Anaokulu Öğretmeni Maaşları

Eğitim öğretim hayatına ilk başlangıç aşaması büyük ölçüde anaokuludur. Anaokulu öğretmenliği diğer öğretmenlik branşları gibi kutsal bir meslektir. Kariyer hayatına öğretmenlik mesleği ile devam etmek isteyen bir çok kişi de öncelikle anaokulu öğretmeni olmak istemektedir. Bu nedenle anaokulu öğretmeni maaşları her zaman merak konusu olmuştur. Henüz hayatı anlamaya başlamış küçüklere yeni bir şeyler öğretmek oldukça zordur. Buna rağmen anaokulu öğretmeni olmak özellikle çocukları seven kişilerin istediği bir durumdur. Bizde bu yaşımızda anaokulu öretmeni maaşlarını araştırdık. Ayrıca anaokulu öğretmeni nasıl olunur? Kreşlerde öğretmen maaşları ve okul öncesi öğretmeni maaşları  hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Bu nedenle anaokulu öğretmeni maaşlarına değinmeden önce; Anaokulu öğretmeni nasıl olunur? sorularına cevap vermekte fayda vardır.

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Yukarıda da belirtildiği gibi anaokulu öğretmeni olmak bir çok kişinin hayali arasındadır. Bu nedenle anaokulu öğretmeni nasıl olunur? Sorusu çoğu kez cevap aramaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki anaokulu öğretmeni olabilmek için ilgili lisans bölümlerinden herhangi birisinden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümler öncelikle okul öncesi öğretmenliği ve anaokulu öğretmenliğidir. Ayrıca çocuk gelişimi gibi bölümlerden mezun olmak da anaokulu öretmeni olabilmenin bir başka yoludur. Elbette ki ülkemizdeki personel rejimine göre; Kamu personeli seçe sınavına girmek gerekmektedir. Bu sınavdan (KPSS) yeteri kadar puan almak başka bir anaokulu öğretmeni olabilme şartıdır.

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği aynı meslek kolundadır. Bu nedenle okul öncesi öğretmeni nasıl olunur? Ve anaokulu öğretmeni nasıl olunur? Sorularına verilen cevaplar büyük ölçüde aynıdır. Çünkü düzenlenmiş ayrıca bir meslek kolu bulunmamaktadır. Genellikle; çocuk gelişimi bölümlerinden mezun olan kişiler okul öncesi öğretmeni olarak tabir edilmektedir. Bu bilgiler ışığında; Okul öncesi öğretmeni maaşları ile Anaokulu öğretmeni maaşları arasında bir değişiklik olmadığını söylemek de mümkün hale gelmektedir.

İlginizi Çekebilir  Ziraat Bankası Personel Maaşları

Anaokulu Öğretmeni Maaşları

Anaokulu öğretmeni maaşları veya okul öncesi öğretmeni maaşı arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi her iki melek kolu aynıdır. Bu yüzden anaokulu öğretmeni maaşları ile okul öncesi öğretmeni maaşı aynıdır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde 11.000.00 TL ile 13.000.00 TL arasında değişmektedir. Maaşlar arasındaki bu farklılığın nedeni diğer kamu kurumlarında olduğu gibi kıdem ve derece yılıdır. Anaokulu öğretmeni maaşı da kıdem ve derece yılı ilerledikçe değişiklik göstermektedir. Bu nedenle yeni göreve başlayan bir anaokulu öğretmeni maaşı 11.000.00 TL iken meslekte; Uzun yıllarını vermiş bir anaokulu öğretmeni maaşının 13.000.00 TL civarında olduğunu söylemek mümkündür.

Okul Öncesi Öğretmeni Maaşları

Aynı meslek koluna dahil olduklarından; Okul öncesi öğretmeni maaşı ile anaokulu öğretmeni maaşı aynı düzeydedir. Bu nedenle okul öncesi öğretmeni maaşları ile anaokulu öğretmeni maaşını kıyaslamak yanlış olacaktır. Her iki durumda da henüz yeni göreve başlayan okul öncesi öğretmeni maaşı 11.000.00 TL civarında iken; Bu maaş ilerleyen yıllarda 13.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kreşlerde Öğretmen Maaşları

Kreşlerde öğretmenlik yapanlar genellikle özel sektör statüsünde kabul edilmektedir. Ancak anaokulu öğretmeni nasıl olunur sorusuna vermiş olduğumuz cevaplardan da anlaşılacağı üzere kreşlerde öğretmen olabilmek için yine aynı bölümlerin herhangi birisinden mezun olmak gerekmektedir. Ancak özel eğitim kurumu statüsünde olduklarından kreşlerde öğretmen maaşları konusunda tam olarak bir bilgi vermek mümkün değildir. Buna bağlı olarak bu maaşlar en az asgari ücret düzeyinde olabileceği gibi okulun bulunduğu şehir veya çalışanın tecrübesine göre 15.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

ANAOKULU ÖĞRETMENİ MAAŞLARI

Yukarıda; anaokulu öğretmeni maaşları, okulöncesi öğretmeni maaşları, anaokulu öğretmeni nasıl olunur? Ve kreşlerde öğretmen maaşları konularında vermiş olduğumuz bilgilerden de anlaşılacağı üzere anaokulu öğretmeni maaşı oldukça birbirine yakın düzeydedir. Ülkemiz genelinde bir ortalama yapmak gerekirse anaokulu öğretmeni maaşının 12.000.00 TL olduğunu söylemek mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Migros Personel Maaşları

1 geri izleme / bildirim

  1. Anaokulu Müdürü Maaşları - Personel Maaş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*