Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları

Bilişim sektöründe her gün meydana gelen değişiklik bir takım güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle her geçen gün ağ ve siber güvenlik personeline olan ihtiyaç artmaktadır. Buna bağlı olarak ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları sıkça araştırma konusu olmaktadır. Bizde bu yazımızda ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları konusunda araştırmalar yaptık. Bu yazımızda ayrıca ağ ve siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Ağ ve siber güvenlik uzmanı ne iş yapar? Siber güvenlik Uzmanlığı kaç yıllık? Siber güvenlik uzmanı olmak zor mu? Gibi sorulara yanıt bulmanız mümkündür. Ayrıca ağ işletmeni maaşı, devlette siber güvenlik maaşları ve BTK siber güvenlik uzmanı maaşları hakkında da bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Günümüzde; Hastaneler, adliyeler, okullar, bankalar, belediyeler gibi bir çok kamu sektörü; Ya da fabrika, otel, seyahat acentesi gibi özel sektörlerde ağ ve siber güvenlik uzmanlarına gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları kadar ağ ve siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Sorusu da yanıt aramaktadır. Ülkemizde son yıllarda siber güvenlik konusunda eğitim veren üniversiteler her geçen gün artmaktadır. Siber güvenlik uzmanı olabilmek adına atılabilecek en önemli adım bu bölümlerden herhangi birisini kazanmaktır. Ayrıca bir çok online eğitim veren platformda ağ ve siber güvenlik uzmanlığı konusunda eğitimler verilmektedir. www.personelmaas.com takipçilerine önerebileceğimiz online eğitim platformu ise www.btk.gov.tr (Bilgi Teknolojileri Kurumu)’dur. Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumunda online olarak alacağınız eğitimler sonrasında devlet onaylı ağ ve siber güvenlik uzmanlığı sertifakası almanız mümkündür. Kamu kurumlarınca desteklenmesi nedeniyle www.btk.gov.tr adresinden alacağınız eğitimler ücretsizdir.

Siber Güvenlik Uzmanlığı Kaç Yıllık?

Siber güvenlik uzmanlığı kaç yıllık sorusu genelde bu alanda akademik eğitim almak isteyen kişilerin araştırdığı bir konudur. Bir çok üniversitede siber güvenlik uzmanı olabileceğiniz bölümler mevcuttur. Genel olarak bu böemler dört yıl (4 Yıl) süre ile eğitim vermektedirler. Bu bölümlerirden mezun olmak ağ ve siber güvenlik uzmanı iş ilanlarında oldukça etkili olmaktaktadır. Bu alanda kariyer sahibi olmak isteyenlere tavsiyemiz akademik eğitim almalarıdır. Ayrıca akademik eğitim almak ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşlarına etki etmektedir.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak Zor Mu?

Siber güvenlik uzmanı isminden de anlaşılacağı üzere uzmanlık gerektiren bir alandır. Herhangi bir konuda “uzman” sıfatını alabilmek oldukça zordur. Bu nedenle siber güvenlik uzmanı olmak zor mu? Sorusuna zor olduğunu belirterek cevap vermek mümkündür. Bu zorluğun karşısında ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları da oldukça farkı olabilmektedir. Özellikle bu alanda meslek sahibi olmak isteyenler bilişim sektörüne olan ilgili yadsımaz derecede önemlidir.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

Standart bir görev tanımları olmamaı nedeniyle ağ ve siber güvenlik uzmanı ne iş yapar? Sorusuna genel bir cevap vermek yerinde olacaktır. Hizmet verilen alanda veya kurumda mevcut olan bilgi sisteminin korunmasında ve bu konuda önlemler almakta görevlidirler. Konunun daha iyi anlaşılabilir olması açısından ağ ve siber güvenlik uzmanı ne iş yapar sorusuna bir örnekle cevap verebiliriz. Bankaların kullanmış oldukları sistemler maddi yararı göz önüne alındığında hackerlerin oldukça ilgi alanına girmektedir. Siber güvenlik uzmanları kullanılan sistemlerin hackerlre karşı korunmasını sağlamakla görevlidirler.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı

Ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları altında ayrıca araştırma konusu olan siber güvenlik uzmanı maaşı’dır. Genel olarak aynı meslek kolu içerisinde yer almaktadır. Bir çok özel sektör siber güvenlik uzmanına gereksinim duyduğu gibi kamu kurum ve kuruluşları da siber güvenlik uzmanına gereksinim duymaktadır. Bu nedenle ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşlarını iki ayrı başlık altında incelemekte fayda vardır. Özel sektör olarak nitelendirilen bankaların oldukça fazla siber güvenlik uzmanına gereksinim duyması nedeniyle ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşlarını; Banka siber güvenlik uzmanı maaşı ve devlette siber güvenlik uzmanı maaşı olacak şekilde bir ayrımla incelemek daha yerinde olacaktır.

Banka Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı

Bilişim sektörünün en çok kullanıldığı sektörlerin başında bankalar gelmektedir. Bu nedenle ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları en çok banka siber güvenlik uzmanı maaşları olarak araştırma konusu olmaktadır. Her ne kadar eğitim durumu, yaş, görev yapılan şehir veya tecrübe bilgilerine göre banka siber güvenlik maaşı değişmekte ise de. Ortalama olarak banka ve siber güvenlik maaşının 15.000.00 TL olduğunu söylemek mümkündür. Bu miktarlar yukarıda belirtilen kriterlere göre; 50.000.00 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Devlette Siber Güvenlik Maaşları

Özel sektörde olduğu kadar kamu sektörlerinde de ağ ve siber güvenlik uzmanlarına gereksinim duyulmaktadır. Devlette siber güvenlik maaşları genel olarak kamu personeli maaşları altında şekillenmektedir. Esasen ağ ve siber güvenlik maaşları daha çok devlette siber güvenlik maaşları olarak kabul edilmektedir. Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde devlette siber güvenlik maaşları ortalama 15.000.00 TL’dir. Ancak bu miktar iş yoğunluğuna göre değiştiğini de söylemekte fayda vardır.

BTK Siber Güvenlik Maaşları

Yukarıda da belirtildiği gibi siber güvenlik uzmanları özel sektör kadar kamu sektöründe de görev almaktadırlar. Bu kurumların başında da BTK siber güvenlik maaşları (Bilgi Teknolojileri Kurumu ) ön plana çıkmaktadır. Daha çok akademik eğitim almış olanlar bu kurumlarda tercih sebebi olmaktadır. Bu durum BTK siber güvenlik maaşlarına da yansıtılmaktadır. Bu bilgiler ışığında BTK siber güvenlik maaşlarının ortalama olarak 20.000.00 TL olduğunu söylemek mümkündür.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı İş İlanları

Günümüzde her alanda ağ ve siber güvenlik uzmanlarına gereksinim duyulması nedeniyle bir çok web sitesinde ağ ve siber güvenlik uzmanı iş ilanlarına rastlamak mümkündür. Bu nedenle ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları kadar ağ ve siber güvenlik uzmanı iş ilanları da araştırma konusu olmaktadır. Bu sitelerin başında www.iskur.gov.tr gelmekte ise de; Bir çok özel iş ilanı sitelerinde bu alanda iş başvurusu yapmak mümkündür.

2023 Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları

Uzun süren pandemi hayatından sonra bir çok alanda olduğu gibi ülkemizde de. Ekonomik anlamda bir çöküntü yaşanmaktadır. Bu nedenle her alanda olduğu gibi 2023 ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları da merak edilmektedir. Yapılan son zamlardan sonra yapmış olduğumuz araştırma neticesinde 2023 ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşları ortalama 25.000.00 TL şeklinde olacağı düşünülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*