Albay Maaşları

Askeri personel denildiğinde şüphesiz ki bir çok kişinin aklına öncelikle albaylar gelmektedir. Buna bağlı olarak albay maaşları sıklıkla araştırma konusu olmaktadır. Askeri personel içerisinde albaylar oldukça geniş bir yetkiye sahiptirler. Bu nedenle albaylar için emir ve komuta zincirinin en önemli halkası olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Bizde bu yazımızda sizler için albay maaşlarını araştırdık. Ayrıca Albay nasıl olunur? Albay olabilme şartları? konularını araştırdık. Buna ek olarak askeri rütbeler ve kaç yılda albay olunur sorularına yanıt bulabilmeniz mümkündür. 2022 albay maaşları ile birlikte konunun daha anlaşılabilir olması açısından öncelikle albaylık mesleği hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Bunun için öncelikle albay nasıl olunur sorusuna yanıt vermekte fayda vardır.

ALBAY MAAŞLARI

ALBAY NASIL OLUNUR

Öncelikle belirtmek gerekir ki albay nasıl olunur? sorusuna cevap vermek sanıldığı kadar kolay değildir. Albaylık mesleği kolayca ulaşılabilir bir meslek değildir. Albay nasıl olunur sorusu daha çok albaylık rütbesine nasıl yükselinir? Ya da kaç yılda albay olunur sorularına yanıt vermek gerekmektedir. albaylık mesleği genellikle meslekte yükselme yoluyla edinilebilecek bir meslektir. Buna bağlı olarak askeri rütbelerin bilinmesinde fayda vardır. Genellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığımızda mevcut askeri rütbeler özetle aşağıdaki gibidir.

ALBAY MAAŞLARI – ASKERİ RÜTBELER
 1. Er
 2. Onbaşı
 3. Uzman Çavuş
 4. Astsubay Çavuş
 5. Astsubay Kıdemli Çavuş
 6. Astsubay Üst Çavuş
 7. Astsubay Kıdemli Üst Çavuş
 8. Astsubay Başçavuş
 9. Astsubay Kıdemli Başçavuş
 10. Asteğmen
 11. Teğmen
 12. Yüzbaşı
 13. Binbaşı
 14. Yarbay
 15. Albay
 16. Tuğgeneral
 17. Tümgeneral
 18. Korgeneral
 19. Orgeneral
 20. Genel Kurmay Başkanı
 21. Mareşal

Yukarıda da görüldüğü üzere; Askeri rütbeler oldukça fazladır. Ve her bir askeri rütbe için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi hizmet yılıdır. Ayrıca askeri rütbelerde bir üst kadroya çıkabilmek için aranan bir başka önemli şart ise eğitim durumudur. Bu bilgiler ışığında askeri rütbelerin yükselmesi ile albay maaşları da değiştiğini söylemek mümkündür.

Albay Olabilme Şartları

Albay olabilme şartları diğer askeri personellere göre oldukça farklıdır. Bu nedenle albay maaşları hakkında bilgi vermeden önce albay olabilme şartları hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Albay olabilmenin ilk şartı; Milli Savunma Üniversitesini kazanmaktır. Milli Savunma Üniversitesinde öğrencilere dört yıl süre ile eğitim verilmektedir. Dört yıllık eğitim iki yılı mesleki eğitimdir. Diğer iki yıl ise akademik eğitimdir. Elbette ki Milli Savunma Üniversitesinden eğitim görmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Uygulamada bu şartlara genellikle albay olabilme şartları denilmektedir. Bu şartların en önemlisi fiziki yeterliliktir. Ayrıca Milli Savunma Üniversitesine kayıt olabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir. Yine 657 sayılı yasanın 48. maddesinde belirtilen özel şartların taşınması albay olabilme şartları arasındadır. Bu nedenle diğer kamu personellerinde olduğu gibi albay olabilme şartları konusunda 657 sayılı yasanın 48. maddesinde belirtilen özel şartları belirtmekte fayda vardır. Bu şartlar özetle aşağıdaki gibidir.

 • Türk vatandaşı olmak
 • Rüşvet, irtikap, cinsel saldırı, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma, güveni kötüye kullanma, yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama suçlarından; Diğer bir ifade ile yüz kızartıcı suçlardan hakkında verilmiş bir mahkumiyet kararının bulunmaması gerekmektedir.
 • Özel kanunlara belirlenmiş gerekli yaş şartlarını taşımak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Albaylık mesleğini yapmaya engel bir sağlık sorunu bulunmuyor olmak

Kaç Yılda Albay Olunur?

Kaç yılda albay olunur? sorusu da albay maaşları kadar araştırma konusu olmaktadır. Albay olabilme şartları başlığında belirtildiği üzere; Milli Savunma Üniversitesinden başarı ile mezun olan kişiler öncelikle üst teğmen olarak göreve atanırlar. Üst teğmenlik kadrosunda dokuz yıllık bir süreden sonra kurum içerisinde yapılan sınavlarda başarılı olarak bir üst rütbeye atanırlar. Ancak unutmamak gerekir ki albay olmadan önce üç yıl süre ile yarbay olarak görev yapmak gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında kaç yılda albay olunur sorusuna en az 12 yıl olarak cevap vermek mümkündür.

2022 ALBAY MAAŞLARI

Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de covit – 19 salgını sonrası ekonomik anlamda bir çöküş yaşanmıştır. Bu ekonomik buhranın etkilerini en aza indirmek için bir çok personel maaşlarına zam yapma yoluna gidilmiştir. Bu nedenle 2022 albay maaşları da bundan etkilenmiştir. Yapılan son zamlarla birlikte en düşük albay maaşı 19.000.00 TL civarında iken kıdem ve derece yılına göre bu miktar 25.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca doğu illerimizde göre yapan albayların şark tazminatı aldıkları bilinmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda 2022 albay maaşları konusunda bir ortalama yapmak daha doğru olacaktır. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde 2022 albay maaşları ortalama 21.000.00 TL civarındadır.

ALBAY MAAŞLARI

Yukarıda da belirtildiği gibi albay maaşları kıdem yılına veya dereceye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu ayrım daha çok kıdemli albay maaşı olarak bilinmektedir. Kıdemli albay genellikle meslekte uzun yıllarını harcamış kişiler olarak tabir edilmektedir. Emeklilik hakkını kazanmış meslekte uzun süre hizmet etmiş albaylar yaklaşık 25.000.00 TL maaş almaktadırlar. Buna bağlı olarak emekli albay maaşı hakkında da bilgi vermek gerekmektedir.

Emekli Albay Maaşı Ne Kadar?

Emekli albay maaşı ne kadar sorusu genellikle meslekte uzun yıllar harcamış kişilerin merak etmiş olduğu bir konudur. Diğer emeklik olan personellerde olduğu gibi emekli albay maaşı da emeklilik işlemleri sonra büyük ölçüde düşüş ile karşılaşmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda emekli albay maaşı ne kadar sorusuna 14.000.00 TL olarak cevap vermek mümkündür.

Albay maaşları, emekli albay maaşı ve 2022 albay maaşları hakkında yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler yaklaşık veya ortalama miktarlardır. Albay maaşlarına etki eden en önemli unsur; Kıdem ve derece yılıdır. Bu nedenle genel geçerli bir albay maaşı belirtmek oldukça zordur. Web sitemizde mevcut başka bir askeri personel olan uzman çavuş maaşları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*