Araştırmacı Gazeteci Maaşları

Araştırmacı gazeteci maaşları basınmeslek kolunda ayrı bir meslek kolu olarak nitelendirildiğinden dolayıaraştırma konusu yapılmaktadır. Bizde bu yazımızda gazeteci maaşları kapsamında değerlendirilen araştırmacı gazeteci maaşları hakkında bilgiler topladık. Ayrıca araştırmacı gazeteci nasıl olunur? Araştırmacı gazeteci nedir? Ve araştırmacı gazeteciler ne kadar kazanır? Sorularına yanıtlar bulmanız mümkündür.

Gazetecilik Alanları

Bir çok meslek kolunda olduğu gibi gazetecilik mesleği de kendi arasında bölümere ayrılmaktadır. Yapmış oldukları haber niteliğine göre; Siyasi gazetecilik, araştırmacı gazetecilik, moda gazeteciliği, görsel gazetecilik, dış haber gazeteciliği, spor gazeteciliği, teknoloji veya sivil gazetecilik ülkemizde sıkça rastlanan gazetecilik alanlarındandır. Araştırmacı gazetecilik de bu alanlardan bir tanesidir.

Araştırmacı Gazeteci Nedir?

Gazetecilik mesliğinde en çok ilgi çeken alanlardan birisi de araştırmacı gazeteciliktir. Ancak araştırmacı gazeteci maaşları hakkında bilgiler vermeden önce araştırmacı gazeteci nedir? Ve araştırmacı gazeteci nasıl olunur sorularına kısa da olsa yanıt vermekte fayda vardır. Daha çok kamu otoriteleri veya özel kişiliklerce toplumdan saklanan haber niteliği taşıyan olayları araştırarak bu konuda toplumu bilgilendiren kişilerdir. Daha çok toplumu aydınlatma amacı gütmektedirler. Ancak günümüz koşulları düşünüldüğünde araştırmacı gazeticiliğin kolay bir meslek olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle risk almaya seven kişilerin araştırmacı gazeteci olabileceğini söylemek mümkündür.

Araştırmacı Gazeteci Nasıl Olunur?

Yukaradı araştırmacı gazeteci nedir? Başlıklarında vermiş olduğumuz bilgilerden de anlaşılacağı üzere, araştırmacı gazeteci nasıl olunur? Sorusuna genel bir cevap vermek oldukça zordur. Daha çok araştırmacı kişiliğe sahip kişiler araştırmacı gazeteci olabilmektedir. Ayrıca üniversitelerin gazetecilik bölümlerinden mezun olmak araştırmacı gazeteci olabilmek için denenen ilk yoldur. Gazetecilik ve benzeri bölümlerden mezun olmak araştırmacı gazeteci olabilmek için yeterli değildir. Daha çok tecrübeye dayalı bir meslek olması nedeniyle uzun yıllar bu alanda çalışmak gerekmektedir. Bu durumlar göz önüne alındığında günümüzde araştırmacı gazeteci maaşları da oldukça değişik miktarlarda olabilmektedir.

Araştırmacı Gazeteciler Ne Kadar Kazanır?

Gazeteci maaşları kadar araştırmacı gazeteci maaşları ve araştırmacı gazeteciler ne kadar kazanır soruları merak konusu olmaktadır. Daha önce araştırmacı gazeteci nasıl olunur sorusuna vermiş olduğumuz yanıtlarda da belirttiğimiz gibi meslekte tecrübe sahibi olmak araştırmacı gazeteci maaşlarına etki eden en önemli unsurdur. Bu nedenle araştırmacı gazeteciler ne kadar kazanır sorularına bu kapsamda cevap vermek gerekmektedir. Tecrübe, yaş ve çalışılan basın yayın organının niteliği göz önüne alındığında araştırmacı gazetecilerin ortalama 200.000.00 TL kazandıklarını söylemek mümkündür.

Araştırmacı Gazeteci Maaşları Ne Kadar?

Araştırmaya, risk almaya veya tecrübeye dayalı bir meslek kolu olması nedeniyle araştırmacı gazatecilerin almış oldukları maaşları oldukça farklılık göstermektedir. Ülkemizin önde gelen araştırmacı gazetecilerin almış oldukları maaşlar incelendiğinde ortalama bir miktar belirtmek daha doğru olacaktır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde araştırmacı gazetecilerin maaşlarının ortalama 150.000.00 TL ile 20.000.00 TL olduğunu söylemek mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*