ARMATÖR MAAŞLARI

Denizyolu taşımacılığına ilgili olan bir çok kişi öncelikle armatör maaşları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Ancak armatör maaşları hakkında detaylı bir şekilde bilgiler vermeden önce; armatör nedir, armatör nasıl olunur ve armatör ne iş yapar sorularına kısa da olsa cevap vermek gerekmektedir. Ancak unutmamak gerekirsi armatörler daha çok bireysel kazanç sistemine göre gelir elde etmektedirler. Bu nedenle armatör maaşları ile birlikte armatör kazançları hakkında da bilgi vermek gerekmektedir.

ARMATÖR MAAŞLARI

Armatör Nedir

Yukarıda belirtildiği gibi armatör nedir? Sorusuna en kısa “deniz ticareti ile uğraşan kişilerdir” şeklinde cevap vermek mümkündür. Ancak elbette ki deniz ticareti ile uğraşan herkes armatör olarak kabul edilmemektedir. Bu durumda armatör maaşları ve armatör kazançları ön plana çıkmaktadır. Armatörler daha çok deniz ticareti konusunda faaliyet gösteren işletmelerde iş veren konumundadırlar. Diğer bir ifade ile deniz ticareti konusunda faaliyet gösteren işletmelerin sahibidirler. Daha çok işletme yönetimi ile CEO olarak adlandırılan konusunda uzman kişiler üstlenmektedirler. Daha çok şirket yönetimi bu kişiler tarafından yapılmaktadır.

Armatör Nasıl Olunur

Armatör nedir sorusuna yukarıda verilen cevaptan da anlaşılacağı üzere. Öncelikle deniz ticareti ile faaliyet gösteren şirketin varlığından bahsetmek gerekmektedir. Ancak deniz ticareti ile uğraşan her kişi armatör unvanına sahip değildirler. En az bir veya daha fazla gemi sahibi olmak armatör olarak anılmak için yeterli gibi görünse de günümüzde bu sayılar 5 – 6 gemiye kadar yükselmiştir. Bu nedenle bir ya da iki gemi sahibi olarak deniz ticareti yapan kişiler günümüzde zaman zaman armatör olarak kabul edilmemektedirler. Bu bilgiler ışığında armatör nasıl olunur? Sorusuna; en kaz birkaç gemi sahibi olarak deniz ticareti ile uğraşmak olarak cevap vermek mümkündür.

Armatör Ne İş Yapar

Armatör nasıl olunur armatör nedir? Sorularına yukarıda verilen cevaplar doğrultusunda armatör ne iş yapar? Sorusuna cevap vermek gerekirse; Denizyolu ile gerek yurt içi, gerekse yurt dışına deniz ticareti yapmaktadırlar. Yapmış oldukları iş nedeniyle armatör kazançları diğer bir ifade ile armatör maaşları oldukça yüksek meblağlara ulaşabilmektedir.

ARMATÖR MAAŞLARI

Armatör ne iş yapar? Sorusuna verilen cevaptan da anlaşılacağı üzere armatör maaşları hakkında kesin ve net bir bilgi vermek mümkün değildir. Şöyle ki; armatörlük mesleği daha çok ticaret ve gemi taşımacılığı olarak anılması nedeniyle tam olarak bir maaş bilgisi verilememektedir. Bu nedenle armatör kazançları olarak ülkemizdeki armatörlerin kazançları örnek yoluyla bir rakam belirtmek gerekmektedir.

Armatör Kazançları

Armatör kazançları daha çok gemi yolu taşımacılığını yoğunluğu, iş hacmi ve armatörlerin gemi sayılarına göre değişmektedir. Ülkemizdeki armatörlerin aylık olarak 500.000.00 TL ve daha fazla kazandığı bilinmektedir. Ancak bu miktar kişinin iş hacmi ve gemi sayıları dikkate alındığında 100.000.00 TL’ye kadar da düşebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*