Ameliyathane Personeli Maaşları

Genellikle ameliyathanelerde cerrahlar dışında kalan personeller ameliyathane personeli olarak adlandırılmaktadır. İçerisinde hasta bakıcı, sağlık görevlisi, teknisyen ve temizlik görevlisi gibi bir çok çalışan barındırması nedeniyle Ameliyathane Personeli Maaşları bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bizde bu yazımızda ameliyathane personeli maaşları ile birlikte; Ameliyathanede kimler çalışır? Ameliyathane personeli nasıl olunur? Ameliyathane temizlik görevlisi maaşı, ameliyat personeli görevleri ve ameliyathane hemşiresi maaşları gibi sorulara yanıtlar aradık. Ancak konunun daha anlaşılabilir olması açısından öncelikle ameliyathane personeli nasıl olunur? Sorusuna cevap vermekte fayda vardır.

Ameliyathane Personeli Nasıl Olunur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ameliyathane personelleri görev tanımlarına göre farklı kişilerden oluşmaktadır. Bu durumda da ameliyathane personeli maaşları konusunda genel bir miktar belirtmek oldukça zordur. Bunun yanında ameliyathane personeli nasıl olunur sorusuna da genel bir cevap vermek zorlaşmaktadır. Bu nedenle ameliyathane personeli nasıl olunur? Sorusuna genel bir cevap vermek daha yerinde olacaktır. Genellikle üniversitelerin ameliyathane hizmetleri, sağlık hizmetleri, parametik ve aciz tıp teknisyenliği gibi bölüm mezunları ameliyathane personeli olarak tercih edilmektedirler. Ayrıca sağlık meslek lisesi mezunlarının da ameliyathane personeli olarak tercih sebebi olduğu görülmektedir.

Ameliyathane Personeli Görevleri

Dikkat ve özen gerektiren bir meslek olması nedeniyle ameliyathane personeli görevleri de oldukça çeşitlilik göstermektedir. Ameliyathane personeli maaşlarının daha anlaşılabilir olması açısından ameliyathane personeli görevlerini genel bir şekilde kısaca belirtmekte fayda vardır.

  • Ameliyat olacak hastayı ameliyata hazırlamak
  • Ameliyathane içerisindeki aletlerin tertip düzenini sağlamak
  • Tıbbı atıkların usulünce ameliyathaneden uzaklaştırılmasını sağlamak
  • Ameliyathanenin hijyenini sağlamak
  • Ameliyat sırasında cerrahların talimatlarını uymak
  • Ameliyat sonrası hastanın ihtiyaçlarını karşılamak
  • Ameliyat öncesi, ameliyat sırasında ve sonrasında hasta mahremiyetini sağlamak

Görüldüğü gibi ameliyathane personeli görevleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle ameliyathane personeli maaşları da kısmen farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle ameliyathane personeli maaşlarını ayrı başlıklar altında incelemek gerekmektedir. İlk olarak değinmek istediğimiz ameliyathane personeli; Ameliyathane temizlik görevlisi maaşı ve ameliyathane hemşiresi maaşıdır.

Ameliyathane Hemşiresi Maaşı

Uygulamada ameliyathane hemşireleri genellikle cerrahi hemşire olarak anılmaktadır. Ve bu alanda ön lisans ve lisans hatta yüksek lisans alanlarında eğitim almak mümkündür. Bu nedenle ameliyathane hemşiresi maaşı da bu durumlar göz önüne alınarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle ameliyathane hemşiresi maaşı konusunda ortalama bir miktar belirtmek daha yerinde olacaktır. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde ameliyathane hemşerisi maaşı 9.500 TL ile 16.000 TL arasında değişmektedir.

Ameliyathane Temizlik Görevlisi Maaşı

Ameliyathanelerde hijyen oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle ameliyathane temizlik görevlisinin vazifeleri de oldukça önemlidir. Bu nedenle ameliyathane personeli maaşları kapsamında en çok merak edilen konu ameliyathane temizlik görevlisi maaşıdır. Yapmış olduğumuz araştırma sonucunda ameliyathane temizlik görevlisi maaşının 8.500 TL ile 10.000 TL olduğu sonucuna varmış bulunmaktayız.

Ameliyathanede Kimler Çalışır?

İnsan hayatı için oldukça önemli bir olan cerrahi operasyonlar bir çok görevlinin bulunması ile gerçekleştirilmektedir. Bunların başında cerrahlar ve anestezi doktoru ile pratisyen hekimler yer almaktadır. Ayrıca yardımcı eleman statüsünde bulunan ameliyat hemşireleri, sağlık görevlileri, temizlik görevlileri ve hasta bakıcılar da ameliyathanede kimler çalışır sorusuna verilen cevapta yer almaktadır. Bu nedenle yukarıda belirtmiş olduğumuz kadrolara göre ameliyathane personeli maaşlarını ayrı başlıklar altında inceledik.

2023 Ameliyathane Personeli Maaşları

Bir çok alanda olduğu gibi 2023 yılında da sağlık çalışanlarına belirli oranlarda zamlar yapılmıştır. Bu zamların başında da ameliyathane personeli maaşları gelmektedir. Ülke genelinde çalışan ücretlerine yapılan zamlar sonrası ameliyathane temizlik görevlisi maaşı ortalama 9.000 tl’dir. Ayrıca ameliyathane hemşiresi maaşı ise ortalama 12.000 TL’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*