Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

aile-hekimi-maaslari
Aile Hekimi Maaşları

Dünyada ki bütün ülkelerde sağlık sektörüne büyük yatırımlar ve harcamalar yapılmaktadır. Ülkeler ve yönetimler sağlığa yatırım yaparak vatandaşlarını güvende ve sağlıklı tutmayı sağlamaktadır. Ülkemiz de sağlık sektöründe önemli adımlar atmayı başarmıştır. Sağlık sektörünün en önemli dallarından birisi olan Aile Hekimi nedir ? aile hekimi maaşları ne kadar ? aile hekimi Ne iş yapar ? çalışma şartları nedir? çalışma saatleri nasıldır? Gibi soruların cevapları ve detayları yazımız da;

Aile Hekimi nedir?

2000’li yılların başında hayata geçirilen Aile Hekimliği sistemi şöyle işlemektedir. Bir hastanede bulunan hizmet ve donanım aile hekimlerinde de bulunmaktadır.7 den 70 e genç, yaşlı demeden her vatandaş Aile Hekiminde muayene olabilmektedir. Her vatandaşın ikamet ettiği mahallede Aile Doktoru vardır. Herhangi bir sağlık sorununda yardımcı olmaktadır. Peki herkesin merak ettiği Aile Hekimi Maaşları ne kadardır?

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Günümüzde kutsal sayılabilecek mesleklerden birisi aile hekimliğidir. 6 yıllık Tıp fakültesinden mezun olan adaylar Aile hekimliği eğitimine başlar. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar Aile Hekim Sertifikası kazanır ve mesleğe ilk adımını atar. Özellikle aile hekimi olmak isteyen kişilerde şu özellikler bulunmalıdır;

  • Hastalara eşit davranmak, din, dil, ırk ayrımı yapmamak.
  • Ekip çalışmasına yatkın olmak.
  • Yoğun iş temposuna dayanabilmek.
  • Dinleme becerisine sahip olmak.

Aile Hekimi Ne İş Yapar?

Aile Hekimleri Sağlık hizmeti konusunda ilk adım sayılabilir. Öncelikle hastaları muayene ederek gerekli sağlık yardımını alabilmesi için yol göstericidir. Muayene sonucuna göre gerekirse ilgili uzman doktora yönlendirir. Gerekli ilaç desteği için reçete yazar. Aşı uygulaması gerçekleştirir.

Aile Hekimi Maaşları 

Aile Hekimi maaşları hasta sayısı, görev yapılan bölge ve nüfusuna göre değişmektedir. Ortala 29.000 TL maaş almaktadır. Sözleşmeli Aile Hekimleri ise baktığı hasta sayısına göre ücret almaktadır. Bakılan her bin hasta için 4.500 TL ekstra ücret alınır. Sözleşmeli Aile Doktorları ise her bin hasta için 4.000 TL ekstra ücret almaktadır. Ayrıca bin kişiden fazla hasta kaydı olursa her kayıt için 3 TL ekstra ücret alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir  HALKBANK PERSONEL MAAŞLARI

Ayrıca Aile Hekimlerinin görev yaptığı hekimliğin tüm giderleri Aile Hekiminin maaşına eklenmektedir. Bunlar elektrik, su, İnternet, doğalgaz giderleridir.

2024 AİLE HEKİMİ MAAŞLARI

2023 ve 2024 yılları arasında maaşlarındaki yetersizlik nedeniyle bir çok aile hekimlerini iş bırakma eylemleri ile görmüş bulunmaktayız. Ancak diğer kurumlarda olduğu gibi 2024 yılında da aile hekimlerine kısmen de olsa iyileştirici zamlar yapılmıştır. Her ne kadar kadro ve dereceye göre değişiklik gösterse de; 2024 aile hekimi maaşları ortalama olarak 30.000 TL’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*