Astronot Maaşı

astronot-maaslari
astronot-maaslari

Astronot maaşı; uzay hakkında bilinmeyenlerin yavaş yavaş gün yüzüne çıkması ile daha da merak uyandırmaya başlamıştır. Sonsuz bir yapıya sahip olduğu bilinen uzay hakkında her geçen gün yeni bir bilgi insanlara ulaştırılmaktadır. Bu bilgiler astronotların uzaydaki araştırmaları sonucu edinilmektedir. Ülkemizde de uzay hakkında bir takım araştırmalara başlanmış olması insanları astronot maaşı konusunda inceleme yapmaya yöneltmiştir. Bu yazımızda astronotlar hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi nasıl astronot olunur? Astronotlar ne iş yapar? Gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Astronot Maaşı

Astronot Nedir

KKelime anlamı itibariyle uzay anlamına geldiğini söylenebilir. Ancak astronot gerçek anlamından sıyrılarak günümüzde bir meslek olarak bilinmektedir. Astronot nedir Sorunun daha kapsamlı cevabını ise uzay hakkında incelemeleri ile öne çıkan “NASA”da bulmak mümkündür. NASA’nın resmi web sitesinde yapmış olduğu tanıma göre astronot; “uzay çalışmalarına katılmak için özel olarak eğitilmiş uzay araştırmalarında görev alan kişilere astronot denir.”

Nasıl Astronot Olunur

Uzay araştırmaları sırasında fizik, biyoloji, kimya, matematik ve çeşitli mühendislik alanlarından faydalanılmaktadır. Bu sebeple nasıl astronot olunur sorusunun cevabı da bu bilimlerden geçmektedir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler astronot olma konusunda ilk adımı atmaktadırlar demek doğrudur. Ancak uzay konusunda araştırmaların her geçen gün artması nedeniyle günümüzde bir çok üniversite de; Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülteleri veya Uçak ve Uzay Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur. Bu tür bölümlerden mezun olduktan sonra NASA (ABD), CNES (Fransa), DLR (Almanya) gibi bir çok uzay ajanslarında bu konuda ayrıca eğitim almak gerekmektedir. Ülkemizde de TUA yani Türkiye Uzay Ajansı bu kuruluşlardan birisidir. Ülkemizde uzay hakkında yapılan incelemelerden haberdar olmak için Türkiye Uzay Ajansı resmi web sitesini inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Yönetici Asistanı Maaşları

Astronotlar Ne İş Yapar

Astronotlar bilinenin aksine uzay araçları ile sık sık dünya dışına çıkmamaktadırlar. Genel olarak araştırmalarını dünya üzerinde gözlem araçları ile yapmaktadırlar. Uzay araçları vasıtasıyla uzayda fiilen araştırma yapan kişilere “uzay insanı” denilmektedir. Astronotlar gerek dünya üzerinden gerekse uzay araçları ile vasıtasıyla evrenin sırrını çözmeye çalışırlar. Günümüzde bir çok ülkede bulunan uzay ajansları araştırmalarını uzayda yaşam olup olmadığı konusuna yöneltmişlerdir. Astronotlar ne iş yapar sorunun cevabını kısaca bu şekilde vermek mümkündür.

Astronot Maaşı

Ülkemizin uzay bilimi ile tanışıklığının çok eski olmaması nedeniyle astronot maaşı konusunda yabancı ülkeler dikkate alınarak bir araştırma yapılmıştır. Astronot maaşı ülkelere göre oldukça farklılık gösterse de; zorlu bir eğitime tabi tutulmuş olmaları ve işlerinin önem ve ehemmiyetleri dikkate alındığında oldukça yüksek meblağlarda maaş aldıkları bilinmektedir. Uzay ajanslarının öncülerinden olan NASA’da çalışan bir astronotun Türk Lirası Karşılığı olarak astronot maaşı yaklaşık aylık 80.000 TL ile 150.000 TL arasında olduğu bilinmektedir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*