Avukat Maaş

avukat-maaslari
avukat-maaslari

Avukat maaşları hukuk fakültesi okumak veya kariyer hayatına bir hukukçu yani avukat olarak devam etmek isteyen bir çok kişinin merak ettiği konudur. Bu yazımızda avukat maaşları ne kadar? Kamu kurumu avukat maaşları ne kadar? Özel sektör avukat maaşları ne kadar? ve nasıl avukat olunur? ve sorularına yanıtları avukat maaş başlıklı yazımızda bulabileceksiniz.

Avukat Maaş

Avukat Maaş

Avukatlık mesleği günümüzde popüler bir meslek dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla avukat maaşları ne kadar olduğu konusu sık sık merak konusu olmuştur. Avukat maaşlarını kamu avukatları maaşları veya serbest avukat maaşları olarak ikiye ayırmak gerekir. Ayrıca avukatlık mesleğine başlamadan önce staj zorunluluğu bulunması nedeniyle stajyer avukat maaşları konusuna da değinmek yerinde olacaktır.

Kamu Avukat Maaşları

Kamu Avukat Maaşları bu konuda en çok merak edilen konulardandır. Kurum ve kuruluşlarının müdahil olduğu davalarda görev alırlar. Bu davalarda bağlı bulundukları kurumları mahkemelerde temsil etmekle görevlidirler. Günümüzde bir çok kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde avukat kadroları bulunmaktadır. avukat maaşı kadro derecesi ve kıdem yılına görev farklılık göstermektedir. Yeni göreve başlamış olan bir kamu avukat maaşı en düşük 8.500 TL’dir. Bu miktar kıdem ve kadro derecesinin artmasına paralel olarak 10.500 TL’yi bulmaktadır.

Serbest Avukat Maaşları

Serbest avukat maaşları ne kadar sorusuna tam olarak bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü Serbest avukat maaşları kişinin iş yoğunluna göre farklılık göstermektedir. Genel olarak serbest avukat maaşları; avukatlık ücret tarifesine göre farklılık göstermektedir. Her yıl düzenli olarak yayımlanan avukatlık ücret tarifesinde belirtilen tutarlarda mahkemelerde temsil ettikleri kişilerden vekalet ücreti almaktadırlar. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak üzen 2022 avukatlık ücret tarifesini inceleyebilirsiniz.

2022 yılı avukatlık ücret tarifesi

Stajyer Avukat Maaşları

Stajyer avukat maaşları genellikle hukuk fakültesinden mezun olmuş ve mesleğe yeni başlamaya aday kişiler tarafından merak edilmektedir. Ancak öncelikle belirtmek gerekir ki staj bir konuda teorik bilgiler ile pratik bilgilerin pekiştirilmesi amacına yönelik olduğundan maaş konusunda istekleri tatmin etmemektedir. Bu sebeple stajyer avukat maaşlarının oldukça düşük olduğunu belirtmek mümkündür. Genel olarak stajyer avukat maaşları asgari ücret olduğunu söylemek mümkündür.

Nasıl Avukat Olunur

Nasıl avukat olunur sorusu daha çok avukatlık mesleğine ilgi duyan kişiler tarafından merak edilmektedir. Ülkemizde bir çok üniversite de hukuk fakülteleri mevcuttur. Avukat olma adında ilk adıma atmak için öncelikle bu hukuk fakültelerini yapılan sınavlar ile kazanmak gereklidir. Hukuk fakültelerinden 4 yıllık bir eğitimden sonra mezun olunduktan sonra ilk 6 ay adliyelerde çeşitli mahkemelerde akabinde baro levhasına kayıtlı avukatlar yanında 6 ay olmak üzere 1 yıllık staj eğitiminden sonra avukatlık ruhsatını almaları mümkündür. Nasıl avukat olunur sorusunun cevabını bu şekilde vermek mümkündür.

AVUKAT MAAŞ

Avukat maaşları yukarıda detaylı olarak anlatıldığı üzere; kamu avukat maaşları 8.500 TL – 10.500 TL arasındadır. Serbest avukat maaşları konusunda tam olarak bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Ancak günümüz koşullarında istatistik verilerine göre serbest avukat maaşlarının yani gelirlerinin ortalama 8.000 TL ile 15.000 TL arasında olduğunu söylemek mümkündür. Son olarak stajyer avukat maaşlarının ise asgari ücret olduğu veya daha az olduğu bilinmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*