstermektedir. Orta ölçekli bir bakkal için öncelikle 500.000.00TL ile 800.000.00TL arasında sermayeye sahip olmak gerekmektedir. Bu tutarlara dükkan kirası, işletme kurulum maliyetleri ve dekor ürünleri eklendiğinde 1.000.000.00 TL civarında bakkal açmak maliyeti ile karşılaşmak mümkündür. Elbette ki bu miktarlar söz konusu bakkalın konumu, büyüklüğü veya bulunduğu şehre göre 300.000.00 TL ile 500.000.00 TL’ye kadar düşürülmesi mümkündür. Bu nedenle bakkal açmak maliyeti konusunda tam olarak bir miktar belirtmek oldukça zordur. İşletme kuruluşu, bağkur kaydı gibi resmi evraklar için ortalama 15.000.00 TL ile 20.000.00 TL arasında bir maliyet bulunduğu göze alındığında kuruluş maliyetleri bakkal açmak maliyeti kapsamında fazlaca bir yer kaplamamaktadır.

Market İşinde Para Var Mı?

Bakkallar ne kadar kazanır? sorusu kadar market işinde para var mı? sorusu da yanıt aramaktadır. Genellikle gros marketler haricindeki marketler de günümüzde bakkal statüsünde işlem görmektedir. Bu nedenle market işinde para var mı? Veya bakkallar ne kadar kazanır sorularına verilen cevaplar büyük oranda aynıdır. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde orta ölçekli bir bakkal günümüzde 30.000.00 TL ile 55.000.00 TL arasında kazanmaktadırlar.

Bakkallar Kar Marjı Ne Kadar?

Bakkallar kar marjı konusunda genel geçerli bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak ürün maliyeti ve satış fiyatı arasında farkın yüzde olarak karşılığı genellikle bakkal kar marjı olarak adlandırılmaktadır. Bakkallar ne kadar kazanır sorusu da genellikle bu oran üzerinden şekillenmektedir. Günümüzde bu oranın ortalama olarak %33 civarında olduğu bilinmektedir. Ancak bu miktarın zaman zaman %50 hatta %100’e kadar çıktığı da görülmektedir.

Bakkal Açmak İçin Neler Gerekir?

Bakkallar ne kadara kazanır? Ve market işinde para var mı? sorularına vermiş olduğumuz cevaplardan da anlaşılacağı üzere; Bakkal açmak için öncelikle bir miktar sermayeye sahip olmak gerekmektedir. Bu miktar bakkal veya marketin büyüklüğüne göre değişebilir. Bu nedenle karşısında market açmak için gerekli sermaye konusunda tam olarak bilgi vermek oldukça zordur. Kuruluş işlemleri için genellikle bağkur kaydı ve ticaret sicil müdürlüğüne kayıt yaptırmak gerekmektedir. Akabinde vergilendirme işlemlerini yaptırmak gerekmektedir. Bu işlemler genellikle mali müşavirler veya muhasebeciler tarafından yerine getirilmektedir.

Bakkallar Ayda Ne Kadar Kazanır?

Market işinde para var mı? Ve Bakkal açmak için neler gerekir başlıklarında da belirttiğimiz gibi; Bakkallar ne kadar kazanır? sorusuna genel bir cevap vermek oldukça zordur. Bu nedenle gerek marketin konumu gerekse büyüklüğü veya faaliyet gösterdiği şehir göz önüne alınarak ortalama bir miktar belirtmek daha yerinde olacaktır. Bu doğrultuda günümüzde bakkal veya marketler ortalama 30.000.00 TL ile 55.000.00 TL arasında kazanmaktadırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*