Ambulans Şoförü Maaşları

Günümüzde hastalıkların çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Ayrıca olağanüstü gelişen kaza veya yaralanma olayları da göz önüne alındığında acil hasta sayılarında son yıllarda oldukça fazla bir artış gözlemlenmektedir. Bunun paralelinde ambulans şoförlerine olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Ambulans şoförü maaşları konusundaki araştırmalar da son yıllarda artmaktadır. Öncelikle oldukça zor ve stresli bir meslek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Buna rağmen ambulans şoförü olmak isteyen bir çok kişi vardır. Bizde bu yazımızda ambulans şoförü maaşları ile birlikte ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulans şoförü olabilme şartları? hakkında bilgiler topladık. Ayrıca bu yazımızda ambulans şoförü kaç TL alıyor? Ambulans şoförü olmak için nereye başvurulur? Ve kimler ambulans şoförü olabilir? Sorularına yanıt bulmanız mümkündür. Ancak konunun daha iyi anlaşılabilir olması açısından öncelikle ambulans şoförü nasıl olunur? Sorusuna yanıt vermekte fayda vardır.

AMBULANS ŞOFÖRÜ MAAŞLARI

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Bilindiği üzere bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de taşıt kullanmak için bir takım kriterler belirlenmiştir. Taşıtlar da boyutlarını, hacimlerine veya tekerlek sayılarına ya da ağırlıklarına göre birbirinden ayrılmıştır. Bu bilgiler ışığında ambulans şoförü olabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekmektedir. Bunun haricinde ambulans şoförü olabilmek için gerekli eğitimleri tamamlamak gerekmektedir. Bu eğitimler genellikle ambulans sürüş teknikleri eğitim olarak bilinmektedir. Bu eğitimleri tamamlayan kişiler 112 ambulans şoförü sertifikasını almaya hak kazanmış olmaktadırlar. Ambulans şoförü nasıl olunur? sorusuna kısmen de olsa bu şekilde cevap vermek mümkündür. Bunun yanında aşağıda da belirtildiği üzere ambulans şoförü olabilme şartları başlığında belirttiğimiz kriterleri taşımaları gerekmektedir.

Ambulans Şoförü Olabilme Şartları

Mesleğin önem ve ehemmiyeti göz önüne alındığında ambulans şoförü olabilme şartları belirlenmiştir. Buna bağlı olarak ambulans şoförü maaşları kadar ambulans şoförü nasıl olunur? Ve ambulans şoförü olabilme şartları da araştırma konusu olmaktadır. Uygulamada sıklıkla bilinen ambulans şoförü olabilme şartları özetle aşağıdaki gibidir.

 • En az lise mezunu olmak gerekmektedir.
 • B sınıfı ehliyet sahibi olmak
 • İlk yardım sertifikasına sahip olmak
 • Psikolojik analiz testlerini başarı ile geçmek
 • İleri sürüş teknik eğitimlerini başarı ile tamamlamak
 • İlk defa ambulans şoförü olacaklar için 36 yaşından gün almamış olmak

Ambulans şoförü olabilme şartlarından başka yukarıda verilen bilgilere ilaveten üniversitelerin acil tıp teknisyenliği bölümlerinden mezun olmak genel olarak aranan şartlar arasında değildir. Ancak bu ve benzeri bölümlerden mezun olan kişiler ambulans şoförü olabilmek için oldukça önemli bir avantajlı durumdadırlar. Ayrıca parametik bölümü mezunu olmak da bu konuda bir avantajdır.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Yukarıda belirtilen ambulans şoförü olabilme şartları ve ambulans şoförü nasıl olunur? Başlıklarında vermiş olduğumuz bilgilerde belirtilen şartları; Ve koşulları yerine getiren kişiler kamu kurumlarının veya özel sağlık kuruluşlarının açmış olduğu ambulans şoförü ilanlarına başvurmaları mümkündür. Ancak ilgili kişilerin söz konusu başvurularının olumsuz olarak sonuçlanmaması için öncelikle aşağıda belirtilen nitelikleri taşımaları gerekmektedir.

Kimler Ambulans Şoförü Olabilir?

Ambulans şoförü olabilme şartları ile birlikte. Ambulans şoförü olabilmek için kişilerde aranan bir takım özel nitelikler mevcuttur. Yukarıda da belirtildiği gibi ambulans şoförlüğü oldukça önemli bir meslektir. Bu durum da ambulans şoförü maaşları konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle bu kriterleri taşımayan kişiler mesleğe kabul edilmeyecekleri gibi; Başkaca kişilerin hayatlarını etkilemeleri nedeniyle başvura yapmamaları gerekmektedir. Genellikle ambulans şoförü ilanları ile karşılaştığımız ambulans şoföründe  aranan kriterler özetle aşağıdaki gibidir.

 • Trafik kurallarına azami ölçüde dikkat etmek
 • Soğukkanlı olmak ve olaylar karşısında bu niteliğini korumak
 • Yoğun çalışma temposuna ayak uydurmak
 • Ambulans şoförü gerekli sağlık şartlarını taşımalıdır.
 • Manuel ve otomatik vites olmak üzere her iki araç tipini kullanabiliyor olmak
 • İleri sürüş tekniklerine sahip olmak

Ambulans Şoförü Kaç TL Alıyor?

Kamu kurumları veya özel sektör olarak bir ayrım yapıldığında ambulans şoförü kaç TL alıyor? sorusuna iki ayrı statü göz önüne alınarak bir cevap vermek mümkündür. Kamu kurumlarında ambulans şoförleri arasında fazlaca bir maaş farkı bulunmasa da; Özel sağlık kuruluşlarında ambulans şoförü maaşları değişiklik gösterebilmektedir. Her iki durum göz önüne alınarak ambulans şoförü maaşları konusunda bir ortalama yapmak gerekirse; 9.000.00 TL maaş aldıklarını söylemek mümkündür.

Ambulans Şoförü İş İlanları

Ambulans Şoförü İş İlanları sıklıkla www.iskur.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. Ayrıca bir çok özel iş ilanı sitelerinde ambulans şoförü iş ilanlarına rastlamak mümkündür.

AMBULANS ŞOFÖRÜ MAAŞLARI

Yukarıda; ambulans şoförü kaç TL alıyor? Ambulans şoförü olabilme şartları ve ambulans şoförü nasıl olunur? Sorularına vermiş olduğumuz yanıtlardan da anlaşılacağı üzere zor olduğu kadar yoğun ve stresli bir meslek olduğunu söylemek mümkündür. Bu durum zaman zaman ambulans şoförü maaşlarına yansıtılmaktadır. Ancak iş yoğunluğu göz önüne alındığında ve işin ehemmiyeti düşünüldüğünde ambulans şoförü maaşları oldukça az olduğu söylenmektedir. Kamu kurumlarında ambulans şoförü maaşları ortalama 9.000.00 TL iken özel sağlık kuruluşlarında ambulans şoförü maaşı ortalama 8.000.00 TL’dir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*